Slovenski košarkarji so na krilih Luke Dončića z odliko opravili popravni izpit. Foto: Fiba

Za napredovanje iz skupine so morali varovanci Aleksandra Sekulića premagati Novo Zelandijo za vsaj deset točk. Pristop in podoba na parketu sta bila tokrat popolnoma drugačna kot ob visokem porazu proti Hrvaški. Prava je bila raven energije, predvsem boljša obramba, tudi napad je bil bolj povezan in učinkovitejši kot na prvi tekmi. Luka Dončić je znova dosegel trojni dvojček. 36 točkam je dodal 11 skokov in deset podaj. Odličen je bil tudi Josh Nebo, ki je statistiko napolnil z 20 točkami in 12 skoki. Po 14 točk sta dodala Gregor Hrovat in Klemen Prepelič.

Slovenski košarkarji z gladko zmago do polfinala proti Grčiji

Slovenci so po odlično odigrani prvi četrtini, ko so povedli za 18, v drugi nekoliko popustili in Nova Zelandija je znižala celo na -5. V tretji četrtini so znova prevzeli pobudo in v nadaljevanju, ko so zaigrali z nižjo peterko (štirje zunanji igralci in center), imeli vse niti igre v svojih rokah, napadli pa so celo razliko +29, ki bi jim prinesla prvo mesto. Čeprav je njihova prednost dobre tri minute pred koncem znašala 15, pa so se vseeno približali prvemu mestu. Dončić in Hrovat sta v zadnjem napadu metala trojki, a bila neuspešna, tako da se v dvorani Miru in prijateljstva v soboto obeta spektakel z Grčijo, začinjen z obračunom superzvezdnikov Luke in Janisa Andetokumba.

"Tekma je bila za biti ali ne biti. Navdušil me je odgovor igralcev po anemični predstavi proti Hrvaški. Kot trener sem ponosen nanje in priznati moram, da sem s klopi užival, kako so igrali in se borili. Prav vsak od njih je dal svoj maksimum in znova smo dokazali, da smo najmočnejši, ko je to najbolj potrebno. Z zmago smo si kupili vozovnico za polfinale, v katerem nas čaka favorizirana Grčija, ki ima strah vzbujajočo močno zasedbo. Zagotovo bo to prava poslastica za košarkarske sladokusce," je dejal slovenski selektor Sekulić. Dončić pa je dodal: "Zavedali smo se, da smo proti Hrvaški razočarali slovenske navijače in da moramo pokazati boljšo sliko na parketu. Danes je bila to prava Slovenija, škoda le, da nisem zadel tistega zadnjega meta, ki bi nam v polfinalu prinesel lažjega tekmeca. A Grčijo moramo premagati, če hočemo na olimpijske igre. Vseeno je, ali v polfinalu ali v finalu. Zagotovo pa to ni lahka naloga, saj imajo poleg Janisa še nekaj odličnih igralcev. Za zmago bomo potrebovali perfektno tekmo."

Josh Nebo je dokazal svojo kakovost in zakaj se je Slovenija odločila za njegovo naturalizacijo. Foto: Fiba

Po tekmi s Hrvaško smo morali pokazati drugačen obraz. Začeli smo odlično v obrambi, ki je in mora biti naš zaščitni znak. Hitro smo si priigrali lepo prednost, na koncu pa smo bili celo v položaju, da si priigramo prvo mesto v skupini, vendar nismo zadeli zadnjih dveh metov. Zdaj imamo dva dni časa do tekme z Grčijo, ki ju moramo izkoristiti za dobro pripravo in znova pokazati, kako se je treba boriti za slovenski dres.

Gregor Hrovat

Slovenci so sijajno odprli tekmo. Dončić je takoj zadel trojko, svojo prvo v Pireju iz desetega poskusa. Kapetan je poskrbel, da je slovenska prednost hitro narasla. Skupaj z Leonom Stergarjem, ki je v prvi peterki zamenjal Alekseja Nikolića – ta je tekmo izpustil zaradi težav s stegensko mišico –, sta poskrbela za 10:2, nato pa je Nebo v peti minuti zadel za potrebnih +10. Tall Blacks so šele v šesti minuti prvič zadeli iz igre. Predtem so zgrešili 11 poskusov, izza črte pa je bil uspešen šele njihov sedmi met. Slovenija je do konca uvodne četrtine prednost povišala na +18 (27:9).

Do polovice druge četrtine je Slovenija ohranjala visoko prednost, potem pa so počasi Novozelandci začeli topiti zaostanek. Po slabi prvi četrtini so nato zaigrali kot v sredo proti Hrvaški. 4/8 je bila njihova trojka v drugi četrtini, hkrati pa so Slovencem kar nekaj težav povzročali s hitrimi prodori. V 18. minuti je Corey Webster s svojimi edinimi točkami v prvem polčasu zadel za 40:30. V drugi polovici četrtine je bil delni izid 8:17. Razigran je bil Shea Ili, ki je v prvem delu zbral 15 od svojih 28 točk, v zadnji minuti pa svojo reprezentanco približal celo na -5. Dončić, ki je dal v prvi polovici dvoboja 19 točk, je nato zadel dva prosta meta za izid polčasa 46:39.

Polfinale Slovenijo čaka v soboto ob 16.30. Foto: Fiba

Poleg zmage smo si želeli popraviti bled vtis s tekme proti Hrvaški. To nam je uspelo in dokazali smo, da smo prava ekipa. Zasluženo smo se uvrstili v polfinale. Za pot na OI je treba premagati vse ekipe, tudi Grčijo, zato je vseeno, ali je to v polfinalu ali finalu.

Klemen Prepelič

V tretji minuti drugega dela je Tyrell Harrison pod košem zadel za 49:43, nato pa je sledil silovit slovenski odgovor. Hrovat je zadel drugo slovensko trojko – po uvodni Luke so jih nato Slovenci zgrešili kar 12. Koprčan s sedmimi in Dončić s šestimi točkami sta poskrbela za serijo 13:0, Slovenija pa je v 26. minuti povedla z do tedaj najvišjo razliko (62:43). Več kot tri minute Nova Zelandija medtem ni dosegla točk. Po prostih metih Mihe Cerkvenika je slovenska prednost prvič znašala 20, minuto pozneje pa je Prepelič izza črte zadel za 71:46. Po 30 minutah je bil rezultat 77:57.

Na začetku zadnje četrtine je Luka zadel drugo trojko zapored. Varovanci legendarnega novozelandskega košarkarja Pera Camerona so sedem minut pred koncem po dveh natančnih metih za tri znižali na -17, a hitro je Dončić z dvema podajama poskrbel za +22. Nebo je zadel pod obročem, Cerkvenik pa izza črte. A nepopustljivi Novozelandci so hitro znova znižali in dobre tri minute pred koncem, ko je trojko zadel Webster, je njihov zaostanek skopnel na 15. Zatem so zapravili napad, s katerim bi prišli še bližje, ko so ostali brez možnosti, pa so popustili in odprle so se možnosti celo za +29 in prvo mesto v skupini. 14:3 je bil delni izid do konca tekme, v zadnjem napadu pa sta Hrovat in Dončić celo metala trojki za potrebno razliko, a bila nenatančna.