"Športna loterija kot družba temelji predvsem na prihodkih iz športnih stav, kar predstavlja tveganje zaradi morebitnih zakonodajnih sprememb, usmerjenih v liberalizacijo tega področja, in morebitne demonopolizacije trga. Takšni scenariji bi lahko negativno vplivali na poslovanje podjetja in zahtevali dodatne kapitalske vložke, za kar OKS nima na voljo sredstev. Zato smo kot odgovoren lastnik preučili vse možnosti, vključno s prodajo," so zapisali v OKS-ju.

"Skladno s strategijo se bomo kot eden izmed lastnikov še naprej zavzemali za varnost in dolgoročno vzdržnost naše naložbe ter podpirali prizadevanja, da Športna loterija ostane sodoben in odgovoren prireditelj stav. Prihodnja ureditev iger na srečo v Sloveniji je negotova, saj se načrtuje sprememba nacionalne strategije. V teh razmerah se bomo posvetili vprašanjem, ki so bistvena za prihodnje delovanje družbe," so navedli v OKS-ju.

"Seznanili smo se z dokaj uspešnim poslovanjem družbe v zadnjem obdobju. Uprava in nadzorni odbor sta nas obvestila o morebitnih tveganjih pri organizaciji športnih stav v državi. Ta so velika, zato smo poslovodstvu pojasnili, da bomo skušali poenoteno narediti naše naslednje korake pri delovanju Športne loterije, pa če bi ti šli po sedanji samostojni poti loterije ali v okviru strateškega partnerstva," je dogajanje na sestanku lastnikov opisal Franjo Bobinac, predsednik OKS-ja.

OKS se umika iz napovedane prodaje Športne loterije. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
OKS se umika iz napovedane prodaje Športne loterije. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Podaljšana koncesija, višji prihodki

Vlada je 16. novembra lani tudi odločila, da družbi Športna loterija koncesijo za trajno prirejanje klasične igre na srečo E-igra podaljša do 31. decembra 2028. Družba je, kot izhaja iz letnega poročila, v letu 2023 ustvarila 139.320.766 evrov bruto prihodkov od prodaje iger na srečo, kar je 17,15 odstotka več kot leta 2022.

Športna loterija ima na slovenskem trgu tako rekoč monopolni položaj. Morebitna prodaja deleža loterije tuji družbi je v delu slovenske javnosti sprožila kar nekaj nasprotovanja, saj je Športna loterija eden izmed pomembnih pokroviteljev slovenskega športa, delničarji družbe, med njimi OKS, NZS in SZS, pa poleg tega dobivajo tudi dividende.

Za leto 2025 13,6 milijona evrov za FŠO

Poleg tega ima loterija večinski delež tudi pri sredstvih Fundacije za šport, ki je pomemben steber financiranje celotnega slovenskega športa. Svet FŠO-ja je 4. oktobra lani sprejel letni program športa za prihodnje leto, ko bo na voljo rekordnih 13,6 milijona evrov. To je največ doslej v zgodovini fundacije.

OKS in Smučarska zveza Slovenije (SZS) imata v lasti vsaka po 20-odstotni delež, Nogometna zveza Slovenije pa 17,3-odstotnega. Skupaj imajo te tri športne organizacije večinski, 57-odstotni, delež v edinem ponudniku športnih stav v Sloveniji, odstop OKS-ja od iskanja strateškega partnerja pa sta potrdila tudi SZS in NZS. Preostala večja lastnika sta Loterija Slovenija in Pošta Slovenije s po 20 odstotki.