Ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore je v poslanici spomnil, da je rojstvo otroka že od začetka človeške zgodovine radosten dogodek, hkrati pa obljuba nadaljevanja rodu in vedno znova udejanjen čudež. Vsem kristjanom doma in v zamejstvu je zaželel blagoslovljen in doživet božič.
Jezus se je rodil v ta svet, čeprav ni bil sprejet, to pa zato, ker je vedel, da svet potrebuje njegovo ljubezen, je opozoril in dodal, da moramo narediti vse, da bo svet postal odprt za otroke. "Naredimo vse, da se bodo lahko rojevali v naš svet in da bodo imeli možnost rasti in biti ljubljeni ob svojih starših. Kajti takrat, ko na svetu ni več prostora za otroke, se začne prostor ožiti tudi za vse druge nemočne in pomoči potrebne," je poudaril.
"Bodimo usmiljeni drug z drugim"
Pozval je tudi k usmiljenju: "Kakor je Bog usmiljen z nami, bodimo tudi mi usmiljeni drug z drugim, pa bo dovolj prostora za vse, ki potrkajo na vrata človeštva in prosijo, da bi se smeli roditi, za vse, ki so slabotni in nemočni in prosijo, da bi smeli živeti."
Pred bližajočimi se božičnimi prazniki je nadškof zaželel, da bi božič na poseben način vstopil tudi v prostore bolnih, onemoglih in osamljenih. Doživeto in iskreno praznovanje je zaželel tudi vsem tistim, ki božič praznujejo kot praznik družine, ter vsem, ki bodo morali na božič delati. "Naj bo blagoslovljeno vaše služenje drugim," je sklenil.
"Veselje božiča ponesimo med ljudi"
Danes za Jezusa tako kot ob njegovem rojstvu ni prostora, zato so ljudje na vse večjem preizkusu izzivov svobodnega sveta, je v božični poslanici poudaril evangeličanski škof Geza Filo. "Povrnimo zato znamenja božje navzočnosti med nas in veselje božiča ponesimo med vse ljudi," je pozval pred božičnimi prazniki.
Sodobni človek je po besedah Fila na vse večjem preizkusu izzivov, kot so bogastvo brez dela, užitek brez vesti, znanje brez značaja, ekonomija brez etike, znanost brez humanosti, politika brez načel in "celo čaščenje Boga brez ljubezni do bližnjega". Znova je treba dati prostor božičnemu veselemu sporočilu in ponovnemu rojstvu Boga v človeku. "Le tako lahko postane vse novo, vse pridobi smisel, vsaka bolečina bo napolnjena z upanjem, veselje postane sproščeno in umirjeno, vsako delo postane nekaj, kar slej ali prej rodi uspehe," je opozoril Filo.
Betlehemski dogodek je po besedah škofa vesela novica, da ljudje nismo sami, ampak da smo od Boga zaželeni, ljubljeni in sprejeti: "Ta vesela novica presega vsako religijo in miselno tvorbo, je znamenje božjega dialoga z ljudmi, ne le z neslišano in nevidno besedo, ampak izpričanega z dejanjem ljubezni."
Vsem, še posebej pa družinam, bolnim, ostarelim, osamljenim, razočaranim in rojakom po svetu je škof Filo zaželel božični mir in pogum. "Naj nas beseda miru in rešitve, izrečena v novorojenem detetu, spremlja vsak trenutek našega življenja v milosti polnem in blagoslovljenem letu 2016," je sklenil poslanico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje