Tadej Pogačar je na dirki Milano–Sanremo čestital van der Poelu. V nedeljo svetovni prvak pričakuje drugačen razplet. Foto: EPA
Tadej Pogačar je na dirki Milano–Sanremo čestital van der Poelu. V nedeljo svetovni prvak pričakuje drugačen razplet. Foto: EPA

Ključno dogajanje se bo odvilo v drugi polovici 269 km dolge trase, ko si bodo sledili sloviti tlakovani klanci Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg, Berg ten Houte, Molenberg in drugi. Odločilnih bo zelo verjetno zadnjih 55 km, ko bodo pred drugim prečkanjem Kwaremonta in prvim Paterberga noge že pošteno utrujene.

Sorodna novica Nova runda dvoboja Pogačar – van der Poel ali kjer se prepirata dva ...

To je bil pred dvema letoma tudi poligon za Pogačarjev prvi napad. Potem ko se ob prvem poskusu še ni otresel dovolj tekmecev, je ob zadnjem, skupno tretjem prečkanju Kwaremonta ostal sam in nato v zadnjih 16 km do cilja nadzoroval položaj na dirki.

"Prišel sem po zmago. To je drugačna dirka kot Milano–Sanremo, veliko težja. Tlakovci so Mathieujev najljubši teren in težko ga je težko premagati. Toda upoštevati je treba tudi druge kolesarje. Mathieu je eden najboljših sprinterjev, zato se bom skušal izogniti sprintu z njim. Dirka mora biti težka, potem bo razlika med nama morda manjša," je pojasnil aktualni svetovni prvak.

Oba favorita imata v zbirki po 7 spomenikov
Kolesarski strokovnjaki in stavnice vlogo favoritov pripisujejo le Pogačarju in van der Poelu, ki prevladujeta na spomenikih, največjih petih enodnevnih dirkah na svetu.

Sorodna novica Izid med Pogačarjem in van der Poelom izenačen kar sedemkrat

Van der Poel je do prvega slavja na njih prišel prav po Flandriji v koronskem letu 2020, medtem ko je Pogačar prvič slavil na Liege-Bastogne-Liegeu leto zatem. V zadnjih petih letih sta dobila kar 14 od skupno 25 spomenikov. Odstotek njunih zmag predstavlja podobno prevlado, kot sta jo uprizorila Belgijca Eddy Merckx in Roger De Vlaeminck med letoma 1970 in 1977, ko sta dobila 24 od skupno 40 spomenikov.

Merckx in De Vlaeminck sta tudi na vrhu večnega seznama zmagovalcev največjih enodnevnih dirk. Merckx se lahko pohvali z 19 zmagami na spomenikih, De Vlaeminck pa z 11.

Pogačar in van der Poel sta s po sedmimi zmagami trenutno med peterico tistih, ki si delijo sedmo mesto večne lestvice. Pred njima so le še Italijana Costante Gigardengo in Fausto Coppi ter Irec Sean Kelly s po devetimi ter še en Belgijec Rik Van Looy z osmimi zmagami.

Pričakuje, da bo tudi van Aert nevaren
"Všeč mi je njegov dirkaški slog in kako močan je. Toda če lahko izbiram med tem, da ostanem doma z Urško ali dirkam proti Mathieuju, bi raje ostal doma," se je smejal Pogi, ki upošteva tudi Wouta van Aerta, kljub izgubljenemu sprintu v sredo na Dirki skozi Flandrijo.

"Wout in Visma sta včeraj naredila napako. Toda Wout ima raje večje dirke in Dirka po Flandriji je eden njegovih glavnih ciljev, zato pričakujem, da bo dober."

Foto: Organizator
Foto: Organizator

Pariz–Roubaix je tako nevarna dirka kot Strade Bianche
Pogačar je že raziskoval Pariz–Roubaix. "Imel sem lepo izvidnico in se veselim izziva. Najprej ga moram preizkusiti in videti, kako se bo dirka obnesla zame. Vendar sem optimističen, da lahko odpeljem dobro dirko."

"Pariz–Roubaix je tako nevarna dirka kot Strade Bianche. Odločil sem se za sodelovanje. To je ena najpomembnejših dirk in želel sem sodelovati, preden bo prepozno."

Start v Bruggeu bo ob 10.00, najboljše pa na cilju v Oudenaardeu pričakujejo okoli 16.30. Tudi vremenska napoved je dobra, a naj bi se za nedeljo malce ohladilo, temperatura je predvidena nekaj nad deset stopinj Celzija.

Po Kataloniji prihaja Flandrija in pekel Pariz–Roubaix