Bo Toronto končno presekal urok prvega kroga končnice in se Tampa Bayu oddolžil za lanski travmatični izpad po sedmih tekmah? Foto: Reuters

Toronto ni v končnici za Stanleyjev pokal napredoval že vse od leta 2004, v zadnjih šestih letih so vedno izpadli v 1. krogu, lani jih je po sedmih tekmah izločil ravno Tampa Bay.

Strele so na četrti tekmi serije 40 minut nadzirale potek igre in vse do 49. minute vodile s 4:1. Sledila sta dva gola Austona Matthewsa, za izenačenje in podaljšek pa je znova poskrbel Morgan Rielly. V podaljšku so Maple Leafsi izkoristili številčno premoč, prekaljeni branilec Mark Giordano je ustrelil z modre črte, plošček pa je v mrežo preusmeril Alexander Kerfoot.

"O tem sanjaš, da v končnici zabiješ gol v podaljšku," se je smejalo Kerfootu, ki je dosegel prvi gol v letošnji končnici. "Vse je dobro potekalo, a na koncu so odločile posebne postavitve. Dosegli so dva ključna power-play gola, sami pa nismo izkoristili priložnosti," je razmišljal trener Tampa Baya Jon Cooper, katerega varovanci so bili nedisciplinirani v ključnih trenutkih.

Švicarska Vraga usodna za Rangerse

V sosedski bitki za reko Hudson je še četrtič slavilo gostujoče moštvo, s čimer se je izid v seriji NY Rangers – New Jersey poravnal na 2:2. Odločilni gol je sredi zadnje tretjine zrežirala švicarska naveza Vragov: Nico Hischier je podal na levo stran, od koder je Jonas Siegenthaler z natančno odmerjenim strelom iz zapestja zadel za 2:1. V izpraznjen gol je zmago Devilsov s 3:1 sredi Manhattna potrdil Ondrej Palat.

Vegas je v Winnipegu s 4:2 prišel do vodstva s 3:1 v zmagah. Brett Howden je dosegel prvi in zadnji gol za Zlate viteze, ključen pa je bil zadetek Ivana Barabševa, ki je s palico preusmeril močan strel branilca Shea Theodorja.

Po 107 letih v Seattlu slavila domača ekipa

Drugi podaljšek se je igral na obračunu novincev v končnici in branilcev naslova. Seatle je po 1. tretjini vodil z 2:0, a je Mikko Rantanen z dvojčkom vrnil Colorado v igro. Na koncu je odločila tretja minuta podaljška in igra z igralcem več. Jordan Eberle je na levem krilu v drugem poskusu matiral Aleksandra Georgieva za 3:2, s čimer je Kraken izenačil serijo na 2:2, sočasno pa je Seattle videl prvo zmago v končnici za Stanleyjev pokal po 106 letih.

Seattle Metropolitans so namreč leta 1917 osvojili hokejski sveti gral, tik preden se je ustanovila Liga NHL, v kateri pa prvaki niso sodelovali, Stanleyjev pokal pa se je podeljeval samo še najboljšim ekipam nove lige.