Razočarani Luka Dončić po zgrešenem metu za tri, ki bi prinesel Dallasu zmago, zapušča parket v Phoenixu, kjer se je veselil Damion Lee. Spomladi še prvak z Golden Statom v epizodni vlogi, zdaj pa junak uvodne zmage Sunsov. Foto: AP

Na začetku 2. polčasa je Dallas povedel proti Phoenixu že za 22 točk (67:45). Še dobrih osem minut pred koncem tekme so Mavericksi držali prednost 15 točk (93:78), a na koncu jim je zmagoviti štart nove sezone spolzel med prsti. 60 točk, kolikor sta jih skupaj dosegla Luka Dončić in novi center Christian Wood, je bilo zaman.

Ali so Teksašani mislili, da so že zmagali na parketu, kjer so 15. maja v velikem slogu dobili sedmo tekmo za napredovanje v finale Zahodne konference proti lani najboljši ekipi rednega dela?

"Ne smemo tako zapravljati vodstva ..."

"Malo smo se sprostili. Nismo mislili, da je tekma odločena, ampak vseeno smo se malce sprostili. Mislili smo, da imamo veliko točkovno prednost, da bomo že zmagali ... Ne smemo tako zapravljati vodstva. To je stvar, na kateri moramo in zagotovo bomo delali," je po porazu na uvodni tekmi zanj že pete sezone v Ligi NBA dejal Luka Dončić.

"Prva tekma, imamo par novih fantov, čaka nas še nekaj dela. Pred nami je še 81 tekem, bomo že naredili stvari prav," je še dodal 23-letni slovenski superzvezdnik, ki je v 37 minutah igre prispeval 35 točk, 9 skokov in 5 podaj.

Sorodna novica Odličen začetek, a porazen konec za Dončića in Dallas v Phoenixu

Končal z najslabšim razmerjem točk

A po izjemni uvodni četrtini je Dončić iz igre metal zgolj 4/15, z njim na parketu pa je Phoenix nadigral Dallas kar za 16 točk. Rating -16 je bil najslabši v postavi Mavsov.

Vendar novinarji, ki vsakodnevno spremljajo Dallas, so tehnični vzrok za poraz pripisali obupnemu izkoristku prostih metov. Paradoksalno, saj je Dončić zadel prav vseh 13 metov s črte za eno točko, kar je njegov novi NBA-rekord, predtem je na štirih tekmah kariere zadel vseh 10 izborjenih prostih metov.

Brez Dončića prosti meti Mavsov 38-odstotni

Težava je, da so preostali Mavsi brez Dončićevega stoodstotnega izkoristka, metali proste mete obupnih 8/21 oziroma katastrofalnih 38 odstotkov! Pri tem je zatajil ravno Christian Wood, ki je sicer v zgolj 24 minutah igre kot igralec s klopi prispeval kar 25 točk, a zato zgrešil 7 od 10 prostih metov.

Booker potegnil pravo potezo

Na drugi strani je Phoenix dokazal, da je ekipa sposobna velikih preobratov in zmagovitih zaključkov na tesnih tekmah, kar je bila že lani največja odlika Sunsov. Tokrat je ključne minute na klopi preživel celo zvezdnik Chris Paul, dirigentsko palico je držal Devin Booker, a mož odločitve je bil nenadejano Damion Lee, ki je ob izteku tekme igral, ker je Cameron Johnson prejel udarec in je zaradi bolečin zapustil tekmo.

"Bil sem podvojen, a sem se odločil za pravilno potezo. Zaupam sotekmovalcem. Zaupam prav vsem. To smo poizvedovali in načrtovali, saj nasprotne ekipe proti meni postavljajo različne oblike obramb," je Booker pojasnil zmagovito podajo, ko je bil 10 sekund pred koncem tekme zaprt in v na videz brezizhodnem položaju, da odgovornost za ključni met prepusti rezervistu.

Neutrudni NBA-statistiki so po koncu tekme poudarili, da je Dončićevih 36 točk, 9 skokov in 6 podaj najboljši izkupiček kakšnega Mavsa na otvoritvenih tekmah sezone v zgodovini Dallasa. Kar pa je bolj piškava tolažba za 23-letnega Ljubljančana, ki ne da kaj veliko na statistiko. Foto: AP

Lee kot prvak prišel v Phoenix

"Žoga je prišla v moje roke, tako da sem moral odločiti za met. Vem, da mi ljudje pripisujejo zasluge za zmagoviti koš, a to je bil popolni ekipni trud," je po tekmi dejal Lee, katerega karierna pot je nekaj posebnega. Nikoli ni bil izbran na NBA-naboru, po končanem študiju je šel skozi razvojno ligo, si po dveh sezonah priigral pogodbo z Atlanto, po epizodni vlogi pa je popolnil vrste Golden Stata.

Z Warriorsi je lani postal prvak Lige NBA, pri čemer je 29-letnik iz Baltimora zaigral na 16 tekmah končnice in v povprečju prispeval po 2 točki, potem ko je v rednem delu dosegal po 7,4 točke na tekmo. Poleti se je Lee preselil v Phoenix, kjer je začel na najboljši možni način – kot mož odločitve.

Ne nazadnje je Phoenix tudi prava mora za Dallas, saj so Sonca po tem napetem preobratu prišla že do desete zaporedne zmage nad Mavsi. Seveda, govorimo o rednem delu NBA-sezone.