Po skoraj 220 km in pet tisoč višinskih metrih je odločal sprint navkreber na koncu ciljnega vzpona na La Molino (12,2 km s 4,4 %), prvo moderno špansko smučišče v Pirenejih.

Primož Roglič je 200 m pred ciljem prvi odprl sprint, a ga je Juan Ayuso prehitel čez 100 m pred zadnjim zavojem. Zatem je Zasavec znova pritisnil pedale in ujel Španca ter v slogu sprinterja vrgel kolo čez ciljno črto, vendar za drobec prepozno za etapno zmago in prevzem skupnega vodstva.

Najboljši izid Rogliča v sezoni

Roglič po drugem mestu: "Še skakalnica je nekje tu. Super!"

Fotofiniš je razkril, da je 3. etapo za nekaj centimetrov dobil Ayuso, Roglič pa je bil drugi, kar je njegov najboljši izid v novi sezoni. Drugič je sicer Roglič končal etapo Dirke po Kataloniji s ciljem na La Molini na drugem mestu. Pred dvema letoma ga je za dve sekundi ugnal Remco Evenepoel, a na koncu je skupno slavil Rogla.

"Ne glede na izid ... Niti ne vem, ali sem bil drugi ali ... Počutje je O. K., fantje so močni. Še skakalnica je tukaj nekje zadaj. Super!" je takoj po prihodu v cilj na smučišču za TV Slovenijo dejal Roglič in mimogrede spomnil na svoj prvi šport. O samem razpletu etape ni veliko razpredal: "Ogromno je zelo močnih kolesarjev. Ni bilo najlažje. Skupina in sprint na koncu."

Fotofiniš dveh sprinterjev in kapetanov za etapne dirke na 1690 metrih nadmorske višine. Foto: Zajem zaslona
Fotofiniš dveh sprinterjev in kapetanov za etapne dirke na 1690 metrih nadmorske višine. Foto: Zajem zaslona

Ayuso: Roglič je sprintal zelo pošteno

Ayuso je medtem dosegel že peto zmago v sezoni, pred kratkim je osvojil Dirko od Tirenskega do Jadranskega morja, z uspehom v sprinterskem dvoboju z Rogličem pa potrdil status glavnega tekmeca za rožnato majico na letošnji Dirki po Italiji.

"To je prvo leto po 2022, ko nisem imel nobenih težav s poškodbami in zdravjem," je zmagovalec dneva pojasnjeval svoj letošnji razcvet. Obenem je bil hvaležen 13 let starejšemu tekmecu za pošten in čist sprint: "Primož se je vedel kot šampion. Kakšen drug tekmec bi me morda hotel zapreti ali celo prisiliti v padec, on pa je sprintal zelo pošteno."

Želi naslediti Pogačarja

"Zmaga v skupnem seštevku je glavni cilj, a na tej dirki je pomembno dobivati etape, saj na koncu praviloma odločajo bonifikacijske sekunde. Velikokrat je bila dirka odločena z manj kot 10 sekundami razlike," je Ayuso poudaril dodatni pomen etapne zmage. "Brez pritiska, bolj blagoslov. Imamo številko ena, ki jo po zaslugi Tadeja nosi Marc Soler. Upam, da jo bo ekipa imela tudi prihodnje leto," je 22-letnik iz Alicanteja odločen, da na mestu končnega zmagovalca nasledi prvega kolesarja UAE Emiratesa Tadeja Pogačarja.

V skupnem seštevku ima kapetan ekipe UAE Emirates XRG vsega šest sekund prednosti pred kapetanom zasedbe Red Bull Bora Hansgrohe. Z zaostankom dveh sekund je tretje mesto v etapi zasedel Mikel Landa (Soudal QuickStep), medtem ko so preostali kapetani zaostali štiri sekunde za najboljšima.

Skupni vrstni red (3/7):               
  1. J. AYUSO         ŠPA     14:30:49 
  2. P. ROGLIČ        SLO        +0:06 
  3. M. LANDA         ŠPA         0:11 
  4. E. MAS           ŠPA         0:14 
  5. J. LECERF        BEL         0:17 
  6. L. MARTINEZ      ŠPA         0:17 

Emirati polovili ubežnike

Beg dneva s četverico kolesarjev Bruno Armirail, Lorenzo Germani, Alex Molenaar in Mats Wenzel se je oblikoval že po 30 km. Njihova največja prednost je znašala skoraj sedem minut. Na dolgem predzadnjem vzponu dneva na prelaz Crueta (kar 20,3 km s 5,1 %) se je Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale) otresel treh soubežnikov, ko je bilo do cilja še 47 km.

