Pet šampionskih prstanov, tretji strelec vseh časov, 81 točk proti Torontu, gospodar zvoka sirene in Michael Jordan za zdajšnjo generacijo Lige NBA. Kar težko si je predstavljati LA Lakerse brez Kobeja Bryanta.
Pod stropom Staples Centra visijo številni upokojeni dresi. Magic Johnson, Kareem Abdul-Jabaar, Jerry West, Wilt Chamberlain, James Worthy in Elgin Baylor so vsi legendarni igralci kluba, ki ima v zbirki že 16 naslovov prvaka, a največja ikona je vsekakor Bryant, ki se je upokojil po 1.346 odigranih tekmah in 33.643 doseženih točkah.
Zadnji ugriz črne mambe - 60 točk ob slovesu Kobeja Bryanta |
V osemdesetih letih je v Los Angelesu navduševal Johnson, ki je v nepozabnih bojih proti Bostonu z Larryjem Birdom na čelu pustil neizbrisen pečat v dvorani Forum. V devetdesetih ni bilo dvoma - Jordan je s Chicagom postavil številne mejnike.
West je imel pravi občutek
Leta 1996 so Biki dosegli 72 zmag in se veselili četrtega naslova. Prvi izbor na naboru igralcev je bil Allen Iverson, ki je preporodil Philadelphio. V Los Angelesu so se odločili, da centra Vladeta Divca pošljejo v Charlotte, menedžer Jerry West pa je opazil izjemen talent Bryanta, zato se je odločil, da naj Hornetsi kot 13. na naboru izberejo prav Kobeja.
Težka prva sezona
Nekateri nezadovoljni navijači so hitro sklepali, da se je Westu dokončno zmešalo. Izkušenega centra je zamenjal za 17-letnega smrkavca, ki je prišel naravnost iz srednje šole Lower Merion. Uvodna sezona je bila zelo poučna. Zmaga v zabijanju na tekmi All Star je bila vsekakor nekaj posebnega, a tudi veliko razočaranje po polomu v polfinalu Zahoda proti Utahu. Shaquille O'Neal je imel šest osebnih napak, odgovornost pa je v končnici pete tekme v Delta Centru prevzel najstnik Bryant. Petkrat je zgrešil cel obroč, v podaljšku delal velike neumnosti in Utah je dobil srečanje in serijo s 4:1 v zmagah.
S prihodom Jacksona so se vrstili prstani
To je bila prava šola za velike stvari, ki so bile na obzorju. Ko je poleti 1999 na klop Lakrersov sedel Phil Jackson, ni bilo več dvoma
Naslov je bil le še vprašanje časa. O'Neal je postal najbolj dominanten igralec v ligi in v finalu Zahoda leta 2000 je tudi dočakal svoj najljubši trenutek v karieri. Portland je zapravil 15 točk prednosti v zadnji četrtini sedme tekme, nato pa je Kobe podal do "Shaqa" za nepozaben "alley-oop". Trailblazersi se po silovitem zabijanju O'Neala niso več pobrali, Lakersi pa so v finalu ugnali Indiano s 4:2 v zmagah.
Spolni škandal v Koloradu pustil posledice
Naveza Shaq-Kobe je bila najboljša v ligi, leta 2001 so Lakersi v končnici izgubili le eno tekmo. Po tretjem zaporednem šampionskem prstanu se je začel krhati odnos z O'Nealom. Zelo negativno je na vzdušje v ekipi vpliv škandal, ki ga je zakuhal poleti 2003 v Koloradu. Zapletel se je z neko 19-letnico, ki ga je obtožila posilstva. Njegov ugled je zelo trpel, šele septembra 2004 je bil oproščen. V finalu junija 2004 proti Detroitu se je videlo, da ni v pravi formi in Lakersi so izgubili z 1:4 v zmagah.
81 točk bo težko preseči
O'Neal je odšel v Miami, kjer si je nadel še četrti prstan, Kobe pa je ostal z nekonkurenčno ekipo. 22. januarja 2006 je Torontu nasul kar 81 točk (28/46 iz igre), kar je drugi dosežek vseh časov. Le Wilt Chamberalin je leta 1962 dosegel nepozabnih 100 točk. V prvi peterki so takrat igrali še Smush Parker, Lamar Odom, Chris Mihm in Kwame Brown. Saša Vujačić je prihajal v igro s klopi.
