Odlično pripravljenost Armstrong v zadnjem času dokazuje na maratonih in gorskem kolesu. Foto: EPA
Odlično pripravljenost Armstrong v zadnjem času dokazuje na maratonih in gorskem kolesu. Foto: EPA
Johan Bruyneel in Lance Armstrong
Johan Bruyneel in Lance Armstrong sta bila z moštvom US Postal/Discovery sedem let nepremagljiva. Foto: EPA

"Govorice o Armstrongu krožijo že več tednov. Vemo, da zaradi gorskih krosov trdo trenira, a za kaj več rajši vprašajte njega. Astana ne načrtuje sodelovanja z njim," je kazahstansko-belgijsko moštvo zanikalo, da bo v sezoni 2009 za njih vozil tudi sedemkratni zmagovalec francoskega Toura. Direktor Astane, za katero vozi tudi Jani Brajkovič, je Belgijec Johan Bruyneel, ki je vodil Američana že v ameriškem moštvu US Postal/Discovery.

Želi ovreči govorice o dopingu
Po govoricah želi Lance brez plačila ponovno odpeljati nekaj največjih dirk, hkrati pa na spletu objavljati izide svojih dopinških testov, s čimer bi 37-letnik dokončno dokazal svojo "čistost" in izjemnost. Rekorder po številu zmag na največjem kolesarskem spektaktlu se je vso "drugo" kariero spopadal z obtožbami o jemanju nedovoljenih poživil.

Armstrong, ki naj bi nastopil na petih dirkah vključno s Tourom, je letos že dokazal dobro formo, saj je na gorskokolesarskem maratonu "Leadville Trail 100" po 161 kilometrih v cilj prišel kot drugi, premoč je moral priznati le večkratnemu zmagovalcu te preizkušnje Davu Wiensu.

Po bolezni vzpon na Olimp
Potem ko je Teksačan že pri 23 letih v Oslu postal eden najmlajših svetovnih prvakov, je po olimpijskih igrah v Atlanti zvedel, da ima raka na testisih, ki se je že razširil v pljuča in možgane. Po zdravljenju in dveh operativnih posegih se je leta 1998 vrnil v kolesarstvo s četrtim mestom na španski Vuelti, že naslednje leto pa je prvič slavil na Dirki po Franciji. Prestižna rumena majica je nato še šestkrat zapored romala v njegov dom v Austinu.

T. G.