Mateja Svet je prvi vrhunec kariere doživela v Visokih Tatrah. Foto: RTV SLO
Mateja Svet je prvi vrhunec kariere doživela v Visokih Tatrah. Foto: RTV SLO
Lasse Kjus, Bruno Kernen in Kristian Ghedina
Bruno Kernen (v sredini) je presenetljivo prehitel Lasseja Kjusa in Kristiana Ghedino. Foto: EPA
Manuel Sanchis
Manuel Sanchis (desno) je leta 1998 ponosno prinesel pokal na letališče v Madridu. Poleg njega je bil trener Jupp Heynckes. Foto: EPA
Ellen MacArthur
Ellen MacArthur je najhitreje objadrala svet. Foto: Reuters

Za 48 stotink sekunde je prehitela Španko Blanco Fernandez Ochoo. Tretja je bila Nemka Traudl Hächer Gavet. V karieri je Svetova v svetovnem pokalu slavila sedem zmag.

1966
Rodil se je najboljši bolgarski nogometaš vseh časov, Hristo Stojčkov. Kariero je začel pri Marici iz Plovdiva, na veliko sceno je stopil pri CSKA-ju iz Sofije. Z dobrimi igrami je postal zanimiv za velike evropske klube. Z Barcelono je med letoma 1991 in 1994 slavil štiri zaporedne naslove v španskem prvenstvu. 20. maja 1992 je Barcelona v finalu Lige prvakov premagala Sampdorio z 1:0 po podaljšku. Iz Barcelone je odšel k Parmi, pozneje pa je igral še za Al Nasar iz Savdske Arabije, za japonsko Kašivo Reysol, Chicago Fire in DC United.

Za bolgarsko reprezentanco je na 83 tekmah zabil 37 golov. Bil je najboljši strelec svetovnega prvenstva leta 1994 v ZDA s 6 goli. Bolgarijo je popeljal vse do polfinala. V četrtfinalu je z izjemnim prostim strelom izenačil proti Nemčiji, zmagoviti gol za zmago Bolgarov z 2:1 pa je zabil Jordan Lečkov. V polfinalu je zadel iz 11 metrov proti Italiji, a to ni zadostovalo za zmago (1:2). Z Bolgari je igral tudi na Euru 1996 in na SP-ju 1998. 15. julija 2004 je postal bolgarski selektor, a izbrane vrste ni uspel popeljati na svetovno prvenstvo v Nemčiji.

1992
Francoski predsednik Francois Mitterand je odprl 16. zimske olimpijske igre v Albertvillu. Nastopalo je 1.800 športnikov iz 64 držav.

1997
Japonec Takanobu Okabe je dobil tekmo za svetovni pokal v poletih na letalnici na Kulmu. Drugi je bil Avstrijec Andreas Goldberger, tretji pa Primož Peterka. S 4. mestom je presenetil Robert Meglič.

1997
Bruno Kernen je presenetljivo zmagal na smuku na svetovnem prvenstvu v Sestrieru. Za 7 stotink sekunde je prehitel Norvežana Lasseja Kjusa, tretji pa je bil Italijan Kristian Ghedina (1:51,46). Aleš Brezavšček je končal na 28. mestu.

1998
Goran Ivanišević je izpolnil svoje otroške sanje. Postal je zmagovalec teniškega turnirja v rodnem Splitu. V finalu turnirja z nagradnim skladom 375.000 dolarjev je premagal Britanca Grega Rusedskega s 7:6 (3) in 7:6 (5).

1999
Na drugi tekmi mednarodnega nogometnega turnirja Oman '99 je slovenska reprezentanca premagala domačine s kar 7:0 (2:0). Pred 3.000 gledalci na stadionu sultana Kuaboosa je blestel Milan Osterc, ki je zabil kar štiri gole. Po enkrat so zadeli Sašo Gajser, Zlatko Zahovič in Sašo Udovič.

2001
Dolgoletni kapetan madridskega Reala Manuel Sanchis je po 18 letih profesionalne kariere sklenil športno pot. Sanchis je zadnji iz slavne Realove generacije, zbrane okrog Emilia Butragena, ki je v osemdesetih letih kar petkrat zapored osvojila naslov španskega prvaka.

Sanchis je za Real odigral kar 522 ligaških tekem, več kot kateri koli igralec. Pred njim sta na večni lestvici le vratarja Javier Zubizarreta (622) in Francisco Buyo (542). Z Realom je sedemkrat osvojil naslov španskega prvaka, po dvakrat Ligo prvakov in Pokal Uefa, dvakrat pa tudi španski pokal. Za špansko reprezentanco je odigral 48 tekem. Kariero pri Realu je Sanchis začel leta 1983 na tekmi proti Murciji. Že v premiernem nastopu je takrat dosegel odločilni gol za zmago z 1:0.

2005
Anja Pärson je zmagala na veleslalomu na svetovnem prvenstvu v Santa Caterini. Švedinja je ubranila naslov iz St. Moritza. Druga je bila Finka Tanja Poutiainen, ki je zaostala 19 stotink, tretja pa Američanka Julia Mancuso (+0,64). Tina Maze, ena izmed glavnih favoritinj za odličja, je odstopila že na prvi progi. Pri prvem merjenju vmesnega časa je imela 23 stotink zaostanka za vodilno Pärsonovo, pri drugem 38 stotink, nato pa je v zavoju težo prenesla na notranjo smučko in padla.

2005
Britanska jadralka Ellen MacArthur je postavila nov jadralski rekord - postala je najhitrejši človek, ki je sam objadral svet. S svojim 22,9 metra dolgim trimaranom z imenom Castorama - B & O ji je uspelo Zemljo obkrožiti v natanko 71 dnevih, 14 urah, 18 minutah in 33 sekundah.

V pristanišču Falmouth v Angleškem kanalu jo je pričakala množica navdušenih navijačev. Od veselja in navdušenja je plesala po palubi, nato pa je svoje privržence zalila s šampanjcem. Vsi so se strinjali, da je Ellen junakinja, ki ji ni pare. Čestitkam ob izjemnem uspehu se je pridružil tudi britanski premier Tony Blair, ki je povedal, da je vsa država nanjo izjemno ponosna, kraljica Elizabeta pa jo je nagradila s plemiškim naslovom. 28-letna rekorderka je povedala, da je tako telesno kot psihično povsem izčrpana, saj v preteklih dveh mesecih, ki jih je preživela na morju, ni spala več kot 20 minut skupaj.