Robert Kranjec in Primož Peterka sta z odličnima skokoma močno pripomogla k bronu slovenskih skakalcev v Salt Lake Cityju. Foto: EPA
Roberto Baggio
Roberto Baggio je blestel v dresu Juventusa in italijanske reprezentance. Foto: EPA
Colin Jackson
Colin Jackson je bil več kot desetletje eden najboljših tekačev čez visoke ovire na svetu. Foto: EPA
Heint Schilchegger, Pierrick Bourgeat in Jure Košir
Jure Košir se je v svetovnem pokalu zadnjič povzpel na zmagovalni oder na slalomski tekmi v Šigakognu. Foto: EPA
Kati Wilhelm, Uschi Disl, Katrin Apel in Andrea Henkel
Kati Wilhelm, Uschi Disl, Katrin Apel in Andrea Henkel so opravile s konkurnaco na štefetni tekmi na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju. Foto: EPA

To je bilo edino slovensko odličje na teh igrah. Nemci Sven Hannawald, Stephan Hocke, Michael Uhrmann in Martin Schmitt so osvojili zlato. Finci Matti Hautamäki, Veli Matti Lindström, Risto Jussilainen in Janne Ahonen so zaostali le za desetinko točke. Avstrijci so bili krepko za Slovenci na 4. mestu, peti pa so bili Japonci.

1957
Rodila se je nemška atletinja Marita Koch. V bogati karieri je izboljšala 16 svetovnih rekordov na prostem in 14 v dvorani. Leta 1980 je na olimpijskih igrah v Moskvi osvojila zlato v teku na 400 m. Na tej razdalji je bila trikrat tudi evropska prvakinja (1978, 1982 in 1986). 6. oktobra 1985 je v Canberri postavila svetovni rekord na 400 m (47,60). Temu času se v zadnjih letih nobena atletinja ni niti približala.

1967
Rodil se je italijanski nogometaš Roberto Baggio. Kariero je začel leta 1981 v Vicenzi, ki je igrala v Ligi C-1, leta 1985 pa je prestopil k Fiorentini in se uveljavil v italijanski ligi. Leta 1990 ga je odkupil Juventus. Stara dama je plačala rekordnih 15 milijard lir, to je bil takrat najdržji prestop vseh časov. Leta 1993 je z Juventusom osvojil svojo edino evropsko lovoriko, Torinčani so v finalu Pokala Uefa porazili Borussio iz Dortmunda. Med letoma 1990 in 1995 je na 141 tekmah zabil 78 golov, v zadnji sezoni v Torinu je postal tudi italijanski prvak. Poleti 1995 se je preselil k velikemu tekmecu Milanu (prvak leta 1996), potem pa je igral še za Bologno (1997/1998), Inter (1998-2000) in Brescio (2000-2004).

Na 56 tekmah v dresu italijanske reprezentance je dosegel 27 golov. Na treh svetovnih prvenstvih je zabil 9 zadetkov, toliko kot Christian Vieri in Paolo Rossi. Bil je zvezdnik mundiala leta 1994 v ZDA, ko je azzurre sam popeljal vse do finala. V osmini finala je pokopal Nigerijo, v četrtfinalu Španijo, v polfinalu pa je zabil dva gola še Bolgarom (2:1). V finalu proti Braziliji je bil tragični junak, saj je zgrešil strel z bele točke, naslova pa so se veselili Brazilci. Leta 1993 ga je Fifa izbrala za najboljšega igralca na svetu.

1967
Rodil se je britanski atlet Colin Jackson. 20. avgusta 1993 je na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu postavil svetovni rekord v teku na 110 m z ovirami (12,91). Jackson je bil svetovni prvak še leta 1999 v Sevilli. Na olimpijskih igrah v Seulu leta 1988 je osvojil srebro, kar štirikrat pa je bil evropski prvak (1990, 1994, 1998 in 2002). Colin ima še vedno v lasti dvoranski svetovni rekord na 60 m z ovirami, ki ga je postavil 6. marca 1994 (7,30). Kariero je končal leta 2002.

1974
Rodila se je alpska smučarka Urška Hrovat. V svetovnem pokalu je zmagala petkrat (Maribor 1994, Meribel 1994, Garmisch-Partenkirchen 1996, Crans Montana 1998 in Park City 1998), trikrat je bila druga, šestkrat pa tretja. Največji uspeh je dosegla februarja 1996, ko je na svetovnem prvenstvu v Sierri Nevadi osvojila bronasto odličje. Športno pot je sklenila leta 2001.

1998
Košarkarji Uniona Olimpije so v zadnjem krogu drugega dela Evrolige v gosteh po podaljšku premagali Pau Orthez s 77:76. V rednem delu se je tekma končala z izidom 62:62. Zmaji so v pravi srhljivki dosegli zmago neprecenljive vrednosti, ki jim je omogočila obstanek v Evroligi.

Uvodne minute srečanja so bile povsem v znamenju Ljubančanov, ki so prvič resneje povedli v 8. minuti s 15:8. Najvišjo prednost so imeli v 17. minuti (18:28). Tri minute pred koncem je bilo še 60:54 za Union Olimpijo, nato pa sta Fouthoux in Foirest zadela trojki in 90 sekund pred koncem je bilo 60:60. Podaljšek je Olimpija začela katastrofalno, saj so bili še pod vtisom zapravljene priložnosti, kar so igralci Ortheza izkoristili. Povedli so z 69:62. Vrhunec drame se je zgodil v zadnjih 13 sekundah. Po sodniškem metu je Tušek žogo vrgel zunaj igrišča, Francozi so v napadu zgrešili pri podaji, do zadnjega napada pa se je dokopal Taylor. Gostiteljem ni preostalo drugega, kot da storijo osebno napako in upajo, da bo temnopolti Američan zgrešil s črte prostih metov. Johnu se roka 3,3 sekunde pred koncem ni zatresla. Pri gostiteljih je dosegel Fouthoux 17 točk, pri zmajih pa McDonald 20.

2001
Francoz Pierrick Bourgeat je dobil še drugi slalom za svetovni pokal v Šigakognu. Drugo mesto je zasedel Avstrijec Heinz Schilchegger, ki je zaostal 15 stotink sekunde. Tretji je bil Jure Košir, ki je zaostal 59 stotink. To so bile zadnje stopničke Koširja v svetovnem pokalu.

2002
Pernilla Wiberg je po superveleslalomu na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju sporočila, da je končala svojo smučarsko kariero. 31-letna Švedinja je v trinajstih letih v svetovnem pokalu dosegla 24 zmag, ima pa tudi devet kolajn z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev. Leta 1997 je osvojila tudi veliki kristalni globus za skupno zmago v svetovnem pokalu. K tej odločitvi so pripomogle številne poškodbe kolena, ki jih je smučarka vlekla od leta 1999 naprej. Bila je namreč kar trinajstkrat operirana.

2002
Nemška ženska biatlonska štafeta je osvojila zanesljivo zlato medaljo na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju. Katrin Apel, Uschi Disl, Andrea Henkel in Kati Wilhelm so brez večjih težav opravile z vso konkurenco in kljub enemu kazenskemu krogu za pol minute premagale Norvežanke ter za minuto in 24 sekund Rusinje. Slovenska reprezentanca v postavi Lucija Larisi, Andreja Grašič, Dijana Grudiček in Tadeja Brankovič je končala na 6. mestu, čeprav je pred zadnjo predajo kazalo še precej bolje.

2003
Nogometaši Barcelone so v 3. krogu drugega dela Lige prvakov na Camp Nouu s 3:0 odpravili Inter. V 7. minuti je bil po podaji Xavija od daleč natančen Javier Saviola. Po kotu v 29. minuti je neoviran streljal Patrick Kluivert, Francesco Toldo je žogo le odbil do kapetana Philipa Cocuja, ki mu ni bilo težko povišati izida. V drugem polčasu je Inter poizkušal znižati izid, toda veliko bolj konkretni so bili gostitelji. Saviola je v 67. minuti prodrl po levi strani in podal v sredino Kluivertu, ki je žogo med nogama Tolda poslal v mrežo. Barcelona je tako prišla do rekorde 11. zaporedne zmage v Ligi prvakov.

2006
Norvežan Kjetil Andre Aamodt in Hrvatica Janica Kostelić sta v Torinu postala prva alpska smučarja s štirimi zlatimi olimpijskimi medaljami. Aamodt je zmagal v superveleslalomu, Kostelićeva pa v kombinaciji.