Luka Dončić in John Collins sta bila najboljša strelca tekme v Atlanti. Foto: AP

Trener Rick Carlisle je imel na razpolago celoten kader. 21-letni Ljubljančan je zadel vseh 10 prostih metov. Kristaps Porzingis je zbral 24 točk in 11 skokov. Razigran je bil tudi Tim Hardaway, ki je zadel pet trojk. To je bila prva zmaga Mavericksov po 22. januarju v San Antoniu. S tem so končali najdaljši negativni niz v zadnjih dveh letih, med 2. in 14. marcem 2019 so izgubili sedemkrat zapored.

John Collins je bil najboljši strelec tekme v State Farm Areni s 35 točkami. Trae Young je prispeval 21 točk in 9 podaj, Kevin Huerter pa je zadel štiri trojke.

Dallas bo naslednjih sedem srečanj odigral doma, ta teden bo še dvakrat gostil Golden State. To je lepa priložnost, da se znova povzpne do 50-odstotnega izkupička. Zdaj ima devet zmag in 13 porazov.

Zmaga je pomenila veliko olajšanje za Dallas. "Ni bilo popolno. Ampak osvojili smo zmago, to je vse, kar pri meni šteje. Tako smo bili veseli po zmagi. Za nami je bilo res težko obdobje."

Clint Capela je zbral 10 točk in 13 skokov. Foto: AP

Po slabem štartu se je Atlanta hitro pobrala
Atlanta se v zadnjih treh sezonah ni prebila v končnico, na domačem parketu pa je bila sedemkrat zapored boljša od Dallasa. Tokrat so Mavericksi začeli odlično in po polaganju Dončića povedli za devet točk (4:13). Ob koncu uvodne četrtine se je razigral Danilo Gallinari, ki je nanizal 10 točk, in Hawksi so se približali na 22:26.

Sredi druge četrtine sta Young in Huer z zaporednima trojkama poskrbela za vodstvo Atlante (45:41). Dončić (17 točk v prvem polčasu) je nato prispeval devet točk v zadnjih štirih minutah prvega polčasa, ki ga je končal s trojko po koraku nazaj sekundo pred piskom sirene. Atlanta je odšla na odmor z minimalno prednostjo 56:53.

Dallas povedel že za 15 točk
Tretjo četrtino so precej bolje odprli Mavericksi. Dončić je dosegel štiri točke in dvakrat zaposlil Porzingisa. Z delnim izidom 13:2 je Dallas prevzel vodstvo (61:66). Nobeni ekipi se ni uspelo odlepiti in po 36 minutah so imeli gostje pet točk naskoka (83:88).

Prednost Dallasa je v zadnji četrtini hitro narasla, Dončić je lepo našel Porzingisa, ki je z zabijanjem povišal na 91:103. Obramba Atlante je bila v drugem polčasu zelo slaba, Dorian Finney-Smith je štiri minute pred koncem zadel trojko za najvišjo prednost na tekmi (96:111).

Hawksi so se nevarno približali, a preobrat jim ni uspel
Gostitelji so se nato s hitrimi akcijami prek Younga in Collinsa z delnim izidom 11:2 približali na 107:113 minuto pred koncem. Capela je ukradel žogo Hardawayu in podal do Younga, ki je s trojko z devetih metrov znižal na 112:115. Carlisle je vzel minuto odmora 42 sekund pred koncem. Dončić ni bil natančen po prodoru, a je akcijo odlično spremljal Porzingis in potisnil žogo skozi obroč. Young je nato dvakrat hitro prišel do polaganja in Hawksi so skušali z osebnimi napakami ustaviti uro. Hardaway je 12 sekund pred koncem zadel le en prosti met (116:120), vendar nato Young iz težkega položaja z leve strani ni zadel trojke. Žogo je ujel Dončič in z dvema prostima metoma tri sekunde pred koncem potrdil zmago.

Miami ne najde poti iz krize
Tudi Miamiju ne gre po načrtih v prvi četrtini nove sezone. Podprvaki so doživeli že 14. poraz v tej sezoni, potem ko so zapravili 13 točk naskoka proti Washingtonu (100:103). Goran Dragić je dosegel 10 točk v 28 minutah.

Zvezdnik Russell Westbrook, ki je tokrat počival, je snel klobuk pred Bradleyjem Bealom. Foto: AP

Ostrostrelec Beal v življenjski formi
Bradley Beal je bil znova najboljši strelec tekme z 32 točkami. Zvezdnik Washingtona je na vseh 17 tekmah, ki jih je odigral na začetku sezone, dosegel 25 točk ali več. Tak dosežek je uspel tudi Ricku Barryju na začetku sezone 1966/67, ko je 25-krat zapored presegel 25 točk na srečanje.

Tyler Herro je na začetku drugega polčasa s trojko povišal prednost Miamija na 68:55. Washington, ki sredi januarja zaradi številnih okužb dva tedna ni odigral nobene tekme, je odlično odprl zadnjo četrtino. Davis Bertans je s trojko poskrbel za prednost gostov (87:93).

Goranu Dragiću v zadnji minuti ni uspelo priigrati zmage Miamiju. Foto: AP

Dragić dvakrat nenatančen v zadnji minuti
Minuto in pol pred koncem je Bam Adebayo znižal na 100:101, Miami pa je zapravil tri akcije za prevzem vodstva. Jimmy Butler ni bil natančen, Dragić pa je zgrešil trojko z osmih metrov in pol. MVP evropskega prvenstva 2017 je nato prodrl pod koš in zgrešil z leve strani devet sekund pred koncem. Beal je z dvema prostima metoma povišal prednost gostov, Herro pa je zgrešil trojko za podaljšek.

"Preprosto si ne morem razložiti nekaterih stvari, ki gredo narobe. Trenerji in igralci smo razočarani. Vsi se zavedamo, da lahko igramo precej bolje," je bil jezen trener Vročice Erik Spoelstra.

Trojni dvojček Antetokounmpa v treh četrtinah
Giannis Antetokounmpo je že v tretji četrtini prišel do trojnega dvojčka, v zadnjih 12 minutah pa sploh ni več stopil na parket. Milwaukee je odpravil Indiano s 130:110, Grk je prispeval 21 točk, 14 skokov in 10 podaj. Zgrešil je le en met iz igre (7/8), še bolj pa je presenetil na črti prostih metov (7/8), kar je sicer njegova najšibkejša točka v tej sezoni.

V zadnji minuti tretje četrtine je Antetokounmpo našel Bobbyja Portisa, ki je s trojko povišal prednost Bucksov na 106:72 in rezervisti so dobili priložnost za dokazovanje. Pacersom se je zelo poznalo, da so v torek igrali proti Memphisu, saj so delovali utrujeno.

Konec zmagovitega niza Houstona
Oklahoma se je oddolžila Houstonu za visok poraz. V ponedeljek so Rocketsi zadeli kar 28 trojk za zmago s 136:106, tokrat pa so bili izza črte natančni le 12-krat. Oklahoma je bila boljša s 104:87. To je prvi poraz Houstona po šestih zaporednih zmagah.

Tekme 3. januarja:
ATLANTA - DALLAS
116:122 (22:26, 34:27, 27:35, 33:34)
Collins 35 (16/21 iz igre, 3/4 za tri) in 12 skokov, Young 21 (8/18 iz igre, 3/8 za tri) in 9 podaj, Huerter 21 (4/8 za tri) in 10 podaj, Gallinari 19, Capela 10 in 14 skokov, Snell 8, Reddish 2; Dončić 27 (8/20 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 10/10), 14 podaj in 8 skokov v 38 minutah, Porzingis 24 (10/20 iz igre) in 11 skokov, Hardaway 22 (5/10 za tri), Richardson 14, Finney Smith 13, Brunson 12, Kleber 8, Cauley Stein 2.

MIAMI - WASHINGTON
100:103 (34:31, 31:24, 17:22, 18:26)
Herro 20 (4/9 za tri), Butler 19 (5/11 iz igre), 9 podaj in 8 skokov, Adebayo 17 in 11 skokov, Dragić 10 (4/11 iz igre, 1/4 za tri, prosti meti 1/1), 4 podaje in 2 skoka v 28 minutah, Robinson 9, Olynyk 8 in 11 skokov, Achiuwa in Bradley po 7, Iguodala 3; Beal 32 (11/23 iz igre, 4/11 za tri) in 9 skokov, Avdija 13, Hačimura in Bertans po 11, Len 10, R. Lopez in Brown po 9, Mathews 8.

CHARLOTTE - PHILADELPHIA 111:118
Hayward (9 podaj) in Ball po 22, Graham 18, Bridges 16; Embiid 34 (11/18 iz igre) in 11 skokov, Harris 26, Green 16 (4/7 za tri), Simmons 15.

MILWAUKEE - INDIANA 130:110
G. Antetokounmpo 21 (7/8 iz igre), 14 skokov in 10 podaj, Forbes 20, Portis 18, DiVincenzo 16; Sabonis 33 (14/25 iz igre) in 12 skokov, Ju. Holiday 15, McDermott 13.

CLEVELAND - LA CLIPPERS 99:121
Sexton 27 (11/21 iz igre), Garland 23, Drummond 13; George 36 (13/20 iz igre, 8/9 za tri), Leonard 24 (9/14 iz igre, 3/6 za tri), Williams 15, Ibaka 14.

CHICAGO - NEW YORK 103:107
LaVine 24 (10/21 iz igre), T. Young 19, Valentine in White po 19; Randle 27 (11/20 iz igre, 5/7 za tri), Payton 20 in 8 skokov, Barrett 17.

OKLAHOMA CITY - HOUSTON 104:87
K. Williams 19 (3/3 za tri), Bazley 18 in 12 skokov, Horford 17, Diallo 16; Gordon 22, Oladipo 19, Brown 11, Cousins 10.

SAN ANTONIO - MINNESOTA 111:108
DeRozan 30 (10/19 iz igre) in 8 skokov, Pöltl 19, Murray 15 in 11 skokov; Beasley 29 (12/18 iz igre), Russell 20, Edwards 14.

NEW ORLEANS - PHOENIX 123:101
Williamson 28 (12/14 iz igre), Ingram 23, Ball 18 (4/7 za tri); Booker 25 (9/20 iz igre, 0/4 za tri), Ayton 13 in 11 skokov, Nader 11.

SACRAMENTO - BOSTON 116:111
Fox 26 in 11 podaj, Barnes 24, Haliburton 21 (5/9 za tri), Hield 15 in 11 skokov; Tatum 27 (11/26 iz igre), 10 podaj in 9 skokov, Brown 21, Thompson 17 in 10 skokov, Theis 11.