Gasol prišel ob pravem času
Nezadovoljstvo se je iz sezone v sezono stopnjevalo, 1. februarja 2008 pa je v menjavi igralcev Lakerse okrepil Pau Gasol. Takoj se je začela nova zgodba o uspehu. Že junija so Lakersi prišli vse do finala, kjer pa je bil boljši Boston. Bryant, ki je bil najkoristnejši igralec rednega dela, je doživel grenak poraz, navijači Celticsov pa so po zmagi s 131:92 s kamenjem obmetavali avtobus Jezernikov.
Tega v Los Angelesu niso pozabili. Leta 2009 so v finalu odpravili Orlando s 4:1 v zmagah, sledil pa je nov finalni obračun s Celticsi. Po zaostanku z 2:3 v zmagah so Lakersi dobili obe domači tekmi, sedmo s 83:79, ko je Ron Artest zadel izjemno trojko, Vujačić pa je dodal dva prosta meta enajst sekund pred koncem.
Po poškodbi ahilove tetive ni šlo več
Po petem prstanu je šla pot le še navzdol. Ko je Jackson odšel v pokoj, so se začele težave. Še posebej s prihodom Mika D'Antonija, ki je stavil le na napad. Prihoda Steva Nasha in Dwighta Howarda nista prinesla veliko dobrega, Lakersi so lovili končnici, poškodba ahilove tetive proti Golden Statu aprila 2013 pa je pomenila začetek konca velike kariere.
"Zame sta največji trenutek v Kobejevi karieri oba zadeta prosta meta s strgano ahilovo tetivo," je dejal legendarni Gary Vitti, ki je desetletja skrbel za fizično pripravo Lakersov. Tudi on se je poslovil skupaj z Bryantom.
Največji trenutek v karieri ...
Sedma tekma finala proti Bostonu leta 2010, ko je Metta World Peace (takrat še Ron Artest) zadel ključno trojko minuto pred koncem. To pove veliko o njem in tudi o ekipi, ki smo jo imeli takrat. Ta trojka je pomenila ogromno trenerju Philu Jacksonu, meni in seveda tudi World Peacu. Vsi smo verjeli, da lahko v tistem odločilnem trenutku zadene za tri točke. Imel je polno podporo, to je najpomembneje na takih tekmah.
Primerjava finalnih serij proti Bostonu leta 2008 in 2010 ...
Vse se je zgodilo z razlogom. Leta 2008 smo po finalnem porazu naredili določene spremembe v igralskem kadru, postali smo precej močnejši in leta 2010 se je prstan zasvetil na naših rokah. Leta 2010 so bili tudi košarkarski bogovi na naši strani. Imeli smo tudi srečo.
Najbolj čustven trenutek v zadnji sezoni ...
Vsekakor je bilo najbolj čustveno v Philadelphii, kjer se je zame vse skupaj začelo. To je bila prva tekma na gostovanju po objavi konca kariere. Na tekmi so bili moji sošolci, varnostniki, ki so me spustili na tekme v dvorani Spectrum, ko sem imel le 16 let. To je bilo res nekaj posebnega. Številne predstavitve v dvoranah mi bodo ostale v spominu. Pri Utahu so se pred desetimi dnevi res potrudili. V Chicagu je imel poseben govor Pau Gasol. To je bilo res čustveno. On je moj brat. Le midva poznava celotno zgodovino, vse nočne pogovore o taktiki, ki so trajali do jutra. Posebej tista sedma tekma proti Bostonu naju je zaznamovala.
Najbolj inovativna darila klubov ob slovesu ...
Dobil sem res neverjetna darila. Vodstvo Golden Stata je preseglo vsa pričakovanja. Dobil sem enotedensko bivanje v predsedniškem apartmaju v Napa Valleyju. V San Antoniu sem dobil največjo steklenico vina, kar sem jih videl. Utah mi je poklonil smuči in posebno članstvo v vseh parkih v Salt Lake Cityju. Vlade Divac mi je poklonil dres Charlotte Hornetsov. V Bostonu sem dobil košček njihovega znamenitega parketa.
Celotno kariero v dresu Lakersov ...
Odraščal sem kot velik navijač Lakersov. Ko sem prvič oblekel dres tega kluba, so se mi že izpolnile sanje. V vseh teh letih sem navezal poseben stik s klubom in s tem mestom. Nikoli ne bi odšel v drug klub, da bi imel večjo možnost za osvojitev prstana. Ko smo se prvič preselili v Staples Center, je bilo tu le veliko parkirišče, nobenih dodatnih zgradb. Neverjetno, kako je vse skupaj napredovalo v zadnjih 15 letih. Dres Lakersov mi pomeni vse in ne bi ga zamenjal za nobenega drugega.
Najbolj tekmovalen košarkar ...
Chris Paul. Pri njem imam najraje to, da na vsak način želi zmagovati. Na tekmah All Star sva se vedno dogovorila, da hočeva zmagati. Na teh tekmah se vsi zavedamo, da je zabava na igrišču zelo pomembna. Ob odmoru sva se s Chrisom le pogledala in jasno je bilo, da bomo v drugem polčasu v petih minutah naredili razliko. Vedno nam je uspelo. Res ga imam rad, njegov pristop je res pravi.
81 točk proti Torontu 22. januarja 2006 ...
Pred dvema letoma sem si na NBA TV ogledal posnetek celotne tekme. To je bilo prvič, da sem doma gledal celo tekmo. V prvem polčasu sploh ni kazalo, da bom dosegel toliko točk. V drugem polčasu se mi je zdelo, da se je čas ustavil, v kratkem časovnem intervalu sem nanizal ogromno točk. V sezonah 2005/06 in 2006/07 sem prišel na popolnoma novo raven igre. Vse se je poklopilo, psihično in fizično sem bil na vrhuncu.
Primerjava z zdajšnjo mlado generacijo ...
Mladi igralci vidijo, koliko dela je treba vložiti za doseganje velikih uspehov. Ko mi uspe kakšen izjemen met, se ne čudijo, saj na treningih vidijo, koliko dela je bilo vloženega za take podvige. Z mladimi igralci je treba biti zelo potrpežljiv. Zdajšnja generacija ni tako radovedna. Vedno me je vse zanimalo, vedno sem spraševal trenerja Jacksona, pomočnika Texa Winterja, Rona Harperja in druge o zakonitostih Lige NBA.
Številne poškodbe so pustile posledice ...
V zadnji sezoni sem hotel odigrati čim več tekem. Gležnji niso več tako gibljivi, mišice niso prožne. Na nekaterih tekmah sem se počutil, kot da tečem po jajcih. Na vsaki tekmi imam bolečine. Velikokrat me vidite ovitega v vrečke ledu. Res sem prestal številne poškodbe, ki so zahtevale davek.
Kobe na parketu in zunaj dvoran ...
Obstajata dva Kobeja. Eden je tisti zunaj dvoran, na parketu pa je to popolnoma druga oseba. Črna mamba ne moreš biti vseskozi, hitro bi pregorel. Na parketu se ne šalim. V zadnji sezoni res nisem bil več črna mamba, saj se ne borimo za končnico. Šele v boju za naslov se pokaže prava mamba.
Po koncu kariere sledi ...
Rad bi se naučil smučati. Zadnjič sem bil na smučeh pri šestih letih. Vem, da me čaka veliko padcev. Več časa bom imel za hčerki, ki sta si zelo različni po interesnih dejavnostih. Čaka me veliko dejavnosti, igral bom namizni tenis, kartal bom, več bom hodil v kino.
Naslednika ni na obzorju
Lakersi so zadnje tri sezone dobili 27, 21 in 17 tekem. Vodstvo kluba je pred težko nalogo, saj bo brez Bryanta še težje. 60 točk na poslovilni tekmi je nekaj nepredstavljivega, toliko jih v letošnji sezoni Lige NBA ni dosegel nihče. V Los Angelesu od naslednje sezone naprej nič več ne bo tako, kot je bilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje