Veselje Evana Rodriguesa, potem ko je preusmeril plošček v mrežo Stuarta Skinnerja za 3:1, s tem pa se je tehtnica prevesila na stran Floride, ki je dobila prvi dve domači finalni tekmi. Foto: Reuters

Edmonton je povedel s prvim strelom na tekmi, ko je v 12. minuti iz protinapada sprožil Mattias Ekholm in med nogami matiral neogretega Sergeja Bobrovskega. Sredi tekme je za izenačenje poskrbel Niko Mikkola, tako da se je zadnja tretjina druge finalne tekme začela z izidom 1:1.

V 44. minuti je napadalec Floride Evan Rodrigues preigraval in prvič sprožil, a slabo, še slabše pa je pak izbil branilec Edmontona Evan Bouchard, ki je vrnil plošček naravnost na palico Rodriguesa, ta pa je nato pometel pajčevino iz levega zgornjega kota.

Nemec s komolcem zadel Finca v čeljust

Slabih 10 minut pred koncem je prvi golgeter Naftarjev Leon Draisaitl med naletom s komolcem v glavo zadel kapetana gostiteljev Aleksandra Barkova. Finec je sprva obležal, nato pa ob pomoči fizioterapevta zapustil led in se držal za čeljust.

Sledil je power-play Panterjev, ki ga je po podaji Antona Lundella v vodstvo s 3:1 spremenil Rodrigues. 30-letni Torontčan je zadel že na prvi tekmi (3:0), zdaj pa je s tremi goli nepričakovano prvi strelec finalne serije. Piko na i je z golom v izpraznjena vrata postavil Aaron Ekblad.

Le 7 strelov Edmontona v 40 minutah

Če je na uvodni finalni tekmi Bobrovski tako rekoč ukradel zmago, pa je bilo tokrat razmerje strelov 29:19 za Florido. Oilersi so v prvih 40 minutah streljali le sedemkrat v okvir Rusovih vrat.

Florida je po zmagovitem domačem startu na pol poti do svojega prvega Stanleyjevega pokala. V zgodovini Lige NHL v serijah na štiri zmage na koncu dvoboja kar v 86 odstotkih slavi zmago ekipa, ki povede z 2:0 v zmagah (352 od 408).

"To sta dve veliki zmagi za našo ekipo. In mislim, da smo misli že preusmerili naprej in se pripravljamo na tretjo tekmo," je dejal Rodrigues.

Namesto slavja skrb za kapetana

Kljub veliki zmagi in zajetni prednosti vrste Floride preveva strah za usodo kapetana Barkova, zaradi česar je bilo v slačilnici in na novinarski konferenci bolj malo slavja. Barkov je ključni mož, ki je v prvih 100 minutah finala Leona Draisaitla in Connorja McDavida omejil zgolj na eno točko, brez njega pa si je težko predstavljati igro mačk.

Panterji v slačilnici po dogovoru niso želeli komentirati incidenta, ki so ga sodniki tisti hip kaznovali le z dvominutno izključitvijo Draisaitla. Na novinarski konferenci je trener Floride Paul Maurice odvrnil: "Liga vse preverja in bo vse pogledala. Bilo je 9:28 do konca tekme pri izidu 2:1. To ni Oprah Winfrey Show, moja čustva ne štejejo."

28-letnik iz Tampereja je bil letos drugič razglašen za najboljšega branilca med napadalci (lovorika Selke), Barkov pa je že vse od leta 2018 kapetan Floride. Foto: Reuters

Rodrigues izločil branilca Oilersov z -15

Tudi Edmonton ni končal tekme v popolni postavi, saj je ravno poznejši veliki junak tekme Rodrigues z udarcem izločil branilca Darnella Nursa. Nurs je tretji branilec po preigranem času pri Edmontonu, a je sočasno z ratingom -15 daleč najslabši pri Oilersih.