Zvezdniki Lakersov so se veselili odločilne trojke novinca Austina Reavesa. Zadnji dve leti je igral za univerzo Oklahoma, na letošnjem naboru pa sploh ni bil izbran. Izkazal se je na preizkušnji in 27. septembra je podpisal pogodbo s 17-kratnimi prvaki. Foto: Reuters

20.270 gledalcev v American Airlines Centru je uživalo v napeti tekmi. Zbralo se je ogromno navijačev Lakersov, ki so glasno spodbujali LeBrona Jamesa in soigralce. Dallas je bil blizu zmagi že v rednem delu, a je Wayne Ellington zadel trojko iz levega kota dve sekundi pred koncem. V dodatnih petih minutah sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Lakersi so imeli zadnji napad. Russell Westbrook je na desni strani opazil 23-letnega Reavesa, ki je zadel že peto trojko na tekmi.

Dončić bo zanesljivo počival še slab teden

Naslednjo tekmo bo Dallas odigral v noči na ponedeljek v Minnesoti, a Dončić tja ne bo odpotoval, je že pred tekmo z Lakersi sporočil trener Jason Kidd. V noči na sredo sledi še ena tekma z Minnesoto, in sicer v Dallasu. Dončića torej čaka še skoraj en teden počitka, v katerem bo skušal dokončno sanirati poškodbo levega gležnja. Naslednji petek bodo Mavericksi gostili Milwaukee, nato pa že sledi božična tekma v Utahu.

Luka Dončić je čestital Anthonyju Davisu po koncu tekme. 22-letni Ljubljančan bo izpustil tudi naslednjo tekmo v nedeljo v Minnesoti. Foto: Reuters

Dallas, ki je brez Dončića premagal Oklahomo in Charlotte, je najboljšo igro prikazal v drugi četrtini, ki jo je dobil s 27:14. Jalen Brunson je sijajno vodil igro, zbral je 25 točk in 9 podaj. Kristaps Porzingis je prispeval 23 točk in 12 skokov, vendar je zgrešil kar 15 metov iz igre (8/23). Gostitelji so imeli težave pri metu izza črte (12/44).

"Na semaforju sta bili le še dve sekundi, Westbrook mi je podal žogo in moral sem poskusiti. Velika čast je, da mi taki zvezdniki zaupajo. Trener Vogel, ki je lani osvojil naslov, mi je med minuto odmora povedal, da lahko končam akcijo, če bo prišla priložnost," je bil navdušen Reaves, ki je dodal, da je bil to njegov najpomembnejši koš v karieri.

Brunson odlično nadomestil Dončića
Trener Jason Kidd je na položaju organizatorja igre zaupal Brunsonu, ki je v prvi peterki odlično nadomestil Dončića. Začeli so še Reggie Bullock, Dorian Finney Smith, Dwight Powell in Porzingis. Tudi trener Jezernikov Frank Vogel je imel tudi nekaj težav. Talen Horton-Tucker, Malik Monk in Dwight Howard so bili odsotni zaradi stika z okuženim z novim koronavirusom.

Novinec Austin Reaves pokopal Dallas

Mavericksi v drugi četrtini do preobrata
Lakersi so z delnim izidom 18:8 končali prvo četrtino in si nabrali 10 točk naskoka (23:33). Reaves je zadel dve trojki, James pa je odlično dirigiral igro.

Na začetku druge četrtine so Mavericksi dvignili ritem in nanizali 15 točk. Povedli so z 38:35 in po zaslugi razigranega Brunsona (15 točk v prvem polčasu) odšli na odmor z minimalno prednostjo (50:47).

Porzingis in Kleber sta se zaletela, Ellington pa je izsilil podaljšek
Tudi po 36 minutah je bil izid izenačen (73:73), nato pa je Dallas odprl zadnjo četrtino z delnim izidom 7:0. Po trojki Porzingisa za 80:73 je trener Lakersov Vogel vzel minuto odmora. V končnici sta bili obe moštvi zelo nervozni, napake so si sledile. Porzingis je 56 sekund pred koncem rednega dela zadel s šestih metrov za 93:90. Ellingtonu ni uspelo izenačiti, vendar je bil tudi Brunson na drugi strani nenatančen. Jezernikom je ostalo še 15 sekund za zadnji napad. James je zgrešil trojko z devetih metrov, najvišje sta skočila Porzingis in Kleber, a sta se zaletela in žoga je prišla na levo stran do Ellingtona. Specialist za mete izza črte je počakal, da je Hardaway zletel v prazno in zadel trojko iz levega kota dve sekundi pred koncem rednega dela za izenačenje na 93:93. Trey Burke je iz težkega položaja zgrešil ob pisku sirene in na vrsti je bil podaljšek.

LeBron James se je zelo razveselil zmage, 15 od 24 točk je dosegel v prvem polčasu. Foto: Reuters

Serija izjemnih trojk v podaljšku
Lakersi so stavili na zvezdnike. Westbrook, Anthony Davis in James so poskrbeli za vodstvo minuto pred koncem (98:101). Hardaway je izenačil s trojko iz desetih metrov. James je nato našel Westbrook v levem kotu in gospod trojni dvojček je zadel svojo edino trojko na tekmi. Dallas je imel pri zaostanku s 101:104 še 23 sekund za napad po minuti odmora. Kleber se je odločil za met za tri točke in zadel je neverjeten met od table. Lakersi so imeli še 15 sekund za odločilno akcijo. James in Westbrook sta bila pokrita, zato pa je izkušeni organizator igre žogo spravil do Reavesa, ki je zadel čez iztegnjeno roko Hardawaya.

Porzingis besen, James pa je vriskal od veselja
"Res sem jezen. To je grenek poraz. O, moj bog, res ne vem, kako nismo dobili te tekme," je bil razočaran Porzingis.

"Reaves je odigral odlično tekmo. Treba ga je pohvaliti, zadel je ključen met," je dodal Brunson.

"Imeli smo še eno osebno napako v dobrem, ko tekmeci ne bi metali prostih metov. Zahteval sem, da jo naredimo 10 sekund pred koncem, a nam ni uspelo," je povedal Kidd, ki je bil pomočnik trenerja Vogla pri Lakersih v zadnjih dveh sezonah.

"Zaupali smo novincu v ključni akciji podaljška. Res se je izkazal danes. Nujno smo potrebovali to zmago," je vriskal od veselja James, ki bo čez dva tedna praznoval 37. rojstni dan.

Edwards z desetimi trojkami zasenčil trojni dvojček Jokića
Nikola Jokić je dosegel že 63. trojni dvojček v karieri, a to ni bilo dovolj za zmago Denverja. MVP rednega dela lanske sezone je prispeval 27 točk, 10 skokov in 11 podaj. Nuggetsi so izgubili proti Minnesoti s 107:124. Volkovi so imeli dva razigrana košarkarja. Anthony Edwards je zadel 10 trojk iz 14 poskusov in bil najboljši strelec tekme z 38 točkami, Karl-Anthony Towns jih je dodal 32. Minnesota je zadela kar 23 metov izza črte iz 48 poskusov.

Čančar na parketu 19 minut
Vlatko Čančar je tokrat vstopil v igro že dve minuti in pol pred koncem prve četrtine. Na parketu je bil pet minut. Trener Michael Malone ga je vrnil na parket tri minute pred koncem tretje četrtine, ko so Nuggetsi zaostajali že z 81:101. V 19 minutah je zadel dva prosta meta,

Bojan Bogdanović je zadel šest trojk za osmo zaporedno zmago Utaha, ki se je utrdil na tretjem mestu Zahoda. Foto: Reuters

zbral je tudi sedem skokov in eno podajo, vse tri mete iz igre pa je zgrešil.

Vroči Utah gladko odpravil Clipperse
Košarkarji Utaha so se veselili že osme zaporedne zmage. V ponovitvi polfinala Zahoda so odpravili LA Clipperse s 124:103. Donovan Mitchell je 19 od 27 točk dosegel v drugem polčasu, ko je ekipa iz Salt Lake Cityja prevladovala. Bojan Bogdanović je zadel šest trojk iz sedmih poskusov. Izkazal se je tudi Rudy Gobert z 20 točkami in 17 skoki.

To je bil prvi medsebojni obračun v tej sezoni, potem ko so Clippersi junija izločili Utah s 4:2 v zmagah v polfinalu zahodne konference. Ekipa iz Los Angelesa se je brez Kawhija Leonarda vrnila po zaostanku z 0:2 v zmagah, na šesti tekmi v Staples Centru je Utah zapravil 25 točk naskoka. Tokrat ni manjkal le Leoanrd, ampak sta bila odstotna tudi Paul George in Nicolas Batum.

Ostrostrelec Vincent preprečil veliko vrnitev Sixersov
Philadelphia je izgubila proti Miamiju s 96:101. Vročica si je sredi tretje četrtine nabrala že 23 točk naskoka (53:76). Sixersi so se razigrali v zadnji četrtini in Tobias Harris je izenačil na 96:96 minuto in 24 sekund pred koncem. Gabe Vincent je nato zadel odločilno trojko 39 sekund pred zadnjim piskom sirene. Joel Embiid ni izenačil in Kyle Lowry je z dvema prostima metoma potrdil zmago Miamija, ki je igral brez treh najboljših strelcev. Jimmy Butler, Tyler Herro in Bam Adebayo so poškodovani. Vincent je bil najboljši strelec Vročice s 26 točkami, zadel je sedem trojk iz 12 poskusov.

Graham s svoje polovice prehitel sireno!
Oklahoma je izgubila proti New Orleansu s 110:113 v eni izmed najbolj neverjetnih končnic v tej sezoni. Shai Gilgeous-Alexander je zadel trojko z desetih metrov za izenačenje na 110:110. Pelikani niso imeli več minute odmora. Do konca je ostalo še 1,4 sekunde. Devonte Graham se je odločil za met iz svoje polovice in zadel od table.

Tekme 15. decembra:
DALLAS - LA LAKERS
* 104:107 (23:33, 27:14, 23:26, 20:20)
Brunson 25 (11/18 iz igre) in 9 podaj, Porzingis 23 (8/23 iz igre, 1/7 za tri) in 12 skokov, Hardaway 20 (4/11 za tri), Burke 12, Finney Smith 10 in 9 skokov, Kleber 9, Green 3, Powell 2, Dončić ni igral; James 24 (9/19 iz igre, 4/9 za tri), Westbrook 23 (8/18 iz igre), 10 skokov in 9 podaj, Davis 20 (8/18 iz igre) in 12 skokov, Reaves 15 (5/6 za tri), Ellington (3/9 za tri) in Anthony po 9, Bradley 5, Jordan 2.
* - po podaljšku

CLEVELAND - HOUSTON 124:89
Garland 21 (7/11 iz igre), Okoro 20 (3/3 za tri), Wade 16 in 10 skokov, Love 15 (3/5 za tri); Sengun 19 in 11 skokov, Christopher 17, Martin 14.

ORLANDO - ATLANTA 99:111
M. Wagner 19 (3/4 za tri), Ross 18, Hampton 15 (3/4 za tri); Young 28 (11/22 iz igre), Collins 21 in 10 skokov, Williams 14, Reddish 13.

PHILADELPHIA - MIAMI 96:101
Maxey 27 (11/15 iz igre), Harris 24, Embiid 17 (5/13 iz igre) in 14 skokov; Vincent 26 (7/12 za tri), Robinson 21, Lowry 14, Tucker 12.

MILWAUKEE - INDIANA 114:99
Holiday 26 (12/18 iz igre) in 14 podaj, Portis in Connaughton po 20, G. Antetokounmpo in Middleton nista igrala; Sabonis (14 skokov) in LeVert po 16, Turner 13.

OKLAHOMA CITY - NEW ORLEANS 110:113
Gilgeous Alexander 33 (10/25 iz igre, 4/8 za tri), K. Williams (5/6 za tri) in Giddey po 18; Ingram 34 (11/21 iz igre), Valančiunas 19 (8/10 iz igre) in 16 skokov, Graham 15 (5/10 za tri).

SAN ANTONIO - CHARLOTTE 115:131
Forbes 25 (3/6 za tri), K. Johnson 21, White 18; Hayward 41 (15/19 iz igre, 5/6 za tri), Martin 21 (4/4 za tri), Bridges 19, McDaniels 15 in 10 skokov.

DENVER - MINNESOTA 107:124
Jokić 27 (11/16 iz igre, 2/4 za tri), 11 podaj in 10 skokov, Morris 15, M. Howard 14, Nnaji 13 ... Čančar 2 (0/3 iz igre, 0/1 za tri, prosti meti 2/2), 7 skokov in 1 podaja v 19 minutah; Edwards 38 (10/14 za tri), Towns 32 (12/18 iz igre), Russell 16, Beverley 11.

UTAH - LA CLIPPERS 124:103
Mitchell 27 (10/15 iz igre), Clarkson 21 (3/5 za tri), Gobert (17 skokov) in Bogdanović (6/7 za tri) po 20; Morris 24 (10/20 iz igre), Bledsoe 21 (4/5 za tri), Jackson (9 podaj) in Hartenstein po 15, George ni igral.

PORTLAND - MEMPHIS 103:113
Powell 25 (4/10 za tri), Simons 22 (4/6 za tri), Lillard 21 (5/11 za tri); Bane 23 (5/8 za tri), Brooks 22, Anderson 13 in 11 skokov.

SACRAMENTO - WASHINGTON 119:105
Fox 28 (10/16 iz igre), Barnes 19, Hield in Thomspon po 15; Beal 30 (13/24 iz igre), Avdija 15, Gafford in Harrell po 14.