Na zdaj že tradicionalni prireditvi Večer zvezd so se kolesarji podpisali pod letošnje dosežke in se že odločno obrnili v olimpijsko leto. Med kolesarskimi zvezdami je bil tudi Dare Rupar.
Prav na začetku tedna, ki ga večina kolesarskih ekip nameni prvim skupnim treningom za naslednje leto, je bilo v prikupnem okolju gradu nad prestolnim mestom vzdušje več kot prijetno. To je edini dan v letu, ko so na enem mestu zbrani prav vsi, ki v našem kolesarstvu nekaj pomenijo.
V Rio tudi vsaj en kolesar invalid
Obilo pogledov je bilo že usmerjenih proti Riu, kjer najboljše športnike na svetu in njihove spremljevalce čakajo že 31. olimpijske igre moderne dobe. Po nepisanem pravilu običajno največ časa namenimo cestnemu kolesarstvu, a tokrat začenjamo nekje drugje.
Na vrata olimpijskega nastopa vse bolj trkajo tudi slovenski kolesarji invalidi: lavreat Primož Jeralič se odločno spogleduje s potjo v Rio de Janeiro. Že akcija invalidov kolesarjev Zavrtimo Slovenijo je močno opozorila na ročne kolesarje pri nas, ki so odslej sestavni del kolesarske družine na tej strani Karavank.
Po aferi Klemenčič zamenjava selektorja
Siva, če ne črna pika, ki se je pripetila gorskemu delu kolesarskemu športu s primerom Blaža Klemenčič, seveda ni pozabljena in pometena pod preprogo ter je velik opomin vsem drugim, tudi mladim, ki prihajajo v ta šport, ki ga imajo mnogi na ustnicah vedno, ko se govori v povezavi z nedovoljenimi sredstvi. Ampak pozabljajo, da je kriv le tisti, ki mu je vse skupaj dokazano. Tudi zaključnih sodb pri Blaži Klemenčič še ni. Imajo pa gorski kolesarji novega selektorja. Na zahteven stolček se je po omenjeni aferi in odhodu Roberta Pinteriča usedel Urban Ferenčak. Izkušnje niso popolnoma na njegovi strani, zagnanost in volja ter predvsem podpora v najmočnejših domačih klubih pa.
Sedmerica Slovencev v 18 najboljših moštvih
Cestno kolesarstvo se ponaša s kar deseterico v najboljših štiridesetih klubih na svetu. Če hočete še natančneje: sedem jih je v elitni druščini svetovne serije, ki šteje 18 moštev. Torej manj kot jih je, denimo, v angleškem, španskem ali francoskem nogometnem prvenstvu. Si predstavljate, da sedem najboljših slovenskih nogometašev igra v osemnajstih najboljših klubih na svetu? Seveda si ne, ker bi se težko odločili, katerih je teh 18 klubov, v kolesarstvu pa se to enostavno ve.
O primerjavi z drugimi športi niti ne gre odpirati razprave. Saj veste, kolesarske dirke, če se, recimo, ustavimo ob pomladanskih klasikah, spremlja skoraj milijon ljudi. Seveda ob progi, in ne pred TV-sprejemniki. In to vsako pomlad in pet nedelj zapored. Upam, da še sledite. Tudi zato je bil slovenski kolesarski Večer zvezd zares primeren dogodek, vreden naše kolesarske srenje, ki se dobro zaveda, da je do športnega tekmovanja z največjim odmevom in veljavo še dobrih osem mesecev. Tudi v Riu bo Slovenija na dveh kolesih imela nekaj svojih adutov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje