Luka Dončić je prepričljivo dobil tudi evropski dvoboj proti Lauriju Markkanenu. Foto: AP

Prvi strelec Lige NBA je dvoboj končal pri 33 točkah (met 12/20, 2/6 za tri), 11 podajah in petih skokih. Le dva igralca v zgodovini sta uvodnih sedem tekem sezone začela s 30+ točkami. To sta Wilt Chamberlain v sezonah 1962/63 (23 tekem) in 1959/60 (8) ter Jack Twyman v sezoni 1959/60 (7).

"To je bila ena najboljših tekem, ki sem jo odigral," je bil zadovoljen Dončić. "Vedel sem, da moram začeti sezono bolje kot prejšnjo, ker lanski uvod ni bil sprejemljiv. Očitno je bila učna ura uspešna," je dodal Dončić, ki iz igre meče 51,4-odstotno. "Res je nekaj posebnega, ko z istimi besedami govorimo o njem in Wiltu. Lepo ga je gledati, kako je osredotočen iz večera v večer," je ob novem mejniku Dončića povedal trener Jason Kidd.

Hvalnice mu je namenil tudi stratega Utaha Will Hardy: "Njegov nadzor telesa, sama moč, rokovanje z žogo, njegova velikost, vse to ga dela za zelo zahtevnega tekmeca. Mislim, da vsak dan, ko ga gledaš igrati in pogledaš v zapisnik, je njegova statistika alarmantna, kar zadeva nasprotno ekipo."

Dončić ima v tej sezoni povprečje 36,1 točke na tekmo. Višje po uvodnih sedmih tekmah sta v zadnjih 60 letih imela le Michael Jordan (37; 1986/87) in James Harden (36,6; 2019/2020).

Super zaključek Dončića ob koncu polčasa

Do četrte zmage v sezoni so Mavericksi prišli vse prej kot na lahek način. Prvo četrtino so izgubili s 23:35, vendar so se do polčasa približali na tri točke zaostanka. Dončić je pet minut in pol pred koncem polčasa pri zaostanku 31:41 dobil tretjo osebno napako, kar ga je očitno podžgalo. Do odmora je s petih točk prišel na 18 (met 7/11), čemur je dodal še 7 podaj.

Dvojni dvojček Wooda v 23 minutah

V tretji četrtini je Dallas zaostajal že za 15 točk (49:64), potem ko je Utah nanizal 14 točk zapored. Iskrico je ob koncu tretje četrtine sprožil odlični Christian Wood, ki je tekmo končal pri 21 točkah (met 10/15) in 10 skokih v 23 minutah. Wood je v tem delu prispeval osem točk in Mavericksi so odšli v zadnjih 12 minut zgolj z minus štiri.

Dončić posebej izpostavil Powlla

S trojko Josha Greena osem minut pred koncem je Dallas povedel s 86:84 in vodstva ni več izpustil iz rok. Trojko srečanja je ob izteku napada 35,5 sekunde pred koncem zadel Reggie Bullock za prednost Dallasa 103:98. Na drugi strani je šest sekund pozneje na minus tri znižal Collin Sexton. Spencer Dinwiddie ni zadel meta za miren zaključek, prvi strelec Jazzerjev Jordan Clarkson (22 točk) pa je v zadnji sekundi zgrešil trojko za podaljšek.

Poleg Dončića in Wooda je bil dvomesten le še Dinwiddie z 20 točkami. Ob Woodu je pod košem svojo vlogo dobro opravil tudi Dwight Powell, ki je bil na parketu 19 minut in dosegel 9 točk. Z njim na parketu je imel Dallas +25, kar ni ušlo Dončiću. "Klop je imela veliko vlogo. Poglejte +25 Powlla. S svojo energijo je spremenil potek tekme," je povedal Dončić.

Pri Utahu je 19 točk vknjižil Sexton, 15 Jarren Vanderbilt. Prvi mož Utaha Lauri Markkanen je dosegel najmanj točk v sezoni (14).

16 točk Gorana Dragića v 15 minutah

Novo odlično tekmo je odigral Goran Dragić, ki je bil s 16 točkami drugi strelec Chicaga v prepričljivi zmagi nad Charlottom s 106:88. Dragić je v samo 15 minutah na parketu dodal še po tri podaje in skoke. Iz igre je metal 6/9, od tega 2/4 izza črte.

Slovenec je bil eden od šestih v ekipi, ki so dosegli dvomestno število točk, več od Dragića, 17, jih je dosegel le Javonte Green. Pri gostih je Kelly Oubre ml. tekmo končal s 24 točkami.

Ryan z izjemno trojko nepričakovani junak v Los Angelesu

LA Lakersi, ki so sezono začeli s petimi zaporednimi porazi, so v dramatični tekmi premagali New Orleans s 120:117 po podaljšku.

Pelikani so s šestimi zaporednimi točkami povedli s 111:108 po zabijanju Larryja Nancea sedem sekund pred koncem. Lonnie Walker je zgrešil trojko za izenačenje, žogo pa je ujel Dyson Daniels. 1,6 sekunde pred koncem je zgrešil oba prosta meta in ponudil še zadnjo priložnost Jezernikom. Trener Darvin Ham je zaupal mladim močem. Austin Reaves je malce počakal pri podaji iz avta, nato pa s podajo prek celotnega igrišča v desnem kotu zaposlil Mattyja Ryana. Novinec je prek iztegnjene roke Treya Murphyja zadel izjemno trojko in izsilil podaljšek (111:111).

V dodatnih petih minutah so Pelikani popustili. Anthony Davis in LeBron James sta tehtnico prevesila na stran Lakersov. C. J. McCollum je zgrešil trojko za drugi podaljšek, potem pa je Davis ujel žogo in gostje so pozabili narediti osebno napako, ura pa se je iztekla.

Lakersi hitro zapravili 16 točk naskoka

To je bila druga zaporedna zmaga Lakersov, ki imajo na začetku sezone naporen razpored. V tretji četrtini so si nabrali že 16 točk naskoka (60:44), a so ga tudi ekspresno zapravili.

Walker je nasul 28 točk, zadel je pet trojk iz devetih poskusov. Davis in James sta se izkazala z dvojnima dvojčkoma, Russell Westbrook pa je zbral 13 točk, 9 podaj in 7 skokov. Precej se je izboljšal po zelo slabem začetku sezone.

Zion Williamson je bil najboljši strelec Pelikanov s 27 točkami, v končnici zadnje četrtine in podaljšku je igral s petimi osebnimi napakami in Lakersom povzročal velike težave pod košem. Zelo se je poznalo, da je poškodovan nekdanji igralec Lakersov Brandon Ingram.

DALLAS – UTAH 103:100
Dončić 33 (met 12/20, za tri 2/6), 11 podaj in 5 skokov v 35 minutah, Wood 21 in 10 skokov v 23 minutah, Dinwiddie 20; Clarkson 22, Sexton 19, Vanderbilt 15, Markkanen 14 (met 6/10).

CHICAGO – CHARLOTTE 106:88
Green 17, Dragić 16 (met 6/9, za tri 2/4), 3 podaje in 3 skoki v 15 minutah, Williams 16, Vučević 14 in 13 skokov; Oubre jr. 24, Plumlee, McDaniels po 11.

PHILADELPHIA – WASHINGTON 111:121
Maxey 32, Harden 24, 10 podaj; Porzingis 30, Beal 29, Kuzma 18.

CLEVELAND – BOSTON 114:113 (podaljšek)
Garland 29, 12 podaj, Mitchell 25; Brown 30, Tatum 26, Smart 16.

MIAMI – SACRAMENTO 110:107