Na progi v Radizelu, ki jo je organiziralo Avto-moto društvo Orehova vas, so 10. maja 1970 nastopili najboljši motokrosisti na motorjih do 250 ccm. Zbralo se jih je 51 iz 19 držav, spektakel pa je takrat privabil kar 30.000 gledalcev. Zmagal je petkratni svetovni prvak, Belgijec Joel Robert, pred Miroslavom Halmom iz Češkoslovaške, tretji pa je bil Robertov rojak Sylvain Geboers.
Motokros se je v Sloveniji začel uveljavljati v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Prvo dirko za svetovno prvenstvo so leta 1968 organizirali v Avto-moto društvu Tržič na progi Podljubelj.
Mejnik v razvoju motokrosa
"Dirka je bila velik mejnik za AMD Orehova vas in tudi za slovenski motošport. Z njo smo se postavili ob bok takratnim znanim organizatorjem dirk, kot sta bila Opatija ali Beograd, ki je imel avtomobilske dirke. Motokros se je nato začel razvijati s še večjo intenzivnostjo," se je jubileja v pogovoru za Avto-moto zvezo Slovenije (AMZS) spomnil domačin Anton Breznik, ki je zdaj predsednik AMZS-ja.
"Seveda je bilo vse skupaj drugače kot danes. V organizacijo je bil angažiran ves kraj, v Mariboru so bile spremljevalne kulturne prireditve, v spominu pa mi je ostalo ogromno gledalcev," še dodaja Breznik.
AMD Orehova vas prireja tekmovanja v motokrosu od leta 1963 in ima v Sloveniji najdaljšo tradicijo, na radizelski progi so priredili tudi 17 dirk za svetovno prvenstvo, nazadnje leta 2013.
Kragelj: Svetovna kraljica vseh prog
Nekdanji vrhunski motokrosist in slovenski reprezentant, zdaj pa uspešni trener Sašo Kragelj o tej progi pravi: "To je svetovna kraljica vseh prog. Pa ne mislim tako, ker je praktično na mojem domačem dvorišču, ampak preprosto zato, ker ima vse, kar proga za motokros mora imeti."
"Imeli smo nekaj načrtov, kako bi spet prišli do organizacije dirke, a smo naleteli na vrsto ovir in težav. Takšna dirka zahteva tudi najmanj milijon evrov vložka, kar je velik finančni zalogaj. Strokovnega potenciala je dovolj, želje so, simpatizerji, ki bi bili pripravljeni finančno podpreti projekt organizacije, tudi so," o možnostih, da bi spet priredili dirko na najvišji ravni, pravi Breznik. A Kragelj opozarja, da bi bilo treba zadostiti nekaterim merilom, ki jih zahteva sodobni motokros, in stezo na določenih mestih razširiti, pri tem pa bi trčili ob lokalno skupnost.
Svetovni prvak Tim Gajser tako najbrž ne bo imel možnosti, da bi nastopil na dirki za SP na domačem terenu. Breznik pa se spominja, da je na eni od teh dirk že sodeloval – že pri štirih letih je na predstavitveni vožnji navdušil ljubitelje dirkanja in opozoril na svoj veliki talent.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje