Luka Dončić je znova navdušil navijače v razprodanem American Airlines Centru. Že v tretji četrtini je s tribun odmevalo: "MVP, MVP!" Foto: Reuters

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec tekme s 33 točkami (12/20 iz igre, 4/9 za tri). Na parketu je bil le 29 minut, v zadnji četrtini je počival in že usmeril misli k naslednjemu gostovanju, ki bo na sporedu v torek v Denverju.

Dončić popeljal Dallas do zmage

"Vesel sem, da sem lahko sedel na klopi v zadnji četrtini, saj nas že v torek čaka nova tekma. Phoenix je ena najboljših ekip v Ligi NBA. Če igramo dobro v obrambi, smo nevarni za vsakega tekmeca," je na novinarski konferenci povedal Dončić.

Ekipi sta se srečali na uvodni tekmi letošnje sezone. Dallas je zapravil 22 točk prednosti, Phoenix je bil na koncu boljši s 107:105. Tokrat Mavericksi niso popustili in končali so serijo deset zaporednih zmag Phoenixa na medsebojnih tekmah v rednem delu sezone.

Gostitelji zadeli 20 trojk
Mavericksi so v soboto v drugem polčasu blesteli v Madison Square Gardnu, zadeli so kar 24 trojk. Met izza črte jim je očitno stekel, tokrat so zadeli 20 trojk iz 41 poskusov. Spencer Dinwiddie (21 točk) in Tim Hardaway (17 točk) sta bila natančna po petkrat. Center Christian Wood je zbral 18 točk in 9 skokov. Kemba Walker, ki je prejšnji teden podpisal pogodbo z Dallasom, je bil prvič v kadru za srečanje, a ni stopil na parket. Debitiral naj bi konec tega tedna.

Booker zmogel le 11 točk
Phoenix je v nedeljo gladko odpravil zadnjeuvrščeni San Antonio v AT&T Centru (95:133). V zgoščenem sporedu tekem se je poznalo, da gostje tokrat niso bili sveži. Le Deandre Ayton je bil razpoložen (20 točk in 8 skokov). Popolnoma je odpovedal ostrostrelec Devin Booker, ki je prispeval le 11 točk (4/13 iz igre). Tudi Cameron Payne in Mikal Bridges sta zgrešila številne odprte mete. Chris Paul je izpustil že 14. tekmo zapored zaradi poškodbe pete.

Dončić je bil neustavljiv v prvem polčasu, v katerem je dosegel 24 točk in zadel štiri trojke. Foto: Reuters

Dončić udarno odprl tekmo
Sunsi so držali priključek do sredine uvodne četrtine. Ish Wainright je s trojko izenačil na 11:11. V zadnjih šestih minutah in pol prve četrtine je Phoenix dosegel le še štiri točke. Josh Green je nanizal šest točk, Dončić pa je s trojko po koraku nazaj povišal na 25:13. Tudi minuta odmora, ki jo je zahteval Monty Williams, ni pomagala. Dončić je v zadnji minuti uspešno končal polaganje in nato zadel še s treh metrov tik pred piskom sirene za konec četrtine (33:15).

Ogromna prednost Mavericksov ob odmoru
Ljubljančan je v uvodnih 12 minutah zbral že 13 točk, nato pa je počival na začetku druge četrtine. Wood in Dinwiddie sta odlično sodelovala in prednost gostiteljev je narasla na 46:25. Ko se je Dončić vrnil na parket, so bili Sunsi še v večjih težavah. V zadnjih treh minutah prvega polčasa je zadel tri trojke, štiri sekunde pred odmorom pa je z devetih metrov z leve strani postavil izid polčasa 67:41.

Oba glavna zvezdnika na klopi v zadnji četrtini
V tretji četrtini je Cameron Payne zadel dve trojki in uspelo mu je znižati na 76:60. Takoj je dogovoril Hardaway, ki je ujel strelsko formo po slabšem začetku sezone. Dončić je zadel dva prosta meta ob koncu tretje četrtine, ko so Mavericksi vodili s 96:75.

Trener Jason Kidd je najboljšega strelca Lige NBA lahko držal na klopi celotno zadnjo četrtino, saj se Sunsi niso več nevarno približali. Prednost se je vseskozi gibala okoli 20 točk. Tudi Booker v zadnjih 12 minutah ni več igral.

"Končno igramo bolj konstantno. Zelo dobro smo zadevali izza črte, tudi skok je bil izenačen. Nismo zgrešili veliko prostih metov. V zadnji četrtini sem razmišljal, da bi vrnil Dončića na parket, če bi se Sunsi približali na 15 točk. Že drugo tekmo zapored je lahko počival v zadnji četrtini, tudi v New Yorku mu ni bilo treba igrati. To je bila odlična ekipna predstava proti najboljši ekipi Zahoda," je bil zadovoljen Kidd, ki ga je navdušil Josh Green. Napovedal mu je veliko kariero, če bo še naprej delal tako zavzeto.

Leonard ob vrnitvi na parket zagotovil zmago Clippersom
Kawhi Leonard in Paul George sta se vrnila v postavo LA Clippersov. Charlotte se je odlično upiral, a v zadnji minuti je Leonard dosegel ključne štiri točke (117:119).

Kawhi Leonard je imel številne težave s poškodbami. Če bo dvakratni MVP finala zdrav, bodo Clippersi med glavnimi kandidati za naslov prvaka. Foto: Reuters

Najprej je 40 sekund pred koncem izenačil na 117:117. Jalen McDaniels ni bil natančen in Clippersi so imeli priložnost za zmago. Leonard je zadel čez iztegnjeno roko McDanielsa s petih metrov z desne strani. Do konca tekme je bilo le še 1,4 sekunde. Po minuti odmora Sršeni niso prišli do izdelanega meta. P. J. Washington je zgrešil iz težkega položaja ob pisku sirene.

George je zbral 19 točk na prvi tekmi po 19. novembru, Leonard pa je prispeval 16 točk, potem ko je počival vse od 21. novembra. Clippersi imajo vseeno že 14 zmag, z obema zvezdnikoma pa bodo zelo nevarni v boju za vrh Zahoda.

Harden po uvodnem aplavzu popolnoma razglašen v Houstonu
James Harden, ki je počival več kot en mesec zaradi poškodbe desnega stopala, se je vrnil v Houstonu. Osem let je bil motor igre Rocketsov, nato pa se je januarja 2021 ob menjavi igralcev preselil v Brooklyn. Navijači v Toyota Centru so mu namenili velik aplavz ob predstavitvi igralcev.

James Harden je igral prvič po 2. novembru. Ni želel izpustiti tekme v Houstonu, kjer je doživel veliko nepozabnih trenutkov. Foto: Reuters

Na parketu ni šlo Hardnu prav nič po načrtih. Trener Philadelphie Doc Rivers je pred tekmo dejal, da bo imel zelo omejeno minutažo, a je igral kar 39 minut. Zgrešil je 15 metov iz igre (4/19) in vseh osem poskusov za dve točki. Dosegel je 21 točk, a ni mogel preprečiti presenetljivega poraza Sixersov, Houston je bil boljši s 132:123 po dveh podaljških.

Joel Embiid je bil najboljši strelec tekme z 39 točkami, vendar je šesto osebno napako prejel tik pred koncem prvega podaljška. Brez centra so bili Sixersi nemočni, Houston je drugi podaljšek dobil s 15:6. Eric Gordon, Kevin Porter in Jabari Smith so zadeli ključne trojke.

Novinec Nembhard zasenčil Curryja, zmaga Indiane v San Franciscu
Golden State je presenetljivo izgubil proti Indiani s 104:112. To je bil šele drugi poraz trenutnih prvakov v Chase Centru v tej sezoni.

Andrew Nembhard je bil 31. izbor na letošnjem naboru. Indiana je zadela v polno, saj je Kanadčan pravo odkritje sezone. Foto: Reuters

Pacersi so si lepo prednost zagotovili v prvi četrtini (21:34). Bojevniki so jih vztrajno lovili in sredi zadnje četrtine tudi povedli s 93:92. V ključnih trenutkih je novinec Andrew Nembhard zadel dve trojki z desetih metrov. Gostitelji so v zadnjih štirih minutah in pol dosegli le štiri točke.

22-letni Kanadčan Nembhard je prejšnji teden zadel izjemno trojko ob pisku sirene za zmago Indiane nad LA Lakersi v Los Angelesu. Tokrat je bil najboljši strelec tekme v San Franciscu z 31 točkami, petkrat je bil natančen izza črte, prispeval pa je še 13 podaj in 8 skokov.

Klay Thompson je bil z 28 točkami najboljši pri gostiteljih, zadel je osem trojk iz 16 poskusov. Stephen Curry je zadel le dve trojki iz desetih poskusov. Zgrešil je kar 14 metov iz igre (3/17) in končal večer z 12 točkami v 38 minutah.

Tekme 5. decembra:
DALLAS - PHOENIX
130:111 (33:15, 34:26, 29:34, 34:36)
Dončić 33 (12/20 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 5/7), 8 podaj in 6 skokov v 29 minutah, Dinwiddie 21 (5/8 za tri), Wood 18 in 9 skokov, Hardaway 17 (5/9 za tri), Green 16 (6/7 iz igre), Hardy 10, Kleber 8, Finney Smith 3, Powell in Ntilikina po 2; Ayton 20 (9/11 iz igre) in 8 skokov, Payne 14 in 10 podaj, Bridges, Lee in Shamet po 13, Okogie 12, Booker 11 (4/13 iz igre, 1/2 za tri), Wainright in Biyombo po 6, Šarić 3.

CHARLOTTE - LA CLIPPERS 117:119
Oubre 28 (10/23 iz igre, 4/10 za tri), Washington 26 (11/21 iz igre), Rozier 22; George 19 (8/15 iz igre), Leonard 16 (7/15 iz igre, 0/3 za tri), Batum (4/6 za tri) in Jackson po 13.

ORLANDO - MILWAUKEE 102:109
F. Wagner 25 (8/13 iz igre), Banchero (12 skokov in 7 podaj) in Fultz po 20., M. Wagner 19 in 12 skokov; Antetokounmpo 34 (12/21 iz igre) in 13 skokov, Portis 18 in 10 skokov, Holiday 17, 10 podaj in 8 skokov.

ATLANTA - OKLAHOMA CITY 114:121
Murray 24 (10/21 iz igre, 3/5 za tri), Young 23 (6/19 iz igre, 1/7 za tri) in 10 podaj, Bogdanović 17 (5/10 za tri), Capela 14 in 16 skokov; Gilgeous Alexander 35 (10/22 iz igre, prosti meti 15/15), Giddey 17, Dieng 15.

TORONTO - BOSTON 110:116
Siakam 29 (9/20 iz igre) in 8 skokov, Barnes 21, Trent 20 (3/3 za tri); Tatum 31 (11/24 iz igre, 5/10 za tri) in 12 skokov, Brown 22 (9/22 iz igre, 1/6 za tri), 8 skoko vin 8 podaj, Smart 18 (4/8 za tri).

HOUSTON - PHILADELPHIA ** 132:123
Green 27 (9/20 iz igre), Porter 24 (4/8 za tri), Eason 18; Embiid 29 (12/21 iz igre, prosti meti 14/17), Harris 27 (7/8 za tri), Harden 21 (4/19 iz igre, 4/11 za tri) in 7 podaj.