Zadnji napad ameriških in švicarskih preiskovalcev na korupcijo in podkupovanje v Svetovni nogometni zvezi nista bila samo nevihta med volilnim kongresom Fife, temveč pretres, ki še naprej zahteva žrtve med vodilnimi funkcionarji svetovnega nogometa.
Concacaf v celoti obglavljena
Brez izdatnega pojasnila je Fifa suspendirala Enriquea Sanza, generalnega sekretarja nogometne zveze Severne in Srednje Amerike ter Karibov (Concacaf). Celinska zveza je sporočila, da je bil Sanz začasno suspendiran iz vseh nogometnih dejavnosti zaradi preiskave ameriških oblasti in postopka, ki ga je uvedla Fifina etična komisija.
Med šokantnim jutranjim vdorom v hotel Baur au Lac prejšnjo sredo v Zürichu dan pred začetkom Fifinega kongresa sta bila med sedmerico visokih Fifinih funkcionarjev aretirana tudi predsednik Concacafa Jeffrey Webb in njegov pomočnik Costas Takkas. Skupno 14 aretiranim (9 zdajšnjim in nekdanjim funkcionarjem in 5 poslovnežem iz kroga pokroviteljev) zdaj grozi izročitev ZDA, kjer jih ameriško pravosodno ministrstvo na podlagi preiskave FBI-ja bremeni sistematičnega podkupovanja, za kar naj bi v zadnjih 24 letih porabili 130 milijonov evrov.
Hišni pripor za vladarja Conmebola
Še bolj je pomenljiva novica iz Paragvaja, kjer domuje južnoameriška nogometna zveza. Sodišče v Asuncionu je na podlagi zahtevka iz ZDA izdalo zaporni nalog za Nicolasa Leoza, ki je kar 27 let predsedoval Conmebolu. 86-letni Paragvajec je začasno v hišnem priporu, dokler sodišče ne odloči o izročitvi ali morebitnem lastnem postopku. "Pred njegovo hišo je policijski avtomobil in ostaja v hišnem priporu," so potrdili na sodišču.
Leoz je bil do leta 2013 skoraj tri desetletja vladar južnoameriškega nogometa in eden ključnih zaveznikov zadnjih dveh predsednikov Fife: Joaa Havelanga (1974-1998) in Seppa Blatterja, ki je bil v petek v Zürichu še petič izvoljen za predsednika najvplivnejše športne zveze na svetu. Ravno racija in aretacije v Zürichu, kjer je bil aretiran tudi zdajšnji predsednik Conmebola Urugvajec Eugenio Figueredo, so tudi dokončno pahnile Fifo v najhujšo krizo moderne dobe.
Bo zapel tudi padli Jack Warner?
Nekdanji podpredsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) in predsednik Concacafa Jack Warner je v pogovoru za nemško revijo Stern dejal, da bi morali preiskati tudi novega in starega predsednika krovne nogometne organizacije Seppa Blatterja.
"Nihče drug ni prinesel več sramote Fifi," je o 79-letnem Blatterju povedal Warner, ki se mu obeta izročitev ZDA po aretaciji zaradi domnevnega podkupovanja. Sama Fifa je Warnerja zaradi podkupovanja suspendirala leta 2011, ko naj bi skušal pridobivati glasove za Katarca Mohameda bin Hamana, predsedniškega protikandidata, ki je bil prav tako suspendiran in izključen, čeprav je bil leto predtem ključni mož zmagovite kandidature Katarja za tako sporni SP 2022.
Ameriški žvižgač glavni vir preiskave
Ameriško preiskavo, ki se osredotoča na dodelitev in posle okoli SP-jev 2010 in 2014, sicer poganja priznanje in pričevanje Chucka Blazerja, dolgoletnega predsednika Concacaga in člana izvršnega odbora Fife med letoma 1996 in 2013. Resno bolni Američan se je namreč pogodil z davčnimi in pravosodnimi oblastmi ter priznal krivdo za izsiljevanje, pranje denarja, izmikanje davkom in ponarejanje.
Milijoni navijačev si zaslužijo več
Svoj lonček k veliki krizi Fife je pristavila tudi Evropska unija. "Korupcija nima mesta v športu," je dejala predstavnica Evropske komisije Nathalie Vandystadt. "Fifa je imela dovolj časa in priložnosti za reforme. Zdaj je čas za spremembe," je povedala Vandystadtova in dodala: "Milijoni navijačev po svetu so izgubili zaupanje. Zaslužijo si več."
Oglejte si pogovor iz Studia City, kjer sta se o aferi Fifa razgovorila Andrej Stare in Rok Tamše
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje