Trener Miamija Erik Spoelstra je nemočno spremljal šov Dončića. Foto: Reuters

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec tekme s 34 točkami, zadel je pet trojk iz osmih poskusov, zbral pa je še 12 skokov in 7 podaj. Spencer Dinwiddie je dosegel 19 točk, Reggie Bullock pa je bil petkrat natančen izza črte.

Mavericksi so zadeli 18 trojk iz 38 poskusov, Miami pa le štiri iz 20 metov. Pri Vročici je bil edini razigrani posameznik Victor Oladipo z 20 točkami. Bam Adevayo je prispeval 18 točk in 11 skokov, Tyler Herro jih je dodal 16, Jimmy Butler pa je bil popolnoma odrezan. Zvezdnik je v 26 minutah dosegel le 12 točk (3/7 iz igre).

Wood bo odsoten vsaj nekaj tednov
Center Christian Wood si je zlomil palec na levi roki na tekmi proti Atlanti v sredo. Naslednji teden bo imel podrobnejši pregled, ko bo tudi jasno, koliko časa bo odsoten. Manjkal bo najmanj na naslednjih štirih tekmah. Tim Hardaway je okreval po poškodbi gležnja, a tokrat je bil daleč od prave forme (1/10 iz igre, 1/5 za tri).

Izjemna trojka Dončića za konec prve četrtine
Motiv Mavericksov je bil velik že v uvodni četrtini. Želeli so popraviti slab vtis z zadnjih tekem. Dončić je s trojko po koraku nazaj poskrbel za vodstvo z 11:6, Bullock pa je bil dvakrat natančen izza črte. Miami ni uspel zaključiti zadnjega napada v prvi četrtini in ostale so še tri sekunde. Josh Green je iz avta podal do Dončića, ki je zadel trojko z enajstih metrov. Navijači so bili navdušeni, tudi oče Saša je prejemal čestitke na tribuni. Dallas je po 12 minutah vodil z 31:19.

Vročica držala priključek do odmora
Na začetku druge četrtine je Dončić pet minut počival. Dinwiddie je s trojko povišal na 36:19, potem pa so se gostje le zbrali. Oladipo je s petimi točkami znižal na 47:37 sredi druge četrtine. Ko se je najboljši strelec Lige NBA vrnil na parket, je takoj zadel še dve trojki in prednost je narasla na 56:41. V zadnjih dveh minutah je Vročica uspela znižati na 60:51 po prvem polčasu.

Miami popolnoma popustil v tretji četrtini
Sredi tretje četrtine so Mavericksi z devetimi zaporednimi točkami povedli že s 75:57 po košu in dodatnem prostem metu Dončića. Miami ni imel razigranih posameznikov in prednost Dallasa je vseskozi naraščala. V zadnji minuti tretje četrtine je Dončić zadel že peto trojko na tekmi, nato pa je pa podal do Dwighta Powlla, ki je z zabijanjem povišal na 92:67.

Kidd je pustil Dončića v igri na začetku zadnje četrtine. Miami je dosegel osem zaporednih točk in sedem minut pred koncem je znižal na 99:79. Po minuti odmora so se gostitelji zbrali in pri izidu 106:79 je Ljubljančan ob velikem aplavzu s tribun zapustil parket.

Po treh zaporednih porazih, ko so prejeli vsaj 130 točk, je Dallas tokrat Miamiju dovolil le 90 točk, kar je najmanj v sezoni.

Dončić hitro pozabil na poraze in zrežiral zmago nad Miamijem

Dončić: To tekmo smo morali dobiti
"Pričakovali smo agresivno igro Miamija. Pomembno je bilo, da smo obrambo začeli od prve minute. V prvi četrtini smo prejeli le 19 točk in nato smo nadaljevali v tem slogu," je na novinarski konferenci povedal Dončić, ki se je znova šalil s predstavniki sedme sile.

"To je bila res pomembna tekma in morali smo jo dobiti. Življenje v Teksasu je super, vreme je toplo, res uživam," je še dodal Dončić v slovenščini. Vprašanja je postavila novinarka TV Slovenija Maja Hrvatin, ki ga je obiskala v Dallasu.

Kidd zadovoljen, da so dogovor s sestanka prenesli na parket
"Po tekmi proti Atlanti smo se na sestanku zmenili, da tako ne gre več naprej. Ogledali smo si posnetek tekme, Maxi Kleber in Dorian Finney Smith sta večkrat poudarila, kaj bo treba spremeniti v obrambi. Vsi so poslušali in prenesli na parket. Miami je odlična ekipa, ima veliko sijajnih posameznikov," je bil zadovoljen Kidd.

"Ogledal sem si njihove zadnje tekme, ko so prejeli veliko število točk in pričakoval sem točno tak pristop. V napadu smo bili preslabi, Dallas je igral s precej več energije," je poudaril trener Vročice Erik Spoelstra.

Schröder ukradel žogo in s polaganjem preprečil klubski rekord Grizlijev
V trilerju v Crypto.com Areni so LA Lakersi premagali Memphis s 122:121. Grizliji so izgubili že dobljeno tekmo in niso postavili novega klubskega rekorda. To je bil njihov prvi poraz po enajstih zaporednih zmagah.

Dennis Schröder je rešil Lakerse iz izgubljenega položaja proti najbolj vroči ekipi lige. Foto: Reuters

Junak večera je bil Dennis Schröder, ki je ukradel žogo Desmondu Banu na sredini igrišča, prodrl pod koš in atraktivno zadel od table sedem sekund pred koncem. Bane je naredil še osebno napako in Nemec je s prostim metom povišal na 122:120. Ja Morant je po minuti odmora zgrešil, vendar je Brandon Clarke ujel žogo in Wenyen Gabriel je naredil osebno napako. Clarke je drugi prosti met zgrešil in najbolj vroča ekipa Lige NBA je doživela nepričakovan poraz.

Grizliji so prevzeli vodstvo v drugi četrtini in si nato tik pred koncem tretje četrtine zagotovili najvišjo prednost na srečanju (75:88). Lakersi so jih vseskozi neuspešno lovili. Z osebnimi napakami so zaustavljali centra Stevna Adamsa, ki je slab izvajalec prostih metov, a je zadel oba, enega celo s pomočjo vrha table. Prav nič ni delovalo in pri zaostanku s 117:120 je Darvin Ham vzel minuto odmora. Ostalo je še 17 sekund. Schröder je izsilil osebno napako in z dvema prostima metoma znižal na 119:120. Bane je nato ujel žogo tik ob sredinski črti in Schröder je z akcijo tekme velemojstrsko rešil Jezernike.

Odlična novica za 17-kratne prvake Lige NBA je tudi izboljšanje stanja pri poškodbi stopala Anthonyja Davisa. Zvezdnik že trenira z ekipo in naslednji konec tedna naj bi se vrnil.

Denver brez Jokića in Čančarja podaljšal zmagoviti niz
Denver je ugnal Indiano s 134:111. Nikola Jokić je počival, v zelo barviti obleki je spodbujal soigralce. Vlatko Čančar je zbolel in prav tako ni bil v kadru.

Jokić je z izbiro obleke poskrbel za šov, čeprav ni bil na parketu. Soigralci so se večkrat šalili na njegov račun. Foto: Reuters

Aaron Gordon je bil najboljši strelec tekme z 28 točkami, Jamal Murray pa je vpisal prvi trojni dvojček kariere s 17 točkami, 14 podajami in 10 skoki.

Nuggetsi so nanizali 16 zmag v Ball Areni, kjer so zadnjič izgubili 6. decembra proti Dallasu (115:116).

Bojevniki brez štirih zvezdnikov presenetili v Clevelandu
Cleveland je nepričakovano izgubil proti močno oslabljenemu Golden Statu s 114:120. Stephen Curry, Klay Thompson, Andrew Wiggins in Draymond Green so dan po maratonski tekmi v Bostonu počivali.

Vseeno so prvaki zadeli kar 23 trojk. Blestela sta Jordan Poole (32 točk, 5/12 za tri) in Ty Jerome (23 točk, 3/4 za tri).

Cavaliersi so igrali brez poškodovanega Donovana Mitchlla. Najboljši strelec je bil Darius Garland z 31 točkami.

Tekme 20. januarja:
DALLAS – MIAMI
115:90 (31:19, 29:32, 32:16, 23:23)
Dončić 34 (12/24 iz igre, 5/8 za tri, prosti meti 5/8), 12 skokov in 7 podaj v 38 minutah, Dinwiddie 19 (3/10 za tri), Bullock 15 (5/6 za tri), Green 12, Finney Smith 10, Hardaway 8 (1/10 iz igre, 1/5 za tri), Powell 6, Lawson 5, Bertans, Ntilikina in Hardy po 2; Oladipo 20 (9/12 iz igre, 2/3 za tri), Adebayo 18 in 11 skokov, Herro 16, Butler 12, Vincent 10, Martin 7, Lowry 5, Highsmith 2.

ORLANDO – NEW ORLEANS 123:110
F. Wagner 30 (10/16 iz igre, 5/7 za tri) in 9 podaj, Anthony 22, Harris 15 (4/6 za tri); McCollum 23 (6/21 iz igre, 2/11 za tri), Valančiunas 20 in 10 skokov, Murphy 18, Williamson in Ingram nista igrala.

ATLANTA – NEW YORK 139:124
Murray 29 (14/25 iz igre) in 12 podaj, Young 27 (9/21 iz igre, 1/7 za tri), Hunter 20 (3/7 za tri); Randle 32 (11/22 iz igre, 3/10 za tri) in 9 skokov, Barrett 23 (3/5 za tri), Brunson 19 (7/14 iz igre), SIms 12 (6/6 iz igre) in 8 skokov.

CLEVELAND – GOLDEN STATE 114:120
Garland 31 (10/25 iz igre, 3/11 za tri) in 10 podaj, LeVert 22 (5/8 za tri), Mobley 17, Mitchell ni igral; Poole 32 (10/23 iz igre, 5/12 za tri), Jerome 22 (3/4 za tri), DiVincenzo 17, Curry, Thompson in D. Green niso igrali.

SAN ANTONIO – LA CLIPPERS 126:131
K. Johnson 23 (3/7 za tri), Collins in Richardson po 17; Leonard 36 (13/18 iz igre, 4/5 za tri), Powell 26 (9/11 iz igre, 4/5 za tri), George 16 (7/13 iz igre) in 12 podaj, Morris 15.

DENVER – INDIANA 134:111
Gordon 28 (11/15 iz igre), Porter 19, Murray 17 (4/8 iz igre, 2/2 za tri), 14 podaj in 10 skokov, Jokić in Čančar nista igrala; Mathurin 19, Duarte 18, Turner 15.

UTAH – BROOKLYN 106:117
Clarkson 29 (11/22 iz igre), Markkanen 22 (6/10 za tri) in 11 skokov, Sexton 17; Irving 48 (18/29 iz igre, 8/15 za tri) in 11 skokov, Claxton 20 (8/9 iz igre), O'Neale 13.

LA LAKERS – MEMPHIS 122:121
Westbrook 29 (10/18 iz igre), James 23 (8/21 iz igre, 1/5 za tri) in 9 skokov, Schröder 19 (4/11 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 10/11), 8 skokov in 8 podaj, Brown in Nunn po 11; Morant 22 (9/29 iz igre, 1/6 za tri) in 8 podaj, Clarke (7/7 iz igre in 10 skokov) in Jones (4/6 za tri) po 20, Adams (17 skokov) in Bane po 16.

SACRAMENTO – OKLAHOMA CITY 118:113
K. Murray 29 (10/12 iz igre, 5/7 za tri) in 14 skokov, Fox 25, Sabonis 18 (5/9 iz igre), 14 podaj in 13 skokov; Gilgeous Alexander 37 (15/23 iz igre), Joe 21 (7/12 za tri), Giddey (10 skokov) in Dort (3/5 za tri) po 15.