Carl Lewis je bil glavni junak olimpijskih iger v Los Angelesu. Foto: EPA
Tadej Valjavec
Tadej Valjavec je prvi slovenski kolesar, ki je na Dirki po Franciji v skupnem seštevku končal med najboljšo deseterico. Foto: Reuters

Lewis je z ameriško štafeto 4 x 100 metrov po pričakovanju premagal vso konkurenco in zbirki zlatih na 100 metrov, 200 metrov in v skoku v daljino dodal še četrto najžlahtnejše odličje, kar je pred njim leta 1936 v Berlinu uspelo le rojaku Owensu. Na naslednjih treh olimpijskih igrah je Lewis osvojil še pet zlatih medalj.

1900
Rodil se je Charlie Paddock, ki je na olimpijskih igrah leta 1920 v Antwerpnu osvojil zlato medaljo na 100 metrov in v ameriški štafeti 4 x 100 metrov.

1928
Johnny Weissmüller si je na olimpijskih igrah v Amsterdamu na 100 m prosto priplaval zlato olimpijsko medaljo. Weissmüller, ki je znan po glavni vlogi v filmih o Tarzanu, je skupaj osvojil pet zlatih odlimpijskih medalj.

1984
Na olimpijskih igrah v Los Angelesu je britanski atlet Sebastian Coe v teku na 1.500 m osvojil zlato medaljo z novim olimpijskim rekordom 3:32,53. Drugi je bil njegov rojak Steve Cram.

1994
Rusinja Irina Privalova je na evropskem atletskem prvenstvu osvojila še drugo zlato medaljo. Po zmagi na 100 metrov je bila v Helsinkih najboljša tudi na 200 metrov.

1996
19-letni Tadej Valjavec je postal skupni zmagovalec petetapne kolesarske Dirke po Zgornji Avstriji, kar je bila do tedaj najpomembnejša zmaga za Besničana.

1998
Vanderlei Luxemburgo je postal selektor brazilske reprezentance. Luxemburgo je nasledil Maria Zagalla, na tem mestu pa ostal do konca olimpijskih iger leta 2000.