Druga najmočnejša košarkarska liga na svetu je po 22 letih doživela spremembo na samem vrhu. Španca Jordija Bertomeuja je kljub podpori Reala iz Madrida, Barcelone, Fenerbahčeja in Anadoluja Efesa na predsedniškem mestu zamenjal legendarni srbski košarkar Dejan Bodiroga. Njegova desna roka bo športni direktor Marshall Glickman, izkušeni poslovnež, nekdaj tudi predsednik Portland TrailBlazersov. Medtem ko bo Bodiroga skrbel za podobo in rast tekmovanja, organizacijo in nove povezave, se bo Glickman osredinil na finančni del.
Veliki primanjkljaji v klubskih blagajnah
Čeprav so prihodki Evrolige lani znašali več kot 100 milijonov evrov, pa imajo sodelujoči klubi od nagrajevanja bore malo. Samo Real Madrid in Barcelona sta v prejšnji sezoni izkazala 30 milijonov evrov izgube. Finančno naj bi se iz 18-erice pokrivala le berlinska Alba, vsi drugi klubi delajo z minusom in so odvisni od finančnih injekcij bodisi nogometnih klubov bodisi bogatih posameznikov ali celo politike. Dejstvo je, da trajnostnega finančnega modela Evroliga od vzpostavitve leta 2000 ni znala vzpostaviti.
Kdaj konec vojne s Fibo?
Ena izmed glavnih nalog Bodiroge bo tudi končanje vojne s Fibo, zaradi katere najboljši evropski košarkarji (zunaj NBA-ja) ne morejo igrati za reprezentance v kvalifikacijah za SP oziroma EP. Prvi znaki otoplitve se že kažejo, saj je Fiba pred nekaj dnevi premaknila kvalifikacijska okna za en dan, da bi v njih lahko sodelovali tudi košarkarji iz Evrolige.
Glavni favoriti Anadolu, Real in Barcelona
Iz pisarn na parket, kjer bodo tudi v tej sezoni med glavnimi favoriti "stari osumljenci", tisti, ki so krojili vrh v preteklih letih in z najvišjim proračunom. V prvi vrsti sta to španska velikana Real Madrid in Barcelona, turška Anadolu Efes in Fenerbahče ter Milano, ki imajo proračune višje od 30 milijonov evrov. Veliko ne zaostajajo niti Virtus iz Bologne, Maccabi in Monaco.
Ob Šišku v tej sezoni še Tobey, Prepelič in Glas
V tej sezoni bo v Evroligi tudi večja zasedba slovenskih reprezentantov. Medtem ko je v prejšnji sezoni zastavo nosil le Bayernov Žan Mark Šiško (nekaj tekem je za Žalgiris odigral tudi Zoran Dragić), so se mu letos pridružili Klemen Prepelič (Valencia), Mike Tobey (Barcelona) in Gregor Glas (Partizan).
Ruskih klubov zaradi napada na Ukrajino ne bo v Evroligi. Namesto CSKA-ja in Zenita sta pozivnici dobila Partizan in Valencia. Virtus se je v tekmovanje uvrstil kot zmagovalec Evropskega pokala.
Anadolu Efes (kvota za naslov 4,5)
Turki bodo pod vodstvom Ergina Atamana naskakovali tretji zaporedni naslov, kar je v zgodovini uspelo le Jugoplastiki (1989–1991) in v daljni preteklosti še Rigi (1958–1960). Ekipa je na papirju še močnejša kot lani. Shane Larkin je podaljšal pogodbo za dve leti, spet je odhod v Ligo NBA odložil MVP lanske sezone Vasilije Micić. Prišli so Will Clyburn (Cska), Ante Žižić (Maccabi), Achille Polonara (Fenerbahče) in Amath M'Baye (Pinar). Odšli so veterani Chris Singleton, Krunoslav Simon in Adrien Moerman. V prejšnji sezoni so bili v rednem delu šele šesti, nato pa so izločili Milano in odšli do konca.
