Kobe Bryant redko obišče tekme v Staples Centru. Tokrat je tretji najboljši strelec v zgodovini lige in dobitnik petih šampionskih prstanov z Lakersi sedel v prvi vrsti skupaj z najstarejšo hčerko. Pozdravil se je z LeBronom Jamesom, ki ga bo kmalu prehitel na tretjem mestu večne lestvice, in v tretji četrtini tudi z Luko Dončićem. Foto: AP

20-letni Ljubljančan je 1. decembra s 27 točkami, 10 podajami in devetimi skoki zrežiral gladko zmago Dallasa v Staples Centru (100:114). To je bila edina zmaga Mavsov nad Lakersi v zadnjih dveh sezonah. LeBron James tega poraza seveda ni pozabil. Dan pred 35. rojstnim dnem je bil zelo motiviran. Dosegel je le 13 točk (3/10 iz igre), a je prispeval 13 podaj in sijajno vodil igro Jezernikov, ki so vodili od začetka do konca srečanja. Postal je šele deveti igralec v zgodovini lige, ki je presegel mejo 9.000 podaj v karieri.

Avery Bradley je odlično pokrival Dončića, ki je zgrešil vseh šest metov izza črte in izgubil kar šest žog. Foto: Reuters

Trener Lakersov Frank Vogel je vse stavil na obrambo. Avery Bradley, ki je bil že v Bostonu znan kot obrambni specialist, je odlično pokrival Dončića. Precej več težav z njim je imel Alex Caruso. Najboljši novinec pretekle sezone je bil na parketu pol ure, iz igre je metal 5/14, zgrešil je vseh šest metov izza črte in izgubil kar šest žog.

Precej več razigranih posameznikov pri Lakersih
Mavericksi niso imeli razigranega posameznika, Kristaps Porzingis (11 točk in sedem skokov) je imel velike težave z osebnimi napakami. Iz igre so metali le 36-odstotno, zgrešili kar 30 trojk (13/43) in izgubili 18 žog.

Najboljši strelec tekme je bil Anthony Davis s 23 točkami, Kentavious Caldwell Pope je zadel štiri trojke in prispeval 19 točk. Dwight Howard je vseh 15 točk dosegel v drugi četrtini, ko je šestkrat zapored navdušil navijače z zabijanjem.

LeBron James, ki bo v ponedeljek praznoval 35. rojstni dan, je postal deveti igralec v zgodovini Lige NBA, ki je presegel mejo 9.000 podaj. Foto: AP

Po porazu na božični tekmi proti Clippersom so imeli Lakersi sestanek. Trener Vogel je priznal, da so se morali pogovoriti, saj so izgubili štirikrat zapored, odpovedali pa so predvsem v obrambi. V soboto so v Moda Centru ugnali Portland, tokrat pa so prikazali še boljšo igro. S 26 zmagami in sedmimi porazi so na vrhu Zahoda.

"Vedeli smo, da Luka povzroča pritisk na obrambo tako z doseganjem košev kot organizacijo igre. Skušali smo mu otežiti delo, a hkrati paziti tudi na druge igralce. Dobre sezone nima samo Luka, pač pa je za uspeh zelo pomembna tudi klop Dallasa. Ko gre Luka na klop, ko se mu pridruži Porzingis, rezervisti vedno opravijo svojo nalogo. Držali smo se načrta, opravili dobro delo v obrambi in to je bil ključ do zmage," je povedal James.

Hardaway se je poškodoval že v prvi četrtini
Lakersi so začeli odlično. Bradley je s trojko povišal na 9:2. Mavericksi so hitro odgovorili in uspelo jim je izenačiti na 11:11. Tim Hardaway Jr. se je poškodoval sredi prve četrtine, ko je ukradel žogo Bradleyju, stekel v protinapad in zaključil akcijo z zabijanjem. Prijel se je za stegensko mišico, moral je v garderobo in takoj je zdravniška služba sporočila, da je zanj tekme konec.

Dončić je hitro ujel ritem, v prvi četrtini je prispeval šest točk, igro pa je zapustil po 11 minutah. Sekundo pred iztekom uvodne četrtine je Anthony Davis z zabijanjem poskrbel za vodstvo Lakersov s 25:19.

Niz zabijanj Howarda
Na začetku druge četrtine je vstopil Howard. Gostitelji so imeli premoč pod obročema in številne akcije odigrali na centra, ki je učinkovito zaključeval z zabijanji. Kar šestkrat je zabil in zbral 15 točk do odmora. James je do odmora dosegel le pet točk, blestel pa je s podajami. Odlično je razigral soigralce.

Grd padec Dončića brez večjih posledic
Dve minuti pred odmorom je igralcem in gledalcem zastala sapa, saj je Howard naredil osebno napako nad Dončićem pri prodoru pod koš. 20-letnik je padel na parket z velike višine, obležal je na tleh, a se hitro pobral. Zadel je dva prosta meta, nato pa je Seth Curry naredil osebno napako nad Howardom in Ljubljančan je odšel v garderobo. Čutil je bolečine v hrbtu in komolcu, vendar je stisnil zobe. Ob odmoru so imeli Lakersi enajst točk naskoka (54:43).

Dallasu se nikakor ni uspelo približati
Vrnil se je na parket takoj na začetku drugega polčasa. Met mu nikakor ni stekel, skušal je zadeti trojko po značilnem koraku nazaj, a je zgrešil cel obroč. Videlo se je, da je padec pustil posledice. Lakersi so le še povišali prednost, James je zadel izza črte za 75:59 sredi tretje četrtine. Po 36 minutah so imeli 15 točk naskoka (84:69). Dallasu ni uspela nobena serija zaporednih točk, kar se je v letošnji sezoni zgodilo zares redko.

Na začetku zadnje četrtine je Dončić počival. Mavericksi so bili uspešni v napadu, obramba pa je zatajila. Lakersi so skoraj vsak napad uspešno zaključili in razlika ni skopnela. Dončić je z dvema prostima metoma in polaganjem znižal na 101:90 dve minuti pred koncem, vendar je Danny Green potrdil zmago Jezernikov s trojko iz levega kota. Minuto in 17 sekund pred koncem sta James in Dončić zapustila parket ob ovacijah s tribun slavne dvorane.

Kobe govoril slovensko
Ob igrišču v Staples Centru je bil tudi Kobe Bryant, ki mu je Dončić med tekmo dal roko po srečanju pa se je z njim tudi fotografiral. Zakaj mu je med tekmo dal roko? "Slišal sem slovenščino, obrnil sem se, da vidim, kdo to govori in videl Kobeja. Res sem bil presenečen," je povedal Dončić.

Gilgeous-Alexander odločil v Torontu
Zelo napeta je bila tekma v Torontu, kjer so prvaki izgubili proti Oklahomi s 97:98. Odločilni koš je od table dosegel Shai Gilgeous-Alexander 36 sekund pred koncem. Fred VanVleet je nato zgrešil trojko, Gilgeous-Alexander pa je ujel žogo. Do konca je ostalo še 3,5 sekunde, vendar gostiteljem ni več uspelo narediti osebne napake in ura se je iztekla. Gilgeous-Alexander je z 32 točkami izenačil rekord kariere. To je bila že šesta zmaga Oklahome na zadnjih sedmih tekmah.

Houston se je dobro upiral brez treh zvezdnikov
New Orleans je premagal Houston s 127:112. Pri Rocketsih so manjkali James Harden, Russell Westbrook in Clint Capela. Najboljši strelec lige Harden ni igral zaradi poškodbe palca na nogi. Trener Mike D'Antoni se je po sobotni zmagi nad Brooklynom odločil, da bosta počivala tudi Westbrook in Capela.

Pelikani so imeli vseeno težko delo, saj je Houston na začetku zadnje četrtine vodil s 95:86. Lonzo Ball in Brandon Ingram sta prispevala po 27 točk, gostitelji pa so zadnjo četrtino dobili kar z 41:19.

Jubilejna 100. tekma Dončića: grd padec in srečanje z Bryantom

Tekme 29. decembra:
LA LAKERS - DALLAS
108:95 (25:19, 29:24, 30:26, 24:26)
Davis 23 (8/12 iz igre) in 9 skokov, Caldwell Pope 19 (4/5 za tri), Howard 15 (6/7 iz igre), James 13 (3/10 iz igre), 13 podaj in 6 skokov, McGee 11, Green 10, Caruso 6, Bradley 5, Rondo 4, Daniels 2; Dončić 19 (5/14 iz igre, 0/6 za tri, prosti meti 9/9), 7 podaj in 4 skoki v 30 minutah, Wright 14, Finney Smith (3/5 za tri) in Barea po 12, Porzingis 11 in 7 skokov, Se. Curry in Powell po 7, Broekhoff 6, Kleber 3, Jackson in Hardaway po 2.

TORONTO - OKLAHOMA CITY 97:98
Lowry in VanVleet po 20, McCaw 13 (3/5 za tri), Ibaka 12 in 14 skokov, Davis 11 (3/6 za tri); Gilgeous Alexander 32 (12/21 iz igre, 3/5 za tri), Paul 25, 11 skokov in 8 podaj, Noel 13 (5/5 iz igre), Bazley 12 (4/7 za tri).

MEMPHIS - CHARLOTTE 117:104
Brooks 20, Clarke 18, Valančiunas 16 (7/8 iz igre) in 9 skokov, Allen 15; Monk 18, Graham (10 podaj) in Washington (4/6 za tri) po 16.

NEW ORLEANS - HOUSTON 127:112
Ingram in Ball (7/12 za tri, 10 skokov in 8 podaj) po 27, Holiday in Moore (5/9 za tri) po 25, Favors 12 in 17 skokov; House 22 (10/18 iz igre), Gordon 20 (4/7 za tri), Hartenstein (9/11 iz igre) in 10 skokov, Clemons 16, Harden in Westbrook nista igrala.

DENVER - SACRAMENTO 120:115
Barton in Porter po 19, Grant 18, Jokić 17 (7/8 iz igre) in 8 skokov, Plumelee 15, Čančar ni igral; Bjelica 27 (5/7 za tri), Hield 20, Holmes in Fox (13 podaj) po 18.