Luka Dončić je izjemno odprl novo sezono. Na obeh tekmah je bil najzaslužnejši za zmago Mavericksov. Foto: AP

Smoothie King Center je gostil prvo tekmo v letošnji sezoni, kjer navijači Pelikanov nestrpno pričakujejo Ziona Williamsona. Prvi izbor na junijskem naboru je v ponedeljek prestal operacijo kolena, vrnil pa naj bi se sredi decembra. Uživali so v lahko v izjemni predstavi najboljšega novinca pretekle sezone, ki je dosegel deveti trojni dvojček v Lige NBA pri 20 letih. Legendarni Magic Johnson jih je imel pri tej starosti sedem ...

Znova sta se odlično dopolnjevala s Kristapsom Porzingisom. Latvijec je prispeval 24 točk in podelil kar pet blokad. Pomemben delež je dodal rezervist Delon Wright z 20 točkami. Pri Pelikanih je bila v glavnih vlogah trojica, ki je poleti prišla iz Los Angelesa v menjavi za Anthonyja Davisa. Brandon Ingram je dosegel 25 točk, Josh Hart 16, Lonzo Ball pa 15.

Dončić in soigralci so misli že usmerili k nedelji, ko bodo gostili Portland. Blazersi so se maja prebili vse do finala Zahoda. Foto: Reuters

Mavericksi brez obrambe v prvi četrtini
Pelikani so odlično odprli srečanje. J. J. Redick in Brandon Ingram sta bila natančna izza črte in po treh minutah so povedli z 10:4, Rick Carlisle pa je vzel minuto odmora. Dončić še ni našel pravega ritma, v prvi četrtini je prispeval štiri točke, gostitelji pa so blesteli in s trojko Josha Harta sekundo pred koncem uvodne četrtine povedli z 41:27.

Dončić zrežiral preobrat pred odmorom
Sredi druge četrtine je najprej Dončić zadel trojko po koraku nazaj, nato pa je bil izza črte natančen še Porzingis in Dallas se je približal na 53:48. Gostitelji niso več našli rešitve v napadu, Mavsi pa so se razleteli po parketu. Z delnim izidom 19:2 so prevzeli vodstvo (55:59).

Dončić je sijajno vodil igro, v zadnjih dveh minutah pred odmorom je najprej našel Jalena Brunsona, ki je zadel trojko, nato je bil 20-letni Ljubljančan z desne strani natančen izza črte, za piko na i pa je zaposlil še Tima Hardawaya, ki je postavil izid polčasa 64:72.

Brandon Ingram je po prihodu iz Los Angelesa prevzel glavno vlogo pri Pelikanih. Foto: AP

Pelikani ujeli priključek
Dorian Finney Smith in Maxi Kleber sta s trojkama povišala naskok Mavsov na 11 točk (79:90) tri minute pred koncem tretje četrtine, obakrat je podal Dončić. Pelikani so z delnim izidom 14:5 končali tretjo četrtino. Frank Jackson je zadel dve trojki in ujel priključek (93:95).

Seth Curry je odprl zadnjo četrtino z dvema uspešnima metoma za tri točke in znova je prednost gostov narasla (93:103). Gostitelji so odgovorili z desetimi zaporednimi točkami, Nicolo Melli je z zabijanjem izenačil na 103:103 osem minut pred koncem.

Pet ključnih točk v končnici – to je "Luka Magic"
Dve minuti pred koncem je Porzingis prejel peto osebno napako in Carlisle ga je vzel iz igre. Odgovornost je prevzel Dončić, ki je najprej po prodoru povišal na 113:117. Po zgrešenem metu Holidaya je zadel odločilno trojko od table z leve strani prek iztegnjene roke Kenricha Williamsa.

Ni spremljal statistike, ker ga zanima le zmaga ekipe
"Zavedali smo se, da imajo odlično ekipo. Izboljšali smo obrambo in naredili preobrat. Sploh nisem vedel, da sem dosegel trojni dvojček, nisem podrobno spremljal statistike, ker me zanima le zmaga naše ekipe," je po tekmi za ESPN povedal Dončić.

"Vsi smo zelo srečni, da nam je uspel dober začetek. Želimo si, da bi bili aprila še vedno v boju za mesta, ki vodijo v končnico. Nadaljevati moramo v tem slogu. To je šele začetek sezone. Delon Wright je res igral odlično. Bil je ključ do zmage," je še dodal 20-letni Ljubljančan.

Tudi Porzingis je bil navdušen nad Dončićem: "V končnici je bil Dončić izjemen. Tudi take mete je sposoben zadeti. Uživa v teh trenutkih."

Imenitna predstava Jamesa za prvo zmago Lakersov
Po uvodnem porazu na mestnem derbiju proti Clippersom so se košarkarji LA Lakersov veselili zmage nad Utahom s 95:86. Blestel je LeBron James, ki je prispeval 32 točk, 10 podaj in sedem skokov. Anthony Davis je dodal 21 točk, Troy Daniels pa je zadel štiri trojke.

LeBron James je bil neustavljiv. V lanski sezoni se Lakersi niso prebili v končnico in motiv je letos še toliko večji. Foto: Reuters

Utah je bil razglašen v razprodanem Staples Centru, izgubil je kar 22 žog. Ključna je bila tretja četrtina, ki so jo Jezerniki dobili z 31:18. Sklenili so jo z delnim izidom 9:0, sijajni Daniels je dvakrat zadel izza črte in po 36 minutah je na semaforju pisalo 74:55.

"Najpomembneje je, da sem zdrav. Lani mi je poškodba preprečila uspešno sezono. Zelo smo si želeli zmago na prvi domači tekmi. Motiv je bil res velik. Ob odmoru je trener Vogel postavil Davisa na položaj centra in vse je steklo precej bolje," je bil zadovoljen 34-letni James.

Poraz prvakov v Bostonu
Zelo napeto je bilo tudi v TD Gardnu, kjer je Boston premagal Toronto s 112:106. Celticsi so zadnjo četrtino dobili s 36:24, Kembra Walker pa je 11 od 22 točk prispeval v zadnjih 12 minutah. Jaylen Brown in Jayson Tatum sta dodala po 25 točk. Pascal Siakam je prispeval 33 točk in osem skokov za prvake, ki so zadeli 18 trojk iz 36 poskusov.

Novopečeni oče Butler bo izpustil še dve tekmi
Miami bo v soboto gostoval v Milwaukeeju, v nedeljo pa se bo srečal z Minnesoto. Obe tekmi bo izpustil Jimmy Butler, ki je manjkal tudi ob uvodni zmagi nad Memphisom v sredo.

30-letni zvezdnik Vročice je namreč postal oče hčerke. Vrnil se bo predvidoma v torek, ko Miami gosti Atlanto. To bo njegova prva tekma v dresu ekipe s Floride, poleti je podpisal štiriletno pogodbo, prejel bo kar 142 milijonov ameriških dolarjev.

Petkove tekme:
NEW ORLEANS - DALLAS
116:123 (41:27, 23:45, 29:23, 23:28)
Ingram 25 (10/20 iz igre, 4/7 za tri) in 8 skokov, Favors (8/10 iz igre) in Hart po 16, Ball 15, F. Jackson 10, Williams 9, Holiday 8, Alexander-Walker 6, Melli in Okafor po 4, Redick 3; Dončić 25 (10/19 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 2/2), 10 skokov, 10 podaj in 2 ukradeni žogi v 38 minutah, Porzingis 24 (3/5 za tri) in 5 blokad, Wright 20 (8/12 iz igre), Brunson 14, Kleber, Hardaway in Se. Curry po 8, Finney Smith in J. Jackson 7, Lee 2.

BOSTON - TORONTO 112:106
Brown (11/20 iz igre in 9 skokov) in Tatum po 25, Walker 22, Hayward 15 (3/4 za tri); Siakam 33 (5/7 za tri), Lowry 29 (6/10 za tri), Ibaka 13 (5/5 iz igre).

CHARLOTTE - MINNESOTA 99:121
Graham 24 (6/9 za tri), Bridges 17, Rozier 11 in 10 podaj; Towns 37 (13/18 iz igre), 15 skokov in 8 podaj, Wiggins 16, Okogie 14 (5/6 iz igre).

BROOKLYN - NEW YORK 113:109
Irving 26, Dinwiddie 20, Harris 13; Trier 22 (3/4 za tri), Barrett (6 ukradenih žog) in Knox po 16, Randle 14 in 11 skokov.

OKLAHOMA CITY - WASHINGTON 85:97
Gilgeous-Alexander 28 (10/17 iz igre), Gallinari 18; Bryant 21 in 11 skokov, Hachimura 19, Beal 17.

MEMPHIS - CHICAGO 102:110
Jackson Jr. 23 in 11 skokov, Clarke 14, Crowder 13 in 9 skokov; LaVine 37 (13/23 iz igre, 4/8 za tri), White 25 (10/16 iz igre).

DENVER - PHOENIX * 108:107
Murray 27, Jokić 23 (8/18 iz igre), 14 skokov in 12 podaj, Beasley 17, Čančar ni bil v kadru; Oubre 23, Kaminsky 19 in 11 skokov, Booker 18, Bayes 15.