Slovenija je tekmo odigrala brez najvišje igralke, 192 cm visoke Eve Lisec, ki si je na obračunu z Madžarsko poškodovala mečno mišico.

Veselje Slovenk v dvorani Čair v Nišu. Foto: EPA

Slovenke so dobro odprle tekmo ter po trojki Teje Oblak in košu Shante Evans povedle z 9:4. A so nato Turkinje odgovorile z delnim izidom 10:0 za 14:9. Sloveniji je do prvega odmora uspelo ujeti tekmice.

Nika Barič prodira pod turški koš. Baričeva je dosegla devet točk. Foto: EPA

Semafor je v 14. minuti kazal 21:20, nato pa je Slovenija s petimi točkami Nike Barič in enim košem Oblakove ušla na +7 (28:20). Zaključek polčasa je spet pripadel Turkinjam, tako da je semafor kazal le 30:29. Oblakova je dosegla devet točk, Anamarija Prezelj pa osem.

Tudi v drugem delu je sledila izenačena tekma. Turkinje so se v 26. minuti odlepile na 44:37, a je Slovenija vrnila udarec. Oblakova je z dvema zaporednima prodoroma poskrbela za vodstvo s 46:44. Turkinje so pred zadnjo četrtino vodile za točko (47:46), tako da se je obetal dramatičen zaključek tekme.

Ključne točke Baričeve in Oblakove
Baričeva je dobre štiri minute pred koncem zadela za vodstvo z 52:51, malo pozneje pa je izsilila še nešportno osebno napako. Zadela je en prosti met, Oblakova pa dodala še tri točke za 56:51 dobri dve minuti pred koncem. Oblakova je malo pozneje ponovila vajo in s prostih metov povišala na 59:55. Turški odpor je bil s tem zlomljen in slavje Slovenk se je začelo.

Pri Sloveniji je bila z 18 točkami najučinkovitejša Oblakova, Prezljeva jih je dodala 13, Shante Evansova pa 10.

Teja Oblak (v ozadju) je bila z 18 točkami prva strelka tekme. Foto: EPA

Slovenke za drugo mesto z Italijankami
Slovenija se bo v nedeljo pomerila še z Italijo, ki je tokrat z 59:51 klonila pred Madžarsko. Če bi Slovenke ugnale Italijanke, bi zasedle drugo mesto in se v torek pomerile s tretjeuvrščeno ekipo iz skupine D. Ob porazu pa jih čaka drugouvrščena reprezentanca iz tako imenovane skupine smrti, v kateri nastopajo Srbija, Rusija, Belgija in Belorusija. Prvo mesto v skupini C je osvojila Madžarska.

Damir Grgić, selektor Slovenije: "Vsa čast dekletom, pokazale so veliko srce in karakter. Ponosen sem, da sem njihov trener. Položaj pred tekmo, ko smo spoznali, da Eva Lisec ne bo mogla igrati, ni bil rožnat, toda dekleta so pokazala ogromno znanja in srčnosti ter dokazala to, kar poudarjam že nekaj let, da lahko igramo z vsemi reprezentancami na svetu. Premagati takšno ekipo, kot je Turčija, in to v nepopolni postavi, je zgodovinski dosežek. Zahvaliti se moram tudi slovenskim navijačem na tribunah. Takšnega vzdušja še nisem doživel v svoji karieri in verjamem, da bo na naslednjih tekmah še boljše."

Slovenke s prvo zmago v boju za napredovanje

Teja Oblak: "Pustile smo dušo in srce na igrišču. Prav vsaka igralka, ki je stopila na parket, je dala svoj maksimum. To je res velika zmaga in kapo dol vsej reprezentanci od prvega do zadnjega. Vedele smo, da je zmaga ključna za ohranitev upanja, saj bi bile sicer odvisne od drugih rezultatov, hkrati pa smo tik pred tekmo izvedele, da se bomo morale še toliko bolj potruditi, saj Eva ni bila pripravljena za igro. A pred takšnimi slovenskimi navijači, ki te bodrijo vseh štirideset minut, ni težko iztisniti iz sebe še zadnjih atomov moči. Tudi z njihovo pomočjo so obdržale zbranost in v odločilnih trenutkih ohranile mirno roko."