Slovenija, ki je po besedah Samuela Žbogarja v vseh pogovorih v mednarodni skupnosti glede Libije med bolj rezerviranimi, ne bo sodelovala v nobeni koaliciji voljnih, če bi do te kdaj prišlo.
"Dvomimo, da bo prišlo do resolucije Varnostnega sveta ZN-ja, ki bi dala avtorizacijo za vojaško posredovanje. Brez resolucije pa niti EU ne Nato ne bosta razmišljala o posredovanju," je dejal minister. Po njegovih besedah je tudi stališče Slovenije, da morajo vse akcije Nata imeti podlago v resoluciji ZN-ja, ki bi drugače lahko imele nasproten učinek.
Pojasnil je, da je tudi na ravni EU-ja razmišljanje usmerjeno v mirno reševanje konflikta ter v odhod Moamerja Gadafija. Potrebno bo tudi počakati na učinek sedanjih sankcij in na razmislek o novih, je dejal. Prepričan je namreč, da je "bolje pošiljati diplomate, da se dolgočasijo, kot vojake, da umirajo".
Trije možni scenariji
Razprava v Natu je sicer potekala o treh možnih načinih njegovega delovanja. Prvi je sodelovanje pri humanitarni pomoči, druge možnosti Nata so vezane na embargo orožje, ki ga je razglasil VS ZN.
Naslednja možnost je uvedba območja prepovedi poletov nad Libijo, kjer pa je Nato še "zelo na začetku", saj so doslej zgolj izmenjali mnenja in nobenih navodil ni bilo, da bi se pripravljali načrti za kaj takega.
"O kakšnem drugem angažiranju Nata sploh ni razprave in mislim, da je tudi ne bo," je še dejal Žbogar. Po njegovih besedah so tudi znotraj EU veliki pomisleki glede prepovedi poletov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje