Lewis Hamilton se je veselil velike zmage. Foto: Reuters

Za seboj je zadržal svetovnega prvaka in vodilnega v seštevku sezone Maxa Verstappna (Red Bull), tretji je bil še en Britanec Lando Norris (McLaren).

Na 12. postaji sezone se je Hamilton pred bučno podporo domačih navijačev znašel najbolje.

Dirke, ki jo je dvakrat zmotil dež, ni končal zmagovalec kvalifikacij in prejšnje dirke pred tednom dni v Spielbergu George Russell (Mercedes), ki je moral zaradi tehničnih težav predčasno odstopiti.

Četrti je bil na koncu Avstralec Oscar Piastri (McLaren), peti Španec Carlos Sainz mlajši (Ferrari), šesti pa Nemec Nico Hülkenberg (Haas), ki je izenačil dosežek preteklega konca tedna.

39-letni Hamilton je bil nazadnje najboljši v Savdski Arabiji decembra 2021. V Silverstonu je slavil že devetič in postavil rekord za največ zmag na enem dirkališču.

Spremenljivo vreme v Silverstonu je poskrbelo za zanimivo dirko. Foto: EPA

Drugi oblak prinesel nekoliko večji naliv

Britanca v mercedesih sta dobro startala in ostala spredaj, Verstappen pa je v prvih zavojih prehitel Norrisa. Do 15. kroga se vrstni red pri vrhu ni spreminjal, je pa za spremembe poskrbel dež, ki se je prvič nad progo v Silverstonu prikradel v tem krogu.

Norris je vrnil Verstappnu in mu odvzel tretje mesto, le dva kroga zatem se je mimo Nizozemca odpeljal še drugi McLarnov voznik Piastri. Kljub prvim kapljicam dežja je steza nekaj krogov ostala dovolj suha, da dirkači niso zapeljali v bokse po pnevmatike za dež.

V 18. krogu so deli steze postali nekoliko bolj mokri, v teh razmerah pa se je sprva dobro znašel Hamilton, ki je ujel svojega kolega in prevzel vodstvo na dirki. A tik zatem sta oba mercedesa zapeljala s steze in Norris je bil kar naenkrat drugi. Njegov mclaren je imel sijajen oprijem in v 20. krogu je prevzel vodstvo, nič slabše se ni znašel Piastri, ki je prehitel oba Mercedesova voznika in prišel na drugo mesto.

Toda nekaj krogov zatem se je nad Silverstonom pojavil precej večji oblak, ki je s seboj prinesel nekoliko večji naliv. Prva sta po gume za delno mokro stezo krenila Verstappen in Sainz na petem in šestem mestu. V naslednjem krogu so sledili drugi vodilni, razen Piastrija, ki je ostal v dirki še krog več. Avstralec je s tem padel na šesto mesto, Russell pa je medtem izgubil mesto proti Verstappnu.

Po 30. krogu je bil vrstni red pri vrhu Norris, Hamilton in Verstappen. Iz boja za visoka mesta je v 34. krogu izpadel Russell, ki je odstopil zaradi težav z vodnim sistemom.

Hamilton s pokalom za zmago. Foto: EPA

Hamilton obdržal vodstvo kljub mehkejšim gumam

Kmalu zatem je sonce znova posijalo in sledili so novi postanki. Prvi so v bokse zapeljali Hamilton, Verstappen in Piastri, krog pozneje sta sledila Norris in Sainz. Po teh je vodstvo prevzel Hamilton z dobrima dvema sekundama prednosti pred Norrisom.

Toda Hamilton in Norris sta bila na mehkejših gumah, Verstappen na tretjem pa na najtrši različici, kar je pomenilo, da lahko Nizozemec veliko bolj pritiska na plin. Ob koncu 48. kroga je prišel mimo Norrisa in se štiri kroge pred koncem pognal za Hamiltonom, ki je imel nekaj več kot tri sekunde prednosti. To pa je bilo za izkušenega dirkača več kot dovolj, da je prednost ohranil.

Verstappen je z drugim mestom za malenkost povišal prednost v seštevku SP-ja, kjer ima zdaj 255 točk, drugouvrščeni Norris pa 171. Tretji ostaja tokrat zgolj 14. Monačan Charles Leclerc v Ferrariju (150), precej se mu je približal Sainz (146).

Naslednja dirka bo čez dva tedna v Budimpešti.