"Zaključni vzpon je res brutalen za zadnji šprint. Zmanjkalo me je v zadnjih 150 metrih, a sem iztisnil vse iz sebe. Še zdaj čutim kislino po vsem telesu," je za Val 202 povedal zadihani Tadej Pogačar.
Na stavnicah in v večini napovedi je bil Pogačar ob svetovnem prvaku drugi izraziti favorit, ki pa v ciljni klanec ni vstopil med prvimi. Ob pomoči ekipe UAE Emirates se je počasi prebijal v ospredje, prišel že na četrto mesto, a namesto pospeška v zadnjih 200 metrih je 23-letnega Slovenca pobralo in na koncu je bil le 12. Nazadnje pred dvema letoma je bil sicer že deveti.
"Šel sem prek svojih meja, ko sem se prerinil v ospredje 200 m do cilja. Bil sem vzhičen, ker sem bil v dobrem položaju, potem pa me je udarila mlečna kislina v mišicah. Komaj sem prikolesaril do ciljne črte," je za tuje medije priznal dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji in zmagovalec dveh kolesarskih spomenikov v minuli sezoni.
Upa, da je bil le trening za nedeljo
"Z mislimi sem že pri nedelji. Tisti trasa mi je veliko bolj všeč, daljša je, z daljšimi vzponi, težja dirka skozi ves dan. Recimo, da je bil danes trening za nedeljo. Upam," je Pogačar že uperil pogled proti naslednjemu in zadnjemu izzivu spomladanskega dela sezone.
V nedeljo je na sporedu kolesarski spomenik Liege–Bastogne–Liege, na kateri bo Tadej Pogačar ob vnovični pomoči Jana Polanca branil lansko zmago. Kot sokapetan Bahraina bo na četrtem kolesarskem spomeniku od Slovencev nastopil tudi Matej Mohorič.
"Pred dvema letoma je bilo podobno, bil sem deveti na tej dirki, pozneje pa sem bil v vodilni skupini na Liegeu. Zato me ne skrbi za nedeljo. Sem zelo motiviran za prihajajočo dirko. Te dirke dojemam kot slabe, to se pač zgodi na enodnevni dirki. Včasih ti gre odlično, včasih malo manj," je še dejal vodilni kolesar UCI-lestvice.
Teuns preprečil sanjsko slovo Valverdeja
Ekipa Bahrain Victorious nadaljuje v zmagovitih ritmih: Dylan Teuns je presenetil vse papirnate favorite in je bil v zaključku ciljnega vzpona na Mur de Huy premočan tudi za rekorderja znamenitega in strmega valonskega klanca. Alejandro Valverde (Movistar), ki pri 41. letih dirka zadnjo sezono, je na koncu bil drugi, Rus Aleksandr Vlasov (Bora HansGrohe) pa je dopolnil zmagoviti oder.
Brez stopničk je ostal trikratni zmagovalec Valonske puščice in branilec lanske zmage Julian Alaphilippe (QuickStep Alpha Vinyl), na petem mestu pa je bil najboljši kolesar izjemno dejavne britanske ekipe Ineos Grenadiers Kolumbijec Daniel Martinez.
Belgijec vseskozi v odličnem položaju
"Nimam besed, to je res neverjetno. Vedno sem sanjal o tem trenutku. Še nikoli nisem bil tako močan na spomladanskih klasikah. Poleti sem sicer vedno dober, pomlad pa je zame bolj toplo-hladna," je sprva dejal presrečni 30-letni Teuns. "Bil sem v odličnem položaju na začetku vzpona na Mur de Huy. Po 500 metrih sem bil nekoliko zaprt od ekip Bora-Hansgrohe in Movistar. Vedel sem, kje bo Valverde pospešil, to vedno stori na istem mestu. Zame je bilo to dobro, imel sem še nekaj energije in ga uspel zadržati za sabo," je razplet na kultnem vzponu opisal veliki zmagovalec Valonske puščice.
202,1 km hribovite trase (enajst klancev) ne spada med t. i. pet spomenikov, a zmaga na njej velja za eno izmed bolj prestižnih v svetu kolesarstva. Valonsko puščico skorajda vedno odloči zadnji vzpon na znameniti Mur de Huy, ki so ga morali kolesarji ob 40. obletnici vključitve kot ciljnega klanca ardenske klasike premagati trikrat.
Menjava sprednjega kolesa za Pogačarja
Iz začetne ubežne skupine je ob prvem prečkanju zidu preostala osmerica z dobro minuto prednosti pred glavnino, iz katere je že takrat odpadel Tom Pidcock. 41 km pred ciljem se je ob cesti moral ustaviti Tadej Pogačar, saj ga je doletel defekt sprednje gume. Po menjavi obročnika sta ga počakala ekipna kolega Juan Ayuso in Jan Polanc, ki sta ga hitro popeljala nazaj v glavnino.
Ob drugem prečkanju Mur de Huy je v ospredju ostala četverica Daryl Impey, Bruno Armirail, Jimmy Janssens in Valentin Ferron, ki je imela manj kot minuto prednosti pred glavnino, katere tempa presenetljivo ni zmogel več držati Jonas Vingegaard.
Tudi tokrat odločil ciljni zid
Na predzadnjem vzponu je ekipno v napad šel Cofidis, ki so v napad izstrelili Remyja Rochasa, ki sta se mu pridružila Mauri Vansevenant in Soeren Kragh Andersen. Danec je silovito povlekel in prišel do 17 sekund naskoka, a je bil ujet na začetku ciljnega vzpona.
Mur de Huy je zgolj 1,3 kilometra dolg vzpon, a povprečni naklon je 9,6 odstotka. V osrednjem delu so posamezni odseki z nakloni od 12 pa tudi do 19 odstotkov, pri čemer naklon na notranji strani zavojev presega 20 odstotkov.
Marta Cavalli po Amstlu slavila še na zidu Huy
Pri kolesarkah je naslednica kar sedemkratne zaporedne zmagovalke Anne van der Breggen postala Marta Cavalli. Italijanka je na najstrmejšem delu vzpona kot edina sledila napadu prve favoritinje Annemiek van Vleuten, v zadnjih 100 m, ko naklon pade pod 10-odstotkov, pa je kolesarka francoske ekipe FDJ prehitela zvezdnico Movistarja.
Druga velika zmaga 24-letnice iz Cremone v vsega 10 dneh. Prejšnjo nedeljo je Marta Cavalli slavila na najpomembnejši nizozemski enodnevni dirki Amstel Gold Race, skupno pa je zdaj šele pri štirih zmagah kariere. Za primerjavo: Annemiek van Vleuten jih ima v bogati karieri kar 88.
Na dirki sta nastopili tudi dve Slovenki: Urša Pintar (UAE ADQ) je bila 34. (+1:56), medtem ko je Urška Žigart (BikeExchange Jayco) zasedla 59. mesto (+4:57) med 111 uvrščenimi kolesarkami na 25. izvedbi Valonske puščice za ženske, ki je najstarejša klasika za kolesarke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje