Veljavna ureditev ne zagotavlja ustreznih plač in občinske funkcionarje postavlja v neenak položaj z drugimi funkcionarji, so prepričani. Zavračajo očitke vlade, da gre pri tem za pritisk na plačna pogajanja. Vlada ob tem tudi zagotavlja, da bo njihov položaj uredila celovita prenova sistema plač v javnem sektorju.
Zaradi dolgoletnega javnega pogroma na račun previsokih funkcionarskih plač ima premier 20-krat nižjo plačo kot njegov avstrijski kolega, ministri so na stotem ali 150. mestu znotraj ministrstev, v daleč najslabšem položaju pa smo občinski funkcionarji, je v imenu skupnosti občin naštel novomeški župan Gregor Macedoni: "Precejšen del javnih uslužbencev presega slovenske župane."
Župani rešitev iščejo na ustavnem sodišču. To naj, podobno kot pri sodnikih, opredeli posebnosti, zaradi katerih je eno skupino treba ovrednotiti drugače kot drugo, pravijo.
"Župani ne bomo najavili stavke, želimo pa, da se naš položaj, vrednotenje naših odgovornosti in dela, primerno ureja," dodaja Macedoni.
Očitke ministrstva za javno upravo, ki ustavno presojo vidi kot zavesten pritisk na povišanje plač eni skupini funkcionarjev, v skupnosti občin zavračajo.
"Ne gre za pritiske. Mi želimo samo to v prvi vrsti zakonsko urediti. Tu ne govorimo zgolj in izključno samo o plačnem sistemu in razredih, kamor nas trenutna zakonodaja uvršča. Predvsem gre tudi za dodatke, gre za stalno pripravljenost, gre za krizno menedžiranje, spomnimo na nedavne ujme," je naštela županja Domžal Renata Kosec.
"Morda je to podpora vladi, da se bo lažje odločala. Prav gotovo predlog, ki dviguje od 40 do 45 odstotkov, dokazuje, da so ogromna nesorazmerja," podobno meni Macedoni.
Zelo si želimo dogovora o prenovi plačnega sistema, a ne le zaradi dviga županskih plač, dodaja, ampak zaradi celotne družbe. Tudi vlada v odzivu zagotavlja, da bodo položaj občinskih funkcionarjev s prenovo izboljšali, odpravili neustrezna razmerja med plačami funkcionarjev v odnosu do javnih uslužbencev ter končali prakso nespreminjanja funkcionarskih plač.
Plačna ureditev iz leta 2008
Kot je poročal STA, za župane in podžupane še vedno veljajo plačni razredi, kot so bili določeni leta 2008. Uvrščeni so v razponu od 32. do 59. plačnega razreda, v letu 2023 je bila mediana 52. plačni razred za župane in 46. plačni razred za podžupane. Podžupani občin z manj kot 2000 prebivalci tako po njihovih navedbah dobijo od 1552 do 1964 evrov bruto mesečne plače, kar je, kot so poudarili, manj kot povprečni zaposleni v javnem sektorju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje