Donovan Mitchell je bil s 33 točkami najboljši strelec napete tekme v Vivint Areni v Salt Lake Cityju. Foto: Reuters

V postavi Mavericksov ni bilo sedmerice igralcev, ki so v t. i. covidnih protokolih. Manjkali so Luka Dončić, Tim Hardaway, Maxi Kleber, Reggie Bullock, Trey Burke, JaQuori McLaughlin in Josh Green. Na seznamu poškodovanih sta še Eugene Omoruyi in Willie Cauley-Stein. Kristaps Porzingis je stisnil zobe in se izkazal s 27 točkami. Toliko jih je prispeval tudi motor igre Mavericksov Jalen Brunson.

Dallas je presenetljivo držal korak s favoriziranimi gostitelji. Še 10 minut pred koncem je bil izid izenačen na 94:94. Utah je nato z delnim izidom 13:3 povedel s 107:97. Ko so se Mavericksi znova nevarno približali, je odločilno trojko z devetih metrov zadel Bojan Bogdanović. Dve minuti pred koncem je povišal na 115:107 in srečanje je bilo odločeno.

Utah ostaja tik pod vrhm Zahoda
Trener Utaha Quin Snyder je imel na razpolago vse nosilce igre. Najboljši strelec tekme je bil Donovan Mitchell s 33 točkami. Bogdanović jih je dodal 25, veteran Mike Conley pa 22. To je bila že 13. zmaga Utaha na zadnjih 15 tekmah.

Kristaps Porzingis in soigralci so se zelo dobro upirali favoriziranemu Utahu. Foto: Reuters

Dallas povedel za 17 točk, a že ob odmoru zaostajal
Gostitelji so zelo slabo odprli tekmo in sredi prve četrtine so zaostajali že s 5:22. Brunson in Porzingis sta zrežirala delni izid 17:4 za Dallas. Utah je po 12 minutah zaostajal s 25:34. Na začetku druge četrtine sta Conley in Jordan Clarkson zadela po dve trojki in Utah je povedel z 39:38. Nobena ekipa se ni uspela odlepiti do odmora (65:63).

Tudi v tretji četrtini sta se ekipi nekajkrat izmenjali v vodstvu. Po 36 minutah je bilo 90:90. Utah je zaigral precej bolj zavzeto v obrambi na začetku zadnje četrtine. Gobert je odlično zaprl raketo in z dvema zabijanjema povišal na 107:97 pet minut pred koncem.

Bogdanović razigran v končnici
Brunson, ki je v tej sezoni naredil velik korak naprej, je odgovoril z dvema trojkama. Hitro je uspel znižati na 109:107. Dallas nato dve minuti in pol nis dosegel niti točke, Bogdanović pa je s ključno trojko z desne strani povišal na 115:107. Hrvat je v zadnji minuti zadel še dva prosta meta. Ko je na semaforju ostalo še sedem sekund, je Mitchell ušel vsem igralcem Dallasa, ki niso uspeli narediti osebne napake vse do piska sirene.

Porter nepričakovani junak derbija vodilnih
Golden State se je vrnil na prvo mesto Zahoda z zmago v Phoenixu. Sunsi so v Footprint Center doživeli prvi poraz po 15 zaporednih zmagah. Bojevniki so bili precej bolj oslabljeni, saj so manjkali trije izmed štirih najboljših strelec moštva. Damion Lee, Jordan Poole in Andrew Wiggins so v koronskih protokolih. Stephen Curry je nasul 33 točk, a ni imel sanjskega strelskega večera (5/16 za tri). Zadnjih sedem točk na tekmi je dosegel Otto Porter, Phoenix pa v zadnjih treh minutah ni zmogel niti točke.

Stephen Curry je bil najboljši strelec obračuna vodilnih v Arizoni. Foto: Reuters

Bojevniki so vodili večini prvega polčasa, a so Sunsi odšli na odmor z delnim izidom 15:3. Chris Paul je zadel trojko ob pisku sirene za vodstvo gostiteljev z 62:58.

Razigrani Porter je zadel izza črte pet minut pred koncem za najvišje vodstvo Golden Stata v zadnji četrtini (99:107). Jae Crowder je s trojko znižal na 107:109 tri minute pred koncem. V ključnih trenutkih je Steve Kerr zaupal Porterju, ki je dvakrat zadel s petih metrov, nato pa je postavil piko na i s trojko po koraku nazaj minuto in sedem sekund pred koncem.

"Porter je odigral izjemno. Zadel je ključne mete in se izkazal tudi v obrambi. Zelo nenavadno je bilo igrati brez treh nosilcev igre. Ostali igralci so stopili skupaj in odigrali so odlično tekmo," je bil navdušen trener Steve Kerr, ki je ostal brez štirih pomočnikov. Vsi so morali v izolacijo.

Julius Randle je bila najboljši strelec tekme v Madison Square Gardnu. Prispeval je 25 točk in 12 skokov. Foto: AP

Walker za trojni dvojček prejel stoječe ovacije
V Madison Square Gardnu je New York premagal Atlanto s 101:87. Knicksi so pred 19.812 gledalci v Madison Square Gardnu vodili od začetka do konca srečanja.

Hawksi so igrali božično tekmo prvič po letu 1989, nastopili pa so v zelo okrnjeni postavi. Trener Nate McMillan ni imel na voljo številnih nosilcev igre. Trae Young, Lou Williams, Danilo Gallinari, Kevin Huerter, Solomon Hill, Wes Iwundu, Timothe Luwawu Cabarrot in Onyeka Okungwu pa niso igrali zaradi koronskih protokolov.

Kemba Walker je v tej sezoni sezoni prejel že številne kritike, saj zelo zanemarja igro v obrambi. V četrtek je Washingtonu nasul 44 točk, tokrat pa se je izkazal s trojnim dvojčkom. Foto: AP

New York je povedel z 19:3 s petimi trojkami v uvodnih petih minutah. Ob polčasu je bilo 61:51, v nadaljevanju pa se je razlika hitro še povečala.

Kemba Walker je postal sedmi igralec, ki je dosegel trojni dvojček na božični tekmi. Zbral je 10 točk, 12 podaj in 10 skokov in prejel stoječe ovacije navdušenih navijačev, ki so se veselili prve zmage na božični dan po desetih letih. Najboljši strelec tekme je bil Julius Randle s 25 točkami, ujel je tudi 12 odbitih žog.

John Collins in Delon Wright sta prispevala po 20 točk za Atlanto, ki je bila brez glavnega zvezdnika Younga nemočna. Konec aprila je prav Young pokopal New York v uvodnem krogu končnice, Hawksi so bili boljši s 4:1 v zmagah.

Antetokounmpo zrežiral veliko vrnitev prvakov
Precej bolj napeto je bilo v Fiserv Forumu, kjer je Milwaukee premagal Boston s 117:113. Celticsi so vodili 47 minut in pol tekme, na koncu pa ostali pranih rok. V drugi četrtini so si priigrali že 19 točk naskoka (27:46) in še pet minut pred koncem ni prav nič kazalo na veliko vrnitev prvakov (96:108).

Giannis Antetokounmpo je s 36 točkami zrežiral veliko vrnitev Milwaukeeja. Foto: AP

Giannis Antetokounmpo je 12 od 36 točk dosegel v zadnjih petih minutah, s polaganjem je minuto in pol pred koncem izenačil na 111:111. Jaylen Brown je nato z dvema prostima metoma zagotovil Bostonu zadnje vodstvo na srečanju. Pol minute pred koncem je Wesley Matthews zadel ključno trojko. Po zgrešenem metu Brona je Khris Middleton s tremi prostimi meti potrdil zmago Bucksov.

MVP julijskega finala je izpustil zadnjih pet tekem, tokrat je igral prvič po 12. decembru. vrnila sta se tudi Bobby Portis in Donte DiVincenzo. Vsi trije so oddali negativne teste in dobili zeleno luč za božično tekmo.

Rezervist Wesley Matthews je obe trojki zadel v zadnjih štirih minutah. Foto: AP

Trener Bostona Ime Udoka je imel veliko več težav, saj je lahko računal le na osem košarkarjev. Pred tekmo je moral v izolacijo tudi organizator igre Dennis Schröder. To se je zelo poznalo v ključnih trenutkih. Jayson Tatum in Jaylen Brown sta dosegla po 25 točk, vendar v zadnjih minutah nista bila razigrana.

"To je prav poseben občutek. Komaj sem čakal, da se vrnem na parket. Težko mi je bilo gledati tekme v izolaciji. Zelo rad sem v garderobi s soigralci, pogrešal sem tudi navijači," je povedal Antetokounmpo.

Lakersi nadomestili 23 točk zaostanka, a popustili v zadnji minuti
V veliki krizi so se znašli LA Lakersi, ki so izgubili že petič zapored. Proti Brooklynu so v zadnji četrtini nadomestili kar 23 točk zaostanka, v zadnji minuti pa so Netsi ohranili mirne živce (115:122). To je bila prva tekma v Crypto.com Areni, ki je za 700 milijonov ameriških dolarjev odkupil pravice za znamenito dvorano na Figueroa Streetu.

James Harden in Nic Claxton sta preprečila veliko vrnitev Lakersov. Foto: Reuters

James Harden, ki v zadnjih dveh tednih ni igral, je hitro ujel ritem. Obramba Lakersov je že vso sezono zelo slaba in zvezdnik Netsov je vpisal trojni dvojček (36 točk, 10 skokov in 10 podaj). Patty Mills, ki je v boju za bron na olimpijskih igrah v Tokiu pokopal Slovenijo, je imel sanjski večer. Zadel je osem trojk in dosegel 34 točk.

Odlični Avstralec je deset minut pred koncem zadel trojko za najvišje vodstvo Brooklyna na tekmi (84:107). Nekateri razočarani navijači Jezernikov so že zapuščali dvorano. Trener Lakersov David Fizdale (pomočnik Franka Vogla, ki je v koronskih protokolih), je razglašenega Russlla Westnbooka (4/20 iz igre) zamenjal s Stanleyjem Johnsonom. Obrambni specialist, ki je podpisal desetdnevno pogodbo z Lakersi, se je res izkazal. Nesti pet minut in pol niso dosegli niti točke. Jezerniki so z delnim izidom 17:0 znižali na 101:107.

Gledalci so napolnili dvorano, ki se je prvič imenovala Crypto.com Arena. Med letoma 1999 in 2021 je bil moderen objekt na Figueroa Streetu znan kot Staples Center. Foto: Reuters

Claxton in Harden odločila tekmo
LeBron James (39 točk, 9 skokov in 7 podaj) se je razigral, uspešno je zaključil skoraj vsak napak. 45 sekund pred koncem je našel Malika Monka (20 točk, 3/7 za tri), ki je s polaganjem izenačil na 115:115. Trener Netsov Steve Nash je vzel minuto odmora in pripravil akcijo za Nica Claxtona, ki je potisnil žogo skozi obroč po podaji Hardna in zadel še dodatni prosti met ob osebni napaki Jamesa. Westbrook je skušal z zabijanjem znižati, a je naredil novo veliko neumnost. Harden je ujel žogo in s štirimi prostimi meti v zadnjih sekundah potrdil težko prigarano zmago Netsov.

Gostje so se veselili velike zmage, saj so manjkali Kevin Durant, Kyrie Irving in LaMarcus Aldridge. James je besen odšel v garderobo in obetajo se pestri dnevi v Los Angelesu.

Bickerstaff na klopi Clevelanda do leta 2027
J. B. Bickerstaff je podaljšal pogodbo s Clevelandom do leta 2027. Generalni menedžer Koby Altman ni razkril podrobnosti. 42-letni Bickerstaff je trener Clevelanda od 19. februarja 2020. V dozdajšnjem delu sezone so njegovi varovanci dosegli 19 zmag in doživeli 13 porazov ter so trenutno na petem mestu v vzhodni konferenci. Cleveland je v sezoni 2019/20 dosegel le 19, v sezoni 2020/21 pa 22 zmag ter se ni prebil v končnico.

"J. B. Bickerstaff je nedvomno pravi trener za našo ekipo. Vsi v klubu verjamemo, da je pred nami svetla prihodnost. Razlogi za podaljšanje pogodbe niso samo dosežki v tej sezoni, sledi njegovega dela so vidne, odkar je prevzel trenerske vajeti v našem klubu," je dejal Altman.