Real Madrid (4,5)
Po letu premora so rekorderji po osvojenih naslovih (10) v prejšnji sezoni spet prišli na zaključni turnir in izgubili v finalu. Zaradi velikih izgub – te so samo v prejšnji sezoni znašale več kot 30 milijonov evrov – so v Madridu znižali plače, a se novim okrepitvam niso odrekli. Novi člani kraljevega kluba so postali bosanski reprezentant Džanan Musa, hrvaški reprezentant Mario Hezonja in nekdanji član Reala Sergio Rodriguez. Pabla Lasa je po težavah s srcem na klopi zamenjal pomočnik Chus Mateo. V klubu so ostali vsi nosilci igre, tako da je tudi Real vsaj na papirju močnejši kot preteklo sezono.
Barcelona (4,5)
Barcelona je bila v preteklih dveh letih glavni favorit za naslov. Obakrat je prišla na zaključni turnir, toda leta 2021 se je ustavila v finalu, leta 2022 pa v polfinalu. Trener Šarunas Jasikevičius je kar precej prevetril lansko ekipo. Prišli so Jan Vesely (Fenerbahče), Mike Tobey (Barcelona), Nikola Kalinić (Crvena zvezda), Tomas Satoransky (Washington) in Oscar da Silva (Alba). Odšli so Brandon Davies, Rolands Smits, Nick Calathes, Nigel Davis-Hayes, Dante Exum in Pierre Oriola. Vse, razen naslova, bi bilo za ekipo z najdražjim igralcem Evrolige Nikolo Mirotićem, Corryjem Higginsom in drugimi zvezdniki neuspeh.
Milano (8)
Košarkarji iz mesta mode so lani v četrtfinalu naleteli na Anadolu Efes in ostali brez zaključnega turnirja. Trener Ettore Messina je dobil mandat še za dve leti in spet poskrbel za čistko. Pripeljal je kar osem novih košarkarjev, med katerimi so najbolj zveneča imena Kevin Pangos, Brandon Davies, Billy Baron, Johannes Voigtman in DeShaun Thomas. Pogodbo so podaljšali z Kylom Hinesom, Luigijem Datomejem in Devonom Hallom. Ostali so tudi Nicolo Melli in Shavon Shileds. Ko se bo ekipa uigrala, bo trn v peti vsakomur.
Olympiacos (10)
Stavnice v vlogo prvega izzivalca za udeležbo na Final fouru postavljajo Olympiacos, ki je bil že na zadnjem zaključnem turnirju. Trener Georgios Bartzokas je pripeljal Joela Bolomboya (Cska), Aleca Petersa (Baskonia), Tarika Blacka (Bahcesehir) in Isaiaha Canaana (Galatasaray), ki bo zamenjal Tylerja Dorseyja (Dallas). Kariero je končal Georgios Printezis, odšel je Hasan Martin. V jedru ekipe ostajajo Kostas Slukas, Saša Vezenkov in Moustapha Fall.
Fenerbahče (11)
Novo poglavje so začeli v Fenerbahčeju, ki je odslovil trenerja Sašo Đorđevića in na njegovo mesto pripeljal nekdanjega trenerja CSKA-ja in grške reprezentance Dimitrisa Itudisa. Izmed osmih novih košarkarjev so najbolj zveneča imena Nemanja Bjelica (Golden State), Nick Calathes (Barcelona), Nigel Davis-Hayes (Barcelona) in Scottie Wilbekin (Maccabi). Odšla sta stebra ekipe Jan Vesely in Nando de Colo.
Monaco (15)
V kneževini so odprli finančno pipico in proračun ekipe zvišali nad 20 milijonov evrov. Zadržali so jedro lanske ekipe na čelu z enim izmed največjih zvezdnikov Evrolige Mikom Jamesom. Trener Saša Obradović je dobil novo pogodbo in na tržnici kupil Johna Browna, enega najboljših obrambnih igralcev lige, Eliea Okoboja, Jordana Lloyda, Jarona Blossomgamea in Adriena Moermana. Ekipa je odlično podvojena na vseh položajih. Nekateri strokovnjaki jih omenjajo kot eno izmed potencialnih presenečenj letošnje sezone.
