Luka Dončić si je zagotovil, da bo sezono končal s povprečjem 20 točk, 7 skokov in 5 podaj. Edini novinec, ki mu je to uspelo v zgodovini Lige NBA, je bil Oscar Robertson v sezoni 1960/61. Foto: AP

20-letnik je po dveh tekmah premora zaradi poškodbe kolena proti Minnesoti vknjižil 27 točk, 12 skokov in 6 podaj, a je tudi Dallas izgubil s 110:108.

V Miamiju je bila tekma vseskozi izenačena, Boston pa je do zmage prišel z delnim izidom 10:2 v treh minutah na koncu tekme, s katerim je pobegnil na deset točk naskoka. Prerojeni Gordon Hayward je 15 od svojih 25 točk dosegel v drugem polčasu. 23 točk je dodal Kyrie Irving, 21 Al Horford. Jason Tatum je 9 od svojih 16 točk prispeval v zadnji četrtini.

Celticsi so se na četrtem mestu Vzhoda izenačeni z Indiano, s katero se bodo pomerili v prvem krogu končnice. O prednosti domačega parketa bo najbrž odločal njun medsebojni obračun v petek v Indianapolisu.

Popolnoma odprt boj za tri preostala mesta na Vzhodu
Pri Miamiju je bil z 21 točkami najučinkovitejši Dion Waiters. Rezervist Hassan Whiteside je vknjižil 18 točk in 15 skokov, Dwyane Wade je dosegel 17 točk. Dragić je prebil na parketu 37 minut, vendar strelsko ni bil razpoložen. Zadel je 3 od 15 metov, od tega enega od štirih izza črte. 11 točkam je dodal še 5 podaj in 2 skoka. Na parket se je po treh tekmah vrnil Josh Richardson, ki pa je moral spet zapustiti igro zaradi iste poškodbe (peta) v tretji četrtini.

"Rad imam tekme, ki so tako pomembne, kot da gre za končnico. Bila je dobra tekma. Vedno, ko smo se približali, so nekaj storili, da so ostali spredaj," je povedal Wade.

Miamiju (38:40) ni šla na roko zmaga Orlanda (39:40), sta pa izgubila Detroit (39:39) in Brooklyn (39:40), tako da je boj za preostala tri mesta v končnici na Vzhodu še popolnoma odprt.

Dončić prepustil odločilni met Brunsonu
V Dallasu so imeli Mavericksi možnost za zmago, a je novinec Jalen Brunson ob izteku časa zgrešil trojko. Lahko bi metal tudi Dončić, ki je svojega čuvaja spravil na "drsalke", vendar je nesebično podal do Brunsona, ki s povsem odprtega položaja ni dočakal trenutka slave. Dončić je v marcu trojke metal le 23-odstotno, na tej tekmi 2/8.

"Verjamem vanj, tako kot celotna ekipa, zato sem mu tudi podal. Bil je dober met. Včasih gre noter, včasih ne," je o očitkih, zakaj sam ni metal, povedal Dončić, ki je iz igre zadel 11 od 21 metov.

19 sekund pred koncem je Volkove s polaganjem v vodstvo popeljal Andrew Wiggins, ki je dosegel 19 točk. Najučinkovitejši je bil Karl Anthony Towns z 28 točkami in 13 skoki.

Popovich izključen po minuti in treh sekundah
Za svojevrsten rekord je poskrbel trener San Antonia Gregg Popovich, ki je bil izključen že v 63. sekundi tekme v Denverju. Popovicha je razburila nedosojena osebna napaka nad njegovim košarkarjem. Vzel je minuto odmora in se prepiral s sodnikom, ki mu je pokazal dve tehnični napaki, kar je pomenilo samodejno izključitev.

Zadnji trener, ki je bil izključen v uvodnih dveh minutah tekme, je bil trener Washingtona Flip Saunders. 2. januarja 2012 je moral zapustiti parket po minuti in 46 sekundah.

"Morate vprašati sodnika," je bil o razlogih za izključitev sprva redkobeseden Popovich, ki je po tekmi prekinil pogovor trenerja Denverja Michaela Malona z novinarji in s hudomušnimi oprazkami nasmejal prisotne.

MIAMI - BOSTON 102:112
Waiters 21, Whiteside 18, 15 skokov, Wade 17, Dragić 11 (met 3/15), 5 podaj v 37 minutah; Hayward 25, Irving 23.

DALLAS - MINNESOTA 108:110
Dončić 27 (11/21), 12 skokov, 6 podaj v 32 minutah, Powell 25; Towns 28, 13 skokov, Wiggins 19, Jones 15.

DETROIT - INDIANA 89:108