V Ligi NBA igra že 20. sezono, pri čemer ima osupljivo povprečje 28 točk, 8 skokov in 7 podaj na tekmo. V tekoči sezoni 2022/23 je s povprečjem 28,5 točke na tekmo osmi strelec lige. Foto: Reuters

LeBron James je uprizoril šov v StateFarm Areni, kjer je bilo ogromno navijačev Lakersov, v prvi vrsti sta sedeli mati Gloria Marie in žena Savannah. Z rekordom sezone je na najboljši način proslavil 38. rojstni dan. Ob koncu tekme je tudi prispeval odločilne točke za slavje gostov, ki želijo ohraniti upe na razigravanje za vstop v končnico.

Atlanta je med tekmo vodila že za 15 točk, to zapravila, a v zadnji četrtini povedla s 103:101, ko je vajeti tekme popolnoma prevzel James. Odgovoril je s trojko in Jezerniki niso več izpustili vodstva, sam Kralj James pa je v četrtini prispeval 16 točk in izpolnil obljubo, da bo presegel 40 točk.

"Pred tekmo sem to napovedal in sem moral to izpolniti. Ko sem začel tekmo z metom 1/5, nisem bil več prepričan," je v prvem intervjuju na parketu dejal James, ki kot recept za dolgo in uspešno kariero poudarja: "Ohranjati je treba svežino telesa, a še bolj spočit moraš biti psihično, potem sledi tudi telo."

Pred tekmo z Atlanto so LA Lakersi izgubili 9 od 13 tekem, zdaj so pri izkupičku 15 zmag in 21 porazov ter so tri zmage oddaljeni od 10. mesta, ki vodi v play-in za pravo končnico.

Vlatko Čančar je s tremi zadetimi trojkami dvignil svoj odstotek uspešnosti za tri točke v sezoni na neverjetnih 52,2 odstotka (24/46)! Foto: AP

15 točk v 18 minutah za Čančarja

Zadnji petek v letu 2022 je bil uspešen tudi za Vlatka Čančarja, ki je bil nezgrešljiv na tekmi proti Miamiju. V 18 minutah igre je prispeval kar 15 točk, zadel je vse tri trojke, oba meta za dve točki in še oba prosta meta. Na koncu je bil to pomemben prispevek k zmagi Denverja proti Miamiju s 124:119.

Tekmo je sicer odločil niz točk Jamala Murrayja, ki mu prej ni steklo v napadu, zato pa je v zadnjih dveh minutah dosegel 7 od skupno 14 točk. Svoje je z osmim trojnim dvojčkom sezone opravil Nikola Jokić, ki je za 84. triple-double v karieri zbral 19 točk, 12 skokov in 12 podaj, pri čemer je že na 26. zaporedni tekmi metal iz igre z več kot polovično natančnostjo.

Pokazal, da je tudi klop Nuggetsov pomembna

Čančar je začel zadevati sredi 2. četrtine, ko je v minuti in 21 sekundah dosegel 7 točk. Znova je zaigral ob izteku 3. četrtine, ko je s trojko in dvema prostima metoma zmanjševal zaostanek za razigrano Vročico. 25-letni Koprčan se je poslovil s trojko v prvi minuti zadnje četrtine, s katero je Zlata zrna približal na 88:93.

"Vsi govorijo (slabe stvari) o klopi, ampak vsake toliko časa se klop tudi izkaže," je Čančar po tekmi komentiral pogoste očitke Denverju, da ima prešibko ekipo oziroma premalo dolgo klop, da bi izvrstne predstave udarne postave pretvoril tudi v uspeh v končnici. Nuggetsi si skupaj z New Orleansom delijo vrh Zahodne konference, ki jo krojijo že nekaj let, a manjka uspeh ob koncu sezone.

Štiri točke Dragića ob zmagi Bikov

V Čikagu je bilo na soočenju Chicago – Detroit napeto vse do končnice. Dobre štiri minute pred koncem je Sadiq Bey s trojko izenačil na 115:115, a do zadnjega piska sirene je Detroit nato dosegel le še tri točke, Chicago pa 17 za 16. zmago v sezoni. Goran Dragić je k zmagi Bikov prispeval štiri točke, dva skoka in podajo. Prvi met je zadel na začetku 2. četrtine, drugega pa v zadnjem delu igre. Najboljši na parketu je bil Zach LaVine, ki je s 43 točkami dosegel rekord sezone, DeMar DeRozan je dodal 22 točk, Nikola Vučević pa 19.

Tekme 30. decembra:

Zabijanje Jamesa pri 38 letih kot dokaz, kako pripravljen in motiviran je še vedno, četudi LA Lakersi zadnje čase na blestijo. Foto: Reuters

ATLANTA – LA LAKERS 121:130
Young 29 (11/24 iz igre) in 8 podaj, Murray 20, Okongwu in Bogdanović (3/12 za tri) po 17; James 47 (18/27 iz igre, 4/6 z atri, prosti meti 7/9), 10 skokov in 9 podaj v 40 minutah, T. Bryant 19 (8/10 iz igre) in 17 skokov, Westbrook 14 (6/12 iz igre), 11 podaj in 8 skokov.

CHICAGO – DETROIT 132:118
LaVine 43 (15/20 iz igre, 5/9 za tri), DeRozan 22 (9/19 izigre), Vučević 19 in 9 skokov ... Dragić 4 (2/6 iz igre, 0/2 za tri), 2 skoka in 1 podaja v 15 minutah; Ivey 22, Bogdanović 20 (8/19 iz igre), Burks 19 (4/4 za tri).

ORLANDO – WASHINGTON 100:119
F. Wagner 28 (13/25 iz igre), Banchero 21 (7/24 iz igre), Fultz 12; Porzingis 30 (9/13 iz igre, 3/6 za tri), Kuzma 23 (4/8 za tri), Hačimura 16.

TORONTO – PHOENIX 113:104
Trent 35 (11/22 iz igre), Siakam 26, Anunoby 16; Bridges 21, Paul 20 (3/6 za tri), Craig 13.

MILWAUKEE – MINNESOTA 123:114
Andetokumbo 43 (14/23 iz igre, prosti meti 14/21) in 20 skokov, Portis 22 (3/5 za tri) in 14 skokov, Ingles 14 (4/7 za tri) in 10 podaj; Edwards 30 (10/20 iz igre) in 10 skokov, Reid, Garza in Nowell po 16.

NEW ORLEANS – PHILADELPHIA 127:116
McCollum 42 (13/20 iz igre, 11/16 za tri), Willimason 36 (13/19 iz igre); Embiid 37 (14/22 iz igre) in 8 skokov, Harden 20 (4/7 za tri) in 10 podaj, Harris 14.

DENVER – MIAMI 124:119
Caldwell Pope 20 (7/7 iz igre, 4/4 za tri), Jokić 19 (8/15 iz igre), 12 skokov in 12 podaj, Hyland 16 (5/6 za tri), Čančar 15 (5/5 iz igre, 3/3 za tri, prosti meti 2/2) in 3 podaje v 18 minutah; Herro 26 in 10 skokov, Adebayo 22, Strus 19, Butler 17.

GOLDEN STATE – PORTLAND 118:112
Poole 41 (14/23 iz igre, 5/10 za tri), Thompson 31 (7/15 za tri), Green 10 in 11 skokov; Lillard 34 (12/29 iz igre, 4/15 za tri), Simons 22, Grant 19.

SACRAMENTO – UTAH 126:125
Huerter 30 (12/18 iz igre, 6/10 za tri), Sabonis 28 (12/12 iz igre), 11 skokov in 8 podaj, Fox 24 in 10 podaj; Markkanen 36 (16/24 iz igre), Clarkson 25 (8/12 iz igre), Conley 17.