Ljubljana naj bi po novem zakonu izgubila kar osem milijard SIT. Foto: RTV SLO
Ljubljana naj bi po novem zakonu izgubila kar osem milijard SIT. Foto: RTV SLO
Državni zbor
Poslanci in poslanke bodo obravnavali tudi predlog mandatno-volilne komisije DZ-ja za imenovanje sedmih članov sveta za radiodifuzijo. Foto: RTV SLO

Zakon, ki spreminja način financiranja občin, bo poskrbel za enakomerno financiranje občin in s tem povečal njihovo avtonomijo, je povedal minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar.

Novi zakon bo boljši položaj prinesel večini občin, na slabšem pa bodo občine Ljubljana, Trzin, Šempeter - Vrtojba in Log - Dragomer. Občine so se do zdaj v 80 odstotkih financirale iz davčnih prihodkov, 20 pa iz lastnih taks, koncesnin, samoprispevkov, dohodkov od premoženja in nadomestil za uporabo stavbnih zemljišč.

Predlog zakona: Dva načina financiranja občin
Dohodninska sredstva, ki so zdaj razdeljena neenakomerno, bi se zbirala na enem mestu in bi se nato enakomerno razdelila po posameznih občinah.

Drugi del sredstev pa bi se dodeljeval glede na izračun povprečnih stroškov na prebivalca v državi za stroške občin za obvezne naloge, ki jih morajo opravljati, in izračunavanje primernega obsega sredstev za financiranje nalog posamezne občine. Iz tega naslova se bo občinam mesečno ali tedensko nakazovalo sredstva za primerno porabo, predvideva zakon.

Tudi o pravicah pacientov
Poslanke in poslanci so opravili tudi splošno razpravo o zakonu o pravicah pacientov, ki ga je v parlamentarno proceduro vložila skupina poslancev LDS-a. Zakon določa pravice, ki jih ima pacient oziroma pacientka kot uporabnik zdravstvenih storitev in način njihovega uveljavljanja, kadar so te pravice kršene.

Vlada ne podpira zakona
Vlada meni, da zakon ni primeren za parlamentarno obravnavo, saj je ministrstvo za zdravje pripravilo zakon o pacientovih pravicah, ki je v koalicijskem usklajevanju. Razlike med obema predlogoma so preobsežne, da bi predlog zakona, ki so ga vložili opozicijski poslanci, ustrezno dopolnili, zato vlada nasprotuje sprejetju zakona.

Mandatno-volilna komisija je zaradi odstopa Pavla Ruparja, ki je bil hkrati predsednik odbora za lokalno samoupravo, na to mesto imenovala Franca Jazbeca (SDS).