Maccabi (19)
Izraelci so se lani uvrstili v končnico prvič po sedmih letih. V upanju, da se bo vzpon nadaljeval, so povišali proračun na 25 milijonov evrov. Glavne okrepitve so novopečeni evropski prvaki Lorenzo Brown, Wade Baldwin, Josh Nebo, Alex Poythress, Darrun Hilliard in Austin Hollins. Popolnoma prenovljeno ekipo bo vodil Oded Kataš.
Z močnima ekipama tudi Scariolo in Obradović
To je osmerica, ki ji stavnice pripisujejo največ možnosti za uvrstitev v končnico. Visoke načrte imajo v Bologni, kjer bo Virtusu (21) poveljeval evropski prvak s Španijo Sergio Scariolo. Milošu Teodosiću, Tornikeju Šengeliji, Marcu Belinelliju in Danielu Hackettu so se med drugim pridružili Iffe Lundberg (Phoenix), Semi Ojeleye (LA Clippers) in Jordan Mickey (Zenit).
Še močnejši kot lani je Partizan (26). Željko Obradović je v ekipo pripeljal Danila Anđušića (Monaco), Danteja Exuma (Barcelona), Jamesa Nunnallyja (Maccabi) in Ioansia Papapetruja (Panathinaikos). Zagotovo bodo imeli črno-beli najbolj bučno podporo navijačev, saj so že prodali 11.500 sezonskih vstopnic.
Nov začetek pri Panathinaikosu in Crveni zvezdi
Panathinaikos (34) bo skušal na pota stare slave vrniti Dejan Radonjić, v prejšnji sezoni trener Crvene zvezde. Med drugimi so ekipo okrepili slovenski krvnik na EP-ju Mateusz Ponitka, Marius Grigonis, Nate Wolters, Derrick Williams in Arturas Gudaitis.
V Valencii (41) bodo slovenski ljubitelji košarke spremljali predvsem Klemna Prepelića. Crveno zvezdo (51) bo v novo sezono popeljal Vlado Jovanović, ki bo imel v ekipi tudi nove okrepitve, kot so Nemanja Nedović, Miroslav Raduljica, Filip Petrušev, John Holland, Hassan Martin in Ben Bentil. Največji hendikep je odhod Nikole Kalinića.
Najmanj možnosti pripisujejo Baskonii (51), Bayernu (67), Asvelu (101), Albi in Žalgirisu (151).
Spremembe pravil
Evroliga je uvedla nekaj novih pravil. Osebna napaka v zadnjih dveh minutah tekme ali podaljšku, preden je žoga v igri, bo kaznovana z enim prostim metom in posestjo žoge.
Trenerji lahko odslej zahtevajo preverjanje sodniške odločitve na videoposnetku za šestnajst različnih situacij. Ob tem niso več omejeni na zgolj zadnjo četrtino ali zadnje minute, še naprej pa bodo omejeni na eno zahtevo za preverjanje na tekmo.
Trenerji bodo lahko po novem v zadnjih dveh minutah tekme po minuti odmora sami odločali, od kod bo njegova ekipa poslala žogo v igro, sodniki pa bodo imeli pravico v katerem koli trenutku prekiniti tekmo in v videoposnetku pogledati nešportne prekrške ali nešportno vedenje udeležencev na parketu ali klopeh.
EVROLIGA
1. KROG
Četrtek ob 20.00:
ASVEL – OLIMPIA MILANO
PANATHINAIKOS – REAL MADRID
Ob 20.05:
MACCABI – ŽALGIRIS
Ob 20.30:
VALENCIA – BASKONIA
BAYERN – FENERBAHČE
Petek ob 19.30:
ANADOLU EFES – CRVENA ZVEZDA
Ob 20.00:
ALBA BERLIN – PARTIZAN
Ob 20.30:
VIRTUS BOLOGNA – MONACO
BARCELONA – OLYMPIACOS
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje