Sulajman Al Fahim: 'Moja denarnica je globoka. Res globoka.' Foto: EPA
Sulajman Al Fahim: 'Moja denarnica je globoka. Res globoka.' Foto: EPA
Mark Hughes
Mark Hughes si zgodbe okoli 1. 9. prav gotovo ni predstavljal, ko je pred začetkom te sezone na klopi Manchester Cityja zamenjal Svena Görana Erikksona. Foto: EPA
Luiz Felipe Scolari
Luiz Felipe Scolari je sicer dobil Deca, a ostal brez vroče želje v podobi Robinha. Foto: EPA
Dimitar Berbatov
Dimitar Berbatov je (po svojih besedah) na Old Trafordu pristal, ker želi igrati v Ligi prvakov. Foto: EPA
Steven Gerrard
Razočaranje Stevena Gerrada, ko je Anglija na zadnji kvalifikacijski tekmi za Euro 2008 doma izgubila proti Hrvaški z 2:3 in si s tem zaprla vrata na tekmovanje v Avstriji in Švici. Foto: EPA

Nogometni analitiki na Otoku so si enotni - še nikoli v zgodovini tega športa zadnji dan prestopnih rokov ni bil tako buren, presenetljiv in poln sporočil, kot je bil ta ponedeljek. Končni izkoristek: samo zadnji dan je bilo v Premier League izpeljanih 21 prestopov. Morda še zanimivejši pa je vstop novega finančnega igralca iz ozadja - arabskega podjetja Abu Dhabi Group United (ADGU).

Podjetje iz Združenih arabskih emiratov je v ponedeljek prevzelo Manchester City in še isti dan izpeljalo največji prestop tega poletja - na sever Anglije namreč prihaja Robinho. Vrednost prestopa je ocenjena na približno 40 milijonov evrov.

Denar vplival na Robinha
24-letni brazilski virtuoz je bil zadnje tedne v Madridu vse bolj nezadovoljen. Za to je bila kriva odločitev vodstva Reala, ki je želelo pripeljati Cristiana Ronalda, v transfer pa naj bi bil v nasprotno smer vpleten tudi Robinho. Brazilec je tako zadnje dni glasno zahteval prestop v Chelsea, ki si je celo poletje skušal pridobiti njegove storitve. Robinho je še v nedeljo sklical tiskovno konferenco, na kateri je zahteval odhod v London. Sledil je neverjeten preobrat, ko so v Cityju šokirano izvedeli za izdatno finančno injekcijo, so poklicali v Madrid in v hipu sprejeli vse Realove zahteve. Robinho si je v samo 24 urah premislil, saj ni več želel v London, kar veliko pove o njegovem značaju. Očitno je ponudba o višini njegove plače v trenutku vplivala na veliko željo (ne)igranja v Chelseaju. To je le eden izmed vplivov kapitala v modernem nogometu.

Cityjev kapital v hipu izničil Chelseajeva prizadevanja
Največji poraženec prestopnega roka je tako Chelsea. Ne le, da je ostal brez igralca, ki bi najbrž (na tem mestu lahko le špekuliramo) igral bolje pod vodstvom rojaka Luiza Felipeja Scolarija, ampak je bil prvič v poražen neposrednem (finančnem) boju. In tako kako! City je v enem samem dnevu izničil dva meseca dela okrog omenjenega prestopa. Da, tudi to je eden izmed vplivov kapitala v modernem nogometu.

Ferguson si je lastnoročno zagotovil Berbatova
Zanimiva zgodba se je dogajala na drugi strani Manchestra, kjer si je United prav tako na vse kriplje prizadeval kupiti napadalca Dimitra Berbatova. Tudi v to zgodbo je od "nikoder" vstopil novi kapital, s katerim razpolaga City, in ponudil 32 milijonov funtov za bolgarskega reprezentanta. Tottenham je ponudbo že sprejel in podrobnosti prestopa prepustil igralcu in Manchester Cityju. V primeru tega prestopa bi ogromen udarec prejel United, za katerega je bil prihod Bolgara tako nujen, kot v Sahari potrebujejo padavine. Evropski prvak ima namreč le dva prava napadalca - Wayna Rooneyja in Carlosa Teveza, a igralca sta si preveč podobna (sicer skupaj igrata dobro), tako si je Alex Ferguson želel dodatno razsežnost v svojem napadu. Ker so isti dan že prodali Luisa Sahaja v Everton, je pomenilo, da bo Ferguson storil vse, kar je v njegovi moči, da Berbatov konča na Old Trafordu. In res. Škot, ki je na klopi rdečih vragov že 22 let, je ob prihodu Bolgara na letališče v Manchester sam pobral igralca in ga odpeljal v klub, kjer je opravil zdravniški pregled. Pri tem je treba poudariti, da United ni imel dovoljenja, da se z Bolgarom sploh pogovarja, kaj šele sklepa zadnje poteze pri prestopu. V tem času je trener Cityja Mark Hughes skušal stopiti v stik z nogometašem (saj je imel uradno dovoljenje od Tottenhama), a razumljivo, ni imel uspeha. Na koncu je prestop le uspel, pri Manchester Unitedu pa so zahtevali, da Tottenham ne začne uradnega postopka, po katerem bi vragi lahko izgubili veliko denarja in še bolj pomembno točk. Da, tudi to je eden izmed vplivov kapitala v modernem nogometu ...

Kupovanje kluba kot igranje monopolija
Chelsea je pod vplivom kapitala v nekaj letih zrasel v evropskega velikana. Nekaj podobnega si želijo tudi novi lastniki pri Manchester Cityju. Predstavnik ADGU-ja Sulajman Al Fahim je v pogovoru za BBC priznal, da je pred nakupom ekipe okleval med Arsenalom, Liverpoolom in Newcastlom, na koncu se je odločil za Manchester City. Enostavno, kot polje na monopoliju. Al Fahim je neskromno priznal, da ima ogromno kapitala, danes je tako napovedal, da bo januarja mestnemu tekmecu speljal Ronalda. Zanj pa je pripravljen plačati 135 milijonov funtov (166 milijonov evrov). Da, prav ste prebrali. Da, tudi to je eden izmed vplivov kapitala v modernem nogometu.

Kam vse to pelje?
Kaj prihod številnih denarnih mogotcev pomeni za (angleški) nogomet? V zadnjih letih je Premier League nedvomno najboljša nogometna liga na svetu (v zadnjih dveh sezonah so se v polfinale Lige prvakov uvrstile po tri ekipe). Vse več denarja, vse več vrhunskih igralcev, vse več napetosti, pričakovanj, razočaranj ter obsodba preostalih klubov (ki lahko le upajo, da bo tudi na njihova vrata potrkal "stric z debelo denarnico") na životarjenje in sanjarjenje o nastopu v Evropi ... Najbolj boleče za Angleže pa je padec forme njihove reprezentance. Če so bili v letih 2002, 2004 in 2006 še v četrtfinalih največjih tekmovanj (EP in SP), so letos (sodeč po igri) zasluženo ostali brez nastopa na Euru. Da, tudi to je eden izmed vplivov kapitala v modernem nogometu.

Slavko Jerič