Predsedniški kandidat, ki bo na volitvah nastopil kot kandidat državljanov, a s podporo SDS-a in NSi-ja, je prepričan, da je bolj združevalen kot njegova glavna tekmeca, kar ima celo za svojo "primerjalno prednost".
"Moja prednost je povezovalnost"
"Imam tudi določena znanja, zlasti iz politične zgodovine slovenskega naroda, in lahko svoje znanja in izkušnje dobro uporabim na tej funkciji," je na vprašanje o prednostih pred tekmeci v oddaji Odmevi odgovoril Milan Zver. Zdajšnji predsednik Danilo Türk je po njegovem mnenju možnost, da bi bil povezovalni predsednik, "nekoliko zamudil", saj je velikokrat deloval kot politiki iz njegove politične opcije. "Borut Pahor tudi ni sprejel ponudbe takratne opozicije v letih 2008 in 2009, da bi pomagala pri izhodu iz krize, in posledice so bile pozneje drastične," je ocenil najmočnejša tekmeca.
Vsi predsedniki so bili politično profilirani
Zver je prepričan, da njegova močna strankarska profiliranost ni problematična, saj so strankarsko profilirani vsi slovenski politiki, "vsaj v tem smislu, ali spadajo v levo ali desno politično sfero". Gre za razdelitev, ki od nekdaj obstaja in bo obstajala tudi v prihodnosti, zato ne pomeni velike ovire, je voditelju Igorju E. Bergantu dejal Zver. Podpora dveh, čeprav pomembnih, strank ne bo dovolj. Treba bo prepričati velik del volilnega telesa, je dejal Zver, ki stavi predvsem na neposreden stik z volivci.
Naj uporabijo simbole iz časov demokratizacije, ne revolucije
Na konkretno vprašanje o tem, kako bi kot predsednik ravnal ob zapletu z državno proslavo, na katero niso bili povabljeni praporščaki s simboli narodnoosvobodilnega boja, je Zver odgovoril, da je "pravzaprav čudno, da se leta 2012 ukvarjamo s temi vprašanji", in dodal, da rdeča zvezda spada v sklop totalitarnih simbolov. Ti so "povzročili kar precej gorja v času vojne za Slovenijo, da ne gremo še bolj nazaj v zgodovino, v leto 1945".
Po njegovih besedah bi bilo bolje, da bi veteranske organizacije uporabljale simbole iz tistega obdobja slovenske zgodovine, ki je resnično združevalo in povezovalo, to pa je bilo obdobje demokratizacije in osamosvajanja, ne pa revolucije. Na vprašanje, ali meni, da nekdo, ki je tvegal življenje pod neko drugo zastavo, zdaj tega ne čuti več, pa je Zver odvrnil: "Nič hudega, če časti te simbole ali te mite, a mislim, da za to proslavo, dan državnosti, ni bilo primerno."
Stop širjenju predsedniškega kabineta
Med že začeto, a še neuradno kampanjo je odmevala Zverova izjava o zmanjšanju stroškov predsednika države. Dejal je, da so vsi predsedniki do zdaj povečevali svoj kabinet, saj je Milan Kučan začel z deseterico zaposlenih, zdaj pa je to število naraslo na 46. "Mislim, da bi bilo treba zdaj reči stop in da bosta stop rekli tudi izvršna in zakonodajna oblast. Slovenija je prehranjena na tem področju, ima prevelike stroške na tem področju in predvsem področju javne uprave. Treba bo prihraniti tudi v predsedniškem kabinetu. Mislim, da je to lahko dober zgled za vse druge," je dejal.
Tudi moj štab ima veliko inovativnih idej, se je predsedniški kandidat odzval na vprašanje, ali ga bo javnost videla kot delavca v tovarni (Pahor) ali glasovati za najboljšega didžeja (Türk). Zver pričakuje pestro dogajanje na političnem odru, saj meni, da je prihajajoča predsedniška tekma med najpomembnejšimi "primerljiva s tisto prvo med Kučanom in Pučnikom".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje