55-letni "Gospod Dakar" je prvih šest zmag slavil kot motociklist, z letom 1999 pa je presedlal v avtomobil. Po koncu kariere njegovega sovoznika Jean-Paul Cottreta se mu je nova zmaga izmikala, a letos je bil skupaj z Edouardom Boulangerjem skupno daleč najmočnejši.
Četrt ure pred Katarcem in uro pred Špancem
Za 14:51 sta Francoza prehitela Katarca Naserja Al Atijaha (toyota), trikratnega zmagovalca Dakarja, ki je bil drugo leto zapored drugouvrščeni. Branilec zmage Carlos Sainz je z drugim minijem za ekipnim kolegom zaostal že za več kot uro (1:01:57), a vseeno je Španec suvereno osvojil skupno tretje mesto. Dvakratni svetovni prvak v reliju je sicer dobil zadnjo etapo.
"Zmagati na Dakarju je vedno nekaj posebnega, nič enostavnega. Lahkih zmag na taki dirki ni, letošnja je na zunaj morda videti takšna, toda ni bilo lahko vsak dan vzdrževati razlike do Naserja. Pomagale so mi izkušnje in to, da sem ostal miren," je novo lovoriko v zbirki dakarskih zmag pospremil francoski dirkač.
Benevides do uspeh kariere
V zadnji etapi s ciljem v Džedi je med motociklisti 32-letni Kevin Benavides osvojil drugo mesto in ubranil prednost pred najbližjimi zasledovalci. Drugi je bil Američan Ricky Brabec (honda), tretji pa Britanec Sam Sunderland (KTM). Slovenski predstavnik Simon Marčič (husqvarna) je bil na koncu 36.
Marčič je zadnjo etapo od Janbuja do Džede (447 km) v Savdski Arabiji sklenil na 36. mestu, za današnjim najhitrejšim Američanom Rickyjem Brabecom (honda) pa je zaostal 54:45 minute. Skupno je Mariborčan pridobil eno mesto in reli Dakar končal na 36. mestu. Za zmagovalcem Benavidesom je zaostal 17:51:14 ure.
Marčič: Pomembno je, da sem v cilju in to je to.
"Etapa je bila zelo lepa, tudi zato, ker je bilo manj kilometrov. Sem užival, je pa bilo tudi stresno, ker sem moral braniti svoje mesto, saj so me tekmeci napadali. Boril sem se do konca, ni bilo nekega slavja, ni bilo kot na Touru, ko lahko piješ šampanjec v zadnji etapi. Pomembno je, da sem v cilju in to je to," je po koncu etape sporočil Marčič.
Peti v razredu originals
Marčič je v svoji kategoriji originals, kjer dirkači nimajo pomoči ekip, na koncu zasedel peto mesto. "Sem zadovoljen s tem, čeprav sem si želel stopničke. A konkurenca je bila letos neverjetna, če bi to prej vedel, ne bi niti napovedoval stopničk. Prvi trije so vsi prvaki v svojih regijah in državah in odgovora zanje ni bilo. Ko sem napadel, so šli še hitreje. Če sem čakal na napako, pa do te ni prišlo," je o boju za stopničke v svojem razredu dejal Mariborčan.
Prva dvojna zmaga honde po 34 letih
Zadnjo, 12., etapo je dobil Brabec, ki je s tem prehitel Sunderlanda v boju za skupno drugo mesto. Američan, ki je poskrbel za dvojno zmago honde, je skupno zaostal 4:56, medtem ko je Britanec po težavah zadnjega dne zaostal 15:57. Honda slavi dvojno zmago prvič po letu 1987.
Benavides je prišel v Savdsko Arabijo kot favorit in upravičil tovarniška pričakovanja. Pred tem je bil Argentinec leta 2018 drugi, dosegel pa je še četrto mesto na debiju leta 2016 ter peto v letu 2019, medtem ko je lani zaradi težav z motorjem odstopil.
"To je noro. Šel sem 110-odstotno, zdaj pa verjamem, zmagal sem na Dakarju, presrečen sem. Naredil sem nekaj manjših napak, težko je takšno dirko izpeljati brez njih. A najpomembneje je, da nadaljuješ, ostaneš zbran in miren ter vsak dan trdo delaš," je pot do uspeha opisal prvi Južnoameričan z lovoriko med motociklisti.
Zadnji dan v znamenju tragične novice
Prireditelji najtežjega vzdržljivostnega relija Dakar so sporočili, da je v četrtek zaradi posledic padca v sedmi etapi letošnjega tekmovanja umrl francoski motociklist Pierre Cherpin.
52-letnik je padel 10. januarja na 178. kilometru 7. etape Dakarja od Haila do Sakake. Ob padcu si je hudo poškodoval glavo, zlomil rebro in predrl pljuča. Pozneje so ga ob prihodu v bolnišnico dali v umetno komo, umrl pa je med četrtkovim prevozom z zdravniškim letalom iz Džede v Francijo.
Cherpin je nastopal na četrtem reliju Dakar (2009, 2012, 2015), večjih uspehov pa ni dosegel. "Sem amater. Na Dakar ne prihajam, da bi zmagal ali stal na stopničkah, temveč da nekaj doživim, da vidim deželo, ki je sicer ne bi mogel nikoli izkusiti," je pred letošnjim relijem za spletno stran tekmovanja dejal 52-letnik.
22 od 30 žrtev med motociklisti
To je prva smrtna žrtev letošnjega Dakarja, na lanskem sta se smrtno ponesrečila motociklista Portugalec Paulo Goncalves in Nizozemec Edwin Straver. Skupno je v vsej zgodovini Dakarja umrlo 30 tekmovalcev, največ, 22, med motociklisti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje