Na zmagovalnem odru je Heras s šampanjcem proslavljal prvo zlato majico na letošnji Vuelti.
Američan Floyd Landis, ki je nosil zlato majico od kronometra v 8. etapi, je zaostal več kot 3 minute in bo težko nadoknadil zaostanek za Herasom.

Kolesar ekipe Liberty Seguros je silovito napadel sedem kilometrov pred ciljem na 2.090 metrov visokem Calo Altu. Heras lahko postane šele drugi kolesar s tremi zmagami na Vuelti, do zdaj je to uspelo le Švicarju Tonyju Romingerju (1992-94).

Na začetku 17,7 kilometra dolgega vzpona je z napadom poizkusil Španec Alejandro Valverde, vendar si še ni povsem opomogel po padcu v torkovi 11. etapi.

V vodilni skupini kolesarjev sta Marcos Serrano in Isidro Nozal narekovala močan ritem za Herasa, ki je napadel in nihče mu ni mogel slediti. Prednost je vseskozi povečeval. Poleg zmage si je privozil tudi 25 točk v točkovanju gorskih ciljev in prevzel rdečo majico za najboljšega gorskega kolesarja.

Heras: Nič še ni odločeno
"Ne morem še reči, da sem dobil Vuelto. V naslednjih dneh moram biti zelo pozoren. Na sporedu so še tri težke gorske etape in dva kronometra. Moštvo je odpeljalo taktično zrelo dirko. To je bil zelo pomemeben dan, vendar Mancebo in Valverde sta zelo močna. Nimam še dovolj prednosti pred njima," je povedal 30-letni Heras.

Za njim sta v cilj prišla Santiago Perez in Francisco Mancebo. Valverde in Nozal sta izgubila skoraj minuto in pol. Američan Floyd Landis, ki je vodil do 12. etape, je popustil in izgubil več kot tri minute. V cilj je prišel na 15. mestu skupaj z zmagovalcem letošnjega Gira Damianom Cunegom.

Dolg pobeg ni uspel Špancu Joseju Franciscu Lari, ki je bežal skoraj 70 kilometrov in si privozil pet minut prednosti, a bil ujet sedem kilometrov pred ciljem in etapo končal na 12. mestu.

Hamilton pogorel
Tadej Valjavec bo svojo priložnost iskal na kakšni izmed naslednjih gorskih etap, saj Tyler Hamilton in Oscar Sevilla že precej zaostajata v skupni razvrstitvi. Američan je končal etapo šele na 96. mestu več kot pol ure za Herasom. Adut Phonaka bo zdaj Santiago Perez, ki je osmi v skupni razvrstitvi.

12. etape ni začel svetovni prvak Igor Astarloa, ki se bo osredotočil na svetovno prvenstvo konec meseca v Veroni. Med etapo je odstopilo še 13 kolesarjev, med znanimi imeni so tudi zmagovalec Dirke po Italiji leta 1996 Pavel Tonkov, Španec Juan Carlos Dominguez in šprinter Oscar Freire.

V petek bodo v ravninski etapi od El Ejida do Malage ponovno v ospredju šprinterji. Pravi boj za končno zmago se bo nadaljeval v soboto in predvsem v nedeljo, ko bo na sporedu gorski kronometer do Sierra Nevade.

Vrstni red po 12. etapi:
1. R. HERAS ŠPA 44:50:50 2. F. MANCEBO ŠPA + 0:35 3. A. VALVERDE ŠPA 0:49 4. I. NOZAL ŠPA 1:12 5. F. LANDIS ZDA 2:19 6. M. BELTRAN ŠPA 2:40 7. C. SASTRE ŠPA 3:16 8. S. PEREZ ŠPA 4:22 9. A. GOMEZ ŠPA 5:07 10. D. BLANCO ŠPA 6:12 ... 12. D. CUNEGO ITA 7:36 14. S. GARZELLI ITA 8:39 18. A. GONZALEZ ŠPA 11:18 26. O. SEVILLA ŠPA 18:16 44. T. VALJAVEC SLO 34:19 49. T. HAMILTON ZDA 41:15