Bodo najboljši slovenski košarkarji lahko kdaj nastopili na domačem EP-ju? Foto: MMC RTV SLO/Slavko Jerič
Bodo najboljši slovenski košarkarji lahko kdaj nastopili na domačem EP-ju? Foto: MMC RTV SLO/Slavko Jerič
Roman Volčič
KZS se ne predaja od boja za pridobitev organizacije Eurobasketa 2013. Foto: MMC RTV SLO

Namesto želenih 6 milijonov in pol evrov so ministri "požegnali" dober milijon in pustili odprto možnost poznejših dodatkov iz različnih virov. S tem je vlada umirila visokoleteče načrte, ki so naraščali kot buhtelj, hkrati pa je pokazala svojo neambicioznost pri velikih projektih.

Za kakšno ceno dobiti organizacijo?
Ali si želimo leta 2013 gledati vrhunsko košarko v Sloveniji? Seveda. Vendar: za kakšno ceno? Tu pa se razlikujemo. Nekateri za vsako, drugi za zmerno, veliko pa bi jih le pristavilo svoj lonček pri kasiranju, vložilo pa nič.

Kakšna je prava cena?
Najhuje je, da ga v Sloveniji ni junaka, ki bi znal izračunati, kakšni bodo finančni učinki evrospkega prvenstva. Že samo pri gradnji dvorane v Novem mestu je med oceno župana in košarkarske zveze razlika dva milijončka gor ali dol.

Nesmislov je nasploh veliko:
- Kotizacija mednarodni košarkarski zvezi je z od 3 do 4 milijone evrov poskočila na 8 in zdrsnila na 6 in pol,
- Direktor vladnega urada za komuniciranje je pred desetimi dnevi trdil, da ta projekt prinaša milijonske koristi in je vreden podpore - zdaj so njegovi šefi drugačnega mnenja.
- Na Ptuju bo zasebni investitor vložil manj denarja kot država in Evropska unija ter toliko kot občina, glavnina pa bo posojilo. Ta je bolj zasebnik kot investitor.
- V Novem mestu bi radi kar dve dvorani.
- Drago bo tudi dokončanje Stožic.

KZS bi moral prej skleniti dogovor z vlado
Ne zmorem več slediti, kje vse po Sloveniji bodo igrali tekme, vsak dan je kaj novega. Če ni jasno, kje in v kako velikih dvoranah bodo dvoboji, tudi ni mogoče izračunati, kolikšen bo zaslužek od vstopnic. To so stvari, ki bi morale biti znane že ob vlaganju kandidature, že takrat bi morala Košarkarska zveza Slovenije tudi skleniti dogovor z vlado. Ne pa je zadnji hip izsiljevati s šestimi milijoni in pol evrov samoprispevka. Nespretnosti pri pripravi projekta je bilo res veliko.

Največji športni dogodek v Sloveniji
A kljub napakam in nenatančnosti pri kandidaturi: za velika dejanja je pač potreben pogum. Evropsko košarkarsko prvenstvo je največji športni dogodek, ki bi ga gostili v samostojni Sloveniji. Desettisočem Slovencev in obiskovalcev bi na prvenstvu v mislih ostali radostni trenutki in lepi spomini. Vsem skupaj pa bi ostalo tudi kaj otipljivega: tudi milijoni prihodkov, osvežene dvorane, prepoznavnost te države.

Tekmovanja si želijo tudi igralci
Na domače prvenstvo upajo tudi košarkarji: Boštjan Nachbar je po včerajšnji tekmi z Olimpijo v Carigradu povedal, da si ga zelo želi in da bo to priložnost, da ta generacija kaj osvoji, v nasprotnem primeru pa bo verjetno že prej prišlo do menjave igralcev.

Morda le manever v kupčkanju
Upam, da je bil ta včerajšnji vladni sklep predvsem manever v kupčkanju in barantanju, da se v naslednjih (zadnjih) desetih dneh pred dokončno odločitvijo prevetri in oklesti finančna konstrukcija prvenstva ter izpogaja še kakšna ugodnost pri Fibi.