Primož Roglič je bil leta 2016 v etapi s ciljem na La Molini 26. (+0:28 za Danom Martinom), leta 2023 pa drugi, potem ko ga je na koncu za dve sekundi presprintal Remco Evenepoel. Foto: EPA
Primož Roglič je bil leta 2016 v etapi s ciljem na La Molini 26. (+0:28 za Danom Martinom), leta 2023 pa drugi, potem ko ga je na koncu za dve sekundi presprintal Remco Evenepoel. Foto: EPA

Glavnina je za francoskim specialistom za kronometer ob prihodu na ciljni vzpon zaostajala že manj kot minuto. Po treh kilometrih zadnjega klanca je bil Armirail ujet, za kar je poskrbela Ayusova ekipa UAE Emirates. A zatem je narekovanje tempa prevzela Rogličeva ekipa Red Bull Bora Hansgrohe, ki je vse do zadnjega kilometra lovila nove napadalce.

Soler po napadu še pomagal Ayusu

Slabih sedem kilometrov pred ciljem je skočil George Bennett, ki sta se mu pridružila Marc Soler in Lorenzo Fortunato. V nadaljevanju je Novozelandca v vodilnem triu zamenjal Sepp Kuss, ki je poskušal z napadom že prej. Napadalci so bili ujeti 500 m pred ciljem, a kljub temu je Soler še zmogel pomagati svojemu kapetanu Ayusu.

Četrtkova četrta etapa bo potekala med Sant Vicencem de Castelletom in Montserratom, dolga bo 188,7 kilometra, nabralo pa se bo tri tisoč višinskih metrov. Kopica nekategoriziranih vzponov, klanec 2. kategorije, dan pa se bo končal na klancu 1. kategorije na Montserrat (8,8 km s 6,5 %).


104. Dirka po Kataloniji

3. etapa, Viladecans The Style Outlets−La Molina, 218,6 km

Prerez tretje etape, ki je najtežja v celotnem tednu letošnje že 104. Dirke po Kataloniji. Kar trije od od štirih klancev so bili daljši od 12 km. Foto: Uradna stran dirke
Prerez tretje etape, ki je najtežja v celotnem tednu letošnje že 104. Dirke po Kataloniji. Kar trije od od štirih klancev so bili daljši od 12 km. Foto: Uradna stran dirke

Molano ob kaosu do zmage kariere

Specialisti za enodnevne dirke so se iz Italije preselili v Belgijo, kjer je potekala 49. klasika Brugge–De Panne, ki šteje za svetovno serijo. Na startu so bili vsi najboljši sprinterji, a na koncu je sledil niz padcev in nesreč, ki so terjali občuten davek. Padli so Fabio Jakobsen, Tim Merlier, Olav Kooij, Lukaš Kubiš, Arnaud De Lie, Arnaud Demare ... Zdaj se čaka na poročilo zdravniške službe in potrditve ekip, kakšen je bil davek vseh padcev.

Razredčeno glavnino je z dolgim sprintom 500 metrov pred ciljem presenetil Juan Sebastian Molano iz ekipe UAE Emirates XRG. Kolumbijec je tako prelisičil Jonathana Milana (Lidl Trek), ki je bil na koncu za drobec prepočasen. Tretji je bil Estonec Madis Mihkels (EF Education EasyPost). Presenetljiv razplet enodnevne dirke po okusu sprinterjev.

Prvi Kolumbijec s klasiko svetovne serije v Belgiji

30-letni Kolumbijec je na flamski klasiki dosegel 26. zmago kariere in ob dveh etapnih zmagah na Dirki po Španiji največjo v karieri. Obenem je postal sploh prvi Kolumbijec z zmago na eni izmed klasik svetovne serije v Belgiji! Molano je že deseti različni kolesar emiratov z zmago v sezoni 2025, ki je poskrbel za dvajseti uspeh sezone za UAE Emirates XRG.

"Finale je bil zelo nevaren in hiter. Videl sem tri padce, eden od kolesarjev se je dotaknil moje noge, potem pa še eden na desni in levi strani. Bilo je veliko do cilja, a sem se ozrl nazaj in nihče mi ni sledil, zato sem na vso moč pritisnil na plin," je po zmagi dejal Molano.

Edini Slovenec na dirki je bil 19-letni Žak Eržen (Bahrain Victorious), ki je dočakal krstni nastop v svetovni seriji. Na koncu je bil 50., potem ko je bil ujet za množičnim padcem v zadnjem kilometru.