21-letni Konstantin Šostak, ki brani za Severstal v Ligi KHL, se je izkazal s 23 obrambami. Foto: EPA

Risi so turnir, ki je prva stopnica v pripravah na domače drugoligaško svetovno prvenstvo maja naslednje leto, začeli s porazom proti Franciji z 2:3.

Tokrat je selektor Matjaž Kopitar priložnost ponudil mlademu vratarju Valu Usniku (na prvi tekmi je branil Žan Us).

Derjabin kronal premoč Belorusov
Belorusi so hitro pokazali, da bodo kljub pomlajeni zasedbi težak tekmec. Hitro so prevzeli pobudo, Slovenci pa niso bili preveč nevarni pred vrati Konstantina Šostaka. Dve minuti pred koncem prve tretjine je Usnik še uspel odbiti strel kapetana Romana Gorbunova, Dmitri Derjabin pa je plošček pospravil v mrežo.

Izjemen prodor Skorenova
Nadaljevanje je bilo podobno. Sloveniji ni stekla niti igra z igralcem več, v tem elementu so s protinapadom celo zapretili Belorusi. Pritisk Belorusije, ko je Usnik nekajkrat dobro posredoval, pa je bil nato prevelik. V 33. minuti je sijajno prodrl Aleksander Skorenov, preigral tudi Usnika in z desne strani povišal na 0:2.

Blaž Tomaževič in soigralci bodo v soboto skušali priti do prve zmage, na uvodnih dveh tekmah se niso izkazali. Foto: www.alesfevzer.com

Simšič zapravil najlepšo priložnost
Vratar druge ekipe KAC-a Usnik je preprečil še precej višji poraz. Končni izid je postavil Ivan Drozdov v 48. minuti. Plošček je potisnil v prazno mrežo, lepo ga je zaposlil Gorbunov.

Najlepšo priložnost za zadetek Slovenije je imel Nik Simšič, ki je v 50. minuti uprizoril samostojni prodor z igralcem manj, a se je Šostak izkazal. Napadalec Olimpije je skušal poslati plošček med nogama vratarja v mrežo, vendar mu ni uspelo.

Brez pravih idej ob prednosti igralca več
"Power play" pri Slovencih nikakor ni stekel. V zadnji tretjini so bili izključeni Derjabin, Ilja Usov in Jegor Gainetdinov, a risi niso unovčili nobene priložnosti z igralcem več. Večkrat se je izkazal tudi Šostak. Belorusija je brez težav ohranila prednost in zanesljivo zmagala.

Razmerje v strelih na vrata je bilo 33:23 v korist Belorusov, ki se bodo za zmago na turnirju na Jesenicah v soboto srečali s Francozi. Slovenija bo ob 15.30 igrala z Avstrijo.