Tretja nedelja v aprilu je v kolesarstvu zadnjih 54 let tradicionalno rezervirana za nizozemsko ardensko klasiko oz. 266 km vožnje in 27 vzponov ter štiri kroge po hribovju Limburga med Maastrichtom in Valkenburgom. Dirka je potekala predvidljivo do 36 km pred ciljem, ko je skupaj z Jakobom Fuglsangom napadel Julian Alaphilippe. Francosko-danski dvojec se je hitro uskladil in z dobrim delom pobegnil glavnini, ki jo je hkrati tudi močno razredčil.
Spogledovanje v zadnjem kilometru
V sklepni krog okoli mesta Valkenburg sta šla Alaphilippe in Fuglsang s prednostjo 20 sekund, pet kilometrov pred ciljem sta imela kar 45 sekund naskoka, a takrat je začel Danec neusmiljeno napadati Francoza, ki zato ni več navijal ritma. Iz ozadja so se hitro bližali zasledovalci, 700 m pred ciljem ju je ujel vztrajni Michal Kwiatkowski, ki je takoj nadaljeval napad, trojica se je spogledovala med seboj.
Nizozemska puščica mimo vseh
Alaphilippe je 300 m pred ciljem le začel šprintati, a v tistem trenutku je priletela skupina devetih zasledovalcev, od katerih se je kot puščica izstrelil prvi nizozemski adut Mathieu van der Poel. 24-letnik je v cilju povsem izmučen obležal na asfaltu in samo nejeverno zmajeval z glavo. Van der Poel je postal prvi Nizozemec z zmago na Amstel Gold Raceu po letu 2001, ko je bil najhitrejši Erik Dekker.
Napad se ni obnesel, lov pa nad pričakovanji
"Ne morem verjeti. Nisem verjel, da lahko zmagam. Sicer sem se odlično počutil, zato sem na Guiperbergu napadel. A ni se obrestovalo, videti je bilo, da sem brcnil v temo. Potreboval sem nekaj časa, da sem prišel k sebi, tekmeci so se odpeljali naprej, meni pa je preostalo le, da narekujem ritem, in upam, da bodo v ospredju pazili drug na drugega. In prav ti moji upi so se uresničili, v sprintu sem dobil še dodatno moč, spodbujalo me je tudi občinstvo, tako da mi je uspelo neverjetno," je bil vzhičen 24-letni Nizozemec, ki je letos že opozoril nase tudi na prvih spomladanskih klasikah, katerih značilnosti so tlakovci.
Van der Poel je dosegel že peto zmago v letu 2019, na začetku aprila je med drugim že dobil klasiko Dwars door Vlaanderen, ki prav tako šteje za UCI World Tour, v četrtek pa je dobil Brabantsko puščico, ki je potrdila status generalke za nedeljsko dirko. Zavetrje nizozemskega zvezdnika, ki je tudi svetovni prvak v ciklokrosu, je za 2. mesto izkoristil Avstralec Simon Clarke, medtem ko se je moral Fuglsang zadovoljiti s 3. mestom, izredno razočarani Alaphilippe pa je bil le četrti.
Po Valonski puščici še Liege–Bastogne–Liege
Spomladanskih klasik po tlakovcih je bilo konec s tretjim kolesarskim spomenikom Paris–Roubaix. Pozornost kolesarske javnosti se v drugi polovici aprila preusmeri k ardenskim klasikam. Po 54. dirki Amstel Gold Race v sredo sledi Valonska puščica, v nedeljo pa četrti spomenik sezone Liège–Bastogne–Liège.
Bole in Mohorič s 4 minutami zaostanka
Slovenskih kolesarjev ni bilo povsem v ospredju, Grega Bole je bil član ubežne skupine, ki je imela že osem minut prednosti in katere beg se je končal slabih 50 kilometrov pred ciljem. Bole, kolesar Bahrain Meride, je bil s 37. mestom in zaostankom štirih minut in deset sekund na, isti zaostanek je na 45. mestu beležil tudi njegov moštveni kolega Matej Mohorič. Tadej Pogačar (UAE Emirates), Jan Tratnik, Luka Pibernik (oba Bahrain Merida) in Luka Mezgec pa so odstopili.
UCI WORLD TOUR
54. AMSTEL GOLD RACE
Maastricht-Valkenburg, 265,7 km:
SPORED SEZONE 2019/ZMAGOVALCI
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje