Luka Dončić je sanjsko odprl tretjo tekmo in dvignil navijače v American Airlines Centru na noge. Tri trojke je zadel v prvih treh minutah. Na prvih devetih tekmah končnice je dosegel 300 točk, več sta jih le Kareem Abdul Jabbar in Michael Jordan (oba po 325). Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je bil znova neustavljiv, rekord na tekmah končnice pa mu vseeno ne bo ostal v lepem spominu. Le 12. februarja letos proti New Orleansu je dosegel več točk v Ligi NBA (46). Tokrat je udarno odprl tekmo, dvignil je 17.705 gledalcev na noge, ko je zadel tri trojke v uvodnih treh minutah. Na koncu je zadel sedem trojk, zbral je tudi devet skokov in devet podaj v 39 minutah. Mavericksi so zadeli 20 trojk. Maxi Kleber, Jalen Brunson in Tim Hardaway so bili štirikrat natančni izza črte.

Kawhi Leonard je odigral najboljšo tekmo v letošnji končnici. Foto: Reuters

Clippersi so bili popolnoma nemočni na začetku, po zaostanku z 11:30 pa so se zbrali. Z delnim izidom 14:0 so ujeli priključek. Ob odmoru so si nabrali minimalno prednost, ki jim jo je uspelo zadržati v tretji četrtini, sredi zadnjega dela igre pa so jo povišali in se veselili prve zmage v seriji. Dallas že v rednem delu sezone ni blestel na domačem parketu (21 zmag in 15 porazov). Vse tri tekme v seriji je dobilo gostujoče moštvo.

Leonard in George sta se razigrala
Kawhi Leonard je odigral najboljšo tekmo v tej seriji. Dosegel je 36 točk in zgrešil le štiri mete iz igre (13/17). To je bil znova tisti MVP finala izpred dveh let, ko je Toronto prav tako zaostajal z 0:2 v zmagah proti Milwaukeeju, nato pa nanizal štiri zaporedne zmage in v finalu ugnal še Golden State. Paul George je prispeval 29 točk, Reggie Jackson in Marcus Morris pa sta zadevala trojke iz levega kota.

Dončić sanjsko odprl tekmo
Ivica Zubac (tokrat je bil na parketu le 11 minut) je skušal v uvodnih minutah znova pokrivati Dončića, a to ni bila dobra ideja. V dveh minutah je trikrat zadel prek centra in Dallas je povedel z 8:0. Gostitelji so leteli po parketu na krilih glasnih navijačev. Porzingis je zadel trojko z devetih metrov za 20:6 in trener Clippersov Tyronn Lue je že po štirih minutah vzel drugo minuto odmora. Jalen Brunson je po sedmih minutah in pol povišal na 30:11.

V American Airlines Centru je bilo največ gledalcev po 11. marcu lani. Dvorana je bila lahko 92-odstotno zasedena. Foto: Reuters

Clippersi ekspresno odgovorili
Ko je Dončić prvič odšel na klop, se je razigral Leonard. Nanizal je sedem točk, George pa je s trojko znižal na 30:25. Dallas tri minute ni dosegel niti točke in Ljubljančan se je vrnil na parket. Po 12 minutah se je prednost stopila na 34:31.

Clippersi so ujeli pravi ritem v napadu in George je s trojko sredi druge četrtine poskrbel za prvo vodstvo na srečanju (44:45). Jackson je bil v zadnji minuti prvega polčasa dvakrat natančen izza črte in gostje iz Los Angelesa so odšli na odmor z dvema točkama naskoka (61:63).

Obramba Mavericskov preslaba
Dončić je izkoristil vsako nepozornost obrambe Clippersov in s trojko je zadnjič na tekmi izid izenačil (75:75). Obramba Dallasa je bila vse slabša, gostje so zlahka zaključevali napade s polaganji. Leonard je brez težav polnil koš Mavericksov. Po 36 minutah so imeli Clippersi tri točke prednosti (86:89).

Clippersi imejo širši kader kakovostnih igralcev. Če bosta Marcus Morris in Reggie Jackson ponovila današnjo predstavo, se Dalasu ne piše nič dobrega. Foto: Reuters

Morris in Jackson blestela v zadnji četrtini
Če je gostiteljem uspelo zapreti raketo, je na svojem najljubšem položaju čakal Morrisa, ki je zadel dve zaporedni trojki iz levega kota. Pet minut pred koncem so bili gostitelji že v velikih težavah (97:107). Dončić se je trudil do zadnjih sekund, a obramba je bila preslaba. Jackson je s trojko z levega kota dve minuti pred koncem postavil piko na i (102:115).

Dončić v drugem polčasu čutil bolečine v vratu
"Že ob odmoru sem začutil velike bolečine v vratu, ki so se nato razširile. Mislim, da ne bo težav na naslednji tekmi. Vsi smo se zavedali, da ta serija ne bo lahka. Zdaj moramo prikazati boljšo igro na četrti tekmi. Precej se moram izboljšati pri prostih metih. Vzdušje je bilo res izjemno in upam, da bo tako tudi v nedeljo. Želeli smo jim pokloniti zmago, morda pa nam uspe na četrti tekmi," je na novinarski konferenci povedal Dončić.

Dallas kljub 44 točkam Luke Dončića izgubil s Clippersi

George: Prvič v tej seriji smo odigrali zelo dobro v obrambi
"Ko smo se znašli v zaostanku, nismo bili panični. Odlično smo se odzvali in se hitro vrnili v igro. Tokrat sem veliko bolj prodiral pod koš. Veliko poti v raketi je odprtih, saj Dallas nima košarkarja, ki bi jih zaprl. Z agresivno igro smo se vrnili. Še vedno smo v zaostanku z 1:2 v zmagah. Nujno moramo dobiti četrto tekmo, potem pa končno prikazati pravo igro na domačem parketu. Prvič v tej seriji smo odigrali zelo dobro v obrambi. Le na tak način imamo možnost za napredovanje," je pojasnil George.

"Na začetku tekme je bilo vzdušje naelektreno. Dallas je zadel vse težke mete. Zavedal sem se, da bo Dončića na začetku tekme težko zaustaviti. Ko sem vzel minuto odmora, sem vedno znova poudarjal, da se moramo le držati načrta," je povedal Lue, ki je osvojil naslov s Clevelandom pred petimi leti. V zadnjem tednu je večkrat poudaril, da na zadnjih dveh tekmah v Houstonu in Oklahomi rednega dela ni taktiziral, ampak je želel le nameniti počitek nosilcem igre. Clippersi so se s tem izognili Lakersom vse do konferenčnega finala.

Clippersi še nikoli v zgodovini kluba niso igrali v konferenčnem finalu. Lani so doživeli veliko razočaranje, ko so zapravili vodstvo s 3:1 v zmagah proti Denverju. Če bodo izpadli, se obetajo velike spremembe, saj so pričakovanja zares velika, ekipa je sestavljena za velike dosežke.

Trae Young je bil najzaslužnejši za obe zmagi Atlante. Foto: Reuters

Young poskrbel za evforijo v Atlanti
Atlanta je na tretji tekmi ugnala New York s 105:94 in zdaj vodi z 2:1 v zmagah. Serija se je preselila v State Farm Areno, kjer so Hawksi dobili zadnjih 12 tekem. Po prihodu trenerja Nata McMillana je Atlanta popolnoma prerojena.

Ključen je bil delni izid 22:5 ob koncu prvega polčasa. Hawksi so povedli z 58:44. 15.743 gledalcev je bilo navdušenih, takega vzdušja v Atlanti ni bilo že res dolgo. V preteklih letih so navijači najbolj noreli, ko so dvorano obiskali Lakersi, večina je nosila drese Kobeja Bryanta in LeBrona Jamesa. Young je novi ljubljenec občinstva in tokrat res ni razočaral. Odlično je vodil igro in prispeval 21 točk in 14 podaj.

"Mislim, da sem se vse življenje pripravljal za te trenutke. Neverjetno je igrati v končnici. To je bila moja prva tekma v domači dvorani. Komaj čakam, da se v nedeljo znova srečam z navijači," je bil evforičen Young.

Izkušeni Rose ni imel pomoči soigralcev
Derrick Rose je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami. MVP rednega dela sezone leta 2011 je bil na parketu kar 39 minut. Trener Tom Thibodeau ga je prvič uvrstil v začetno peterko. Tokrat res ni imel pomoči soigralcev. Julius Randle je zbral 14 točk in 11 skokov, a zgrešil kar 13 metov iz igre (2/15).

Jayson Tatum je bil celo blizu klubskega rekorda na tekmah končnice, ki ga drži John Havlicek s 54 točkami. Foto: Reuters

Tatum s 50 točkami dvignil Celticse
Košarkarji Bostona so premagali Brooklyn s 125:119 in znižali zaostanek na 1:2. Jayson Tatum je bil junak večera v TD Gardnu s 50 točkami. Le John Havlicek, Isaiah Thomas, Ray Allen, Sam Jones in Bob Cousy so v bogati zgodovini kluba dosegli 50 točk v končnici.

V prvem polčasu je zbral 21 točk, Boston je ob odmoru vodil z 61:57. V zadnjih petih minutah tretje četrtine je Tatum z 11 točkami poskrbel za prednost s 96:84 po 36 minutah.

Netsi so se nevarno približali v zadnji minuti. James Harden je zadel sedem trojk. Z 41 točkami in 10 podajami mu ni uspelo zrežirati preobrata, Kevin Durant je prispeval 39 točk, Kyrie Irving pa le 16 (6/17 iz igre).

"To je bil eden tistih večerov, ko je steklo. Na prvi tekmi mi ni šlo prav nič od rok, na drugi pa sem prejel udarec v oko," je povedal Tatum.

Vzhod, 1. krog:
ATLANTA (5) - NEW YORK (4) 2:1
105:94 (29:31, 29:13, 28:28, 19:22)
Young 21 (8/19 iz igre) in 14 podaj, Bogdanović 15, Collins 14, Capela 13 in 12 skokov, Gallinari 12 (4/4 za tri), Hunter 11, Huerter 10, Williams 9; Rose 30 (13/21 iz igre, 3/5 za tri), Randle 14 (2/15 iz igre) in 11 skokov, Noel 12, Bullock 11, Burks 8, Barrett 7, Gibson, Toppin in Quickley po 4.

BOSTON (7) - BROOKLYN (2) 1:2
125:119 (33:32, 28:25, 35:27, 29:35)
Tatum 50 (16/30 iz igre, 5/11 za tri, prosti meti 13/15), Smart 23 (5/8 za tri), Thompson 19 in 13 skokov, Fournier 17 (4/7 za tri), Langford in Walker po 6, G. Williams 4; Harden 41 (7/12 za tri), 10 podaj in 7 skokov, Durant 39 (13/24 iz igre), Irving 16 (6/17 iz igre), Harris 8, T. Johnson 5, Griffin in Claxton po 4, Brown 2.

108:118 (34:31, 27:32, 25:26, 22:29)
Dončić 44 (15/28 iz igre, 7/13 za tri, prosti meti 7/13), 9 skokov in 9 podaj v 39 minutah, Kleber 14 (4/7 za tri) in Brunson (4/6 za tri) po 14, Hardaway 12 (4/6 za tri), Porzingis 9 (3/10 iz igre), Finney Smith 6, Cauley Stein 5, Richardson 4; Leonard 36 (13/17 iz igre, 3/5 za tri), George 29 (11/18 iz igre), Jackson 16, Morris 15 (3/5 za tri), Batum 8, Rondo 6, Mann 4, Beverley in Zubac po 2.