Boštjan Nachbar je bil izbran za najkoristnejšega igralca tekme. 14 točkam je dodal 9 skokov. Foto: KZS
Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš se je ogreval, a zaigral še ni. Foto: KZS
Jure Zdovc
Jureta Zdovca do začetka prvenstva čaka še precej dela. Foto: KZS
Vasko Evtimov
Robustni Vasko Evtimov je pred leti branil barve Uniona Olimpije. Tokrat je dosegel 6 točk. Foto: EPA
Košarkarji s težavo premagali Bolgarijo

Slovenija je pred 2.000 gledalci v dvorani Tabor delovala sila neprepričljivo. Očitno je svoje naredila tudi po vseh pripetljajih zadnjih dni prisotna nervoza, saj so se roke pri metu za tri (6/19) pošteno tresle. Na drugi strani so Bolgari predvsem v 1. polčasu zadevali kot za stavo (8/13). Po odmoru so Slovenci stisnili v obrambi in izničili zaostanek 8 točk (40:48), vendar se jim ob nerazpoloženih strelcih in izgubljenem skoku (26:32) ni uspelo odlepiti vse do konca.

Bolgarske trojke rešetale slovenski koš
Slovenci, ki so začeli v postavi Beno Udrih, Boštjan Nachbar, Uroš Slokar ter brata Domen in Erazem Lorbek, so po manj kot 5 minutah povedli s 15:3, nato pa se je ustavilo. Slovenija v nadaljevanju ni imela odgovora na consko obrambo, medtem ko so na drugi strani Bolgari odlično zadevali izza črte. S 5 trojkami so do konca prve četrtine zrežirali preobrat (26:22).

Trener Jure Zdovc ni našel peterke, ki bi uspela ustaviti Bolgare. Jurica Golemac je sicer v 15. minuti zadel za izenačenje na 35:35, vendar je sledil bolgarski odgovor 10:2. Piko na i (48:40) je s trojko nekaj sekund pred odmorom postavil Kalojan Ivanov. Varovanci Pinija Gershona so v 1. polčasu trojke metali 8/13, Slovenija le 4/11. Bolgari so tudi s kar 16:9 dobili skok. Filip Videnov, branilec Granade, je bil z 12 točkami najboljši strelec. Vse točke je dosegel z metom izza črte (4/5).

Odsotnost Rowlanda šla na roke Slovencem
Tudi drugi polčas je začela peterka brata Lorbek, Slokar, Nachbar, B. Udrih. V petih minutah je s trdo obrambo uspela ujeti Bolgare in s košem Slokarja povedla s 50:49. Po dveh zabijanjih v tem delu najboljšega Nachbarja je semafor kazal 57:51. Bolgari se niso predali in minuto pred koncem četrtine izenačili. Novo prednost je zagotovil Goran Dragič s prostima metoma. Bolgariji se je v 2. polčasu poznala odsotnost prvega organizatorja igre Earla Rowlanda, ki po 11 točkah v prvih dveh četrtinah ni več stopil na parket.

Golemac dosegel odločilne točke
Bolgari so grizli tudi v zadnji četrtini. Slovencem met ni in ni stekel, medtem ko je Bolgarija dobro zadevala. Blestel je Kalojan Ivanov, ki je z dvema trojkama zapored - drugo je zadel od table - v 34. minuti povedel Bolgare v vodstvo s 67:63. Sledila je napeta končnica in igra koš za koš. Naposled je tehtnico na slovensko stran nagnil Golemac, ki je v zadnji minuti pri izidu 76:75 prispeval odločilne štiri točke. V nedeljo se bodo varovanci Jureta Zdovca pomerili še z Grčijo.

Zdovc: Nihanja v igri so sestavni del priprav
"Nihanja v igri so sestavni del pripravljalnih tekem, saj želim preizkusiti se igralce s s klopi. Seveda nisem zadovoljen s takšnimi odstopanji, toda prav temu služijo tovrstne tekme. Sem pa zadovoljen z določenimi segmenti igre, predvsem pa z nekaterimi posamezniki, ki so dokazali, da so iz pravega testa. Tu mislim zlasti na Uroša Slokarja in Bena Udriha," je po srečanju dejal Zdovc.