Svetniki menijo, da predlagatelji zakona niso upoštevali pobud druge javnosti. Foto: RTV SLO
Svetniki menijo, da predlagatelji zakona niso upoštevali pobud druge javnosti. Foto: RTV SLO
Predsednik DS-ja Janez Sušnik
Sušnik poslance poziva, naj izkoristijo novo priložnost. Foto: RTV SLO
Glasovom LDS-ovih poslancev je svoje primaknilo še osem SD-jevih. Foto: RTV SLO

Poslanci DZ-ja bodo morali tako ponovno odločati o vsebini zakona, za njegovo sprejetje na julijski seji pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.


Preberite si klepet s Sandro Bašič Hrvatin o novem zakonu o RTV Slovenija.

Predsednik DS-ja Janez Sušnik je povedal, da člani DS-ja stojijo samostojno za svojimi sklepi in predlogi ter da zavrnitev ni namenjena strategiji opozicije, ki zbira podpise za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma.

Po njegovem mnenju je izglasovani veto priložnost za poslance DZ-ja, da obravnavajo predlog DS-ja in se izognejo referendumu, ki je "izredno nesimpatičen".

DZ ni upošteval pripomb


Po mnenju interesne skupine delojemalcev, ki je predlagala veto, DZ ni upošteval pripomb svetnikov, civilne družbe in strokovne javnosti, še posebej ne v delu zakona, ki se nanaša na sestavo in izbiro programskega sveta.

Doro Hvalica se je v imenu predlagateljev veta spraševal, kdo lahko zagotovi ureničitev želja predlagateljev zakona, ki si želijo doseči pluralnost, celovitost in nepristranskost. Hvalica meni, da lahko uresničevanje teh ciljev omogočijo le civilna družba in vse njene oblike, DS pa je v bistvu sestavljen po temeljnih interesih te družbe. Zato naj bi del članov programskega sveta RTV-ja po novem predlagal in izbral prav DS.

Cukjati pojasnil nadaljne postopke
Predsednik DZ-ja France Cukjati je v odzivu na sprejetje veta pojasnil, da mora DZ v skladu s poslovnikom o zakonu ponovno glasovati na prvi prihodnji seji, torej julija, zanj pa mora glasovati absolutno število vseh poslancev in poslank. Kot predsednik DZ-ja sam ne more predagati izrednega zasedanja, lahko pa to stori skupina poslancev.

Cukjati je še pojasnil, da bodo imeli predlagatelji naknadnega zakonodajnega refereduma po morebitnem vnovičnem sprejetju zakona še teden dni časa, da vložijo zahtevo po razpisu referenduma.

LDS bo počakal z referendumom


Zaradi odločitve DS-ja bodo v LDS-u počakali z napovedano vložitvijo podpisov najmanj 30 poslancev za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. LDS naj bi imel sicer skupaj s podpisi osmih poslancev SD-ja, ki se jim je danes pridružil še poslanski kolega Janko Veber, že 31 podpisov, kar je dovoljšnja podpora za vložitev zahtevanega števila podpisov.