Richard Bevan, predsednik združenja ligaških trenerjev (LMA), je razkril, da si bogati tuji lastniki angleških prvoligašev prizadevajo, da bi se odpravil evropski ligaški sistem izpadanja in napredovanja ter se uvedel severnoameriški sistem zaprte lige, iz katere ne bi bilo mogoče izpasti.
"Številni klubi v prekomorski lasti se že pogovarjajo, kako bi se izognili izpadanju in napredovanju v Premier ligi. Če bomo imeli še štiri ali pet novih tujih lastnikov, se to lahko zgodi," svari Bevan, ki je pozdravil parlamentarno preiskavo nogometne zveze in vseh drugih vodstvenih struktur v nogometu. "Nestrpno pričakujemo poročilo, ki bi pomagalo FA-ju vpeljati program licenciranja za klube," je dodal Bevan, ki podpira vladno pobudo, po kateri bodo parlamentarci preučili licenčni sistem in preverili finančne varovalke.
Polovica klubov že v tuji lasti
Vsakakršno spremembo pravil v Premier ligi mora potrditi 14 od 20 klubov, ki so trenutno člani elitne angleške lige, ki je v zadnjih letih zaradi priljubljenosti in kakovosti postala pravi magnet za tuje lastnike in investitorje. V tuji lasti so trenutno naslednji premierligaši: Aston Villa (Randy Lerner), Blackburn (Venky's Group), Chelsea (Roman Abramovič), Fulham (Mohamed Al Fayed), Liverpool (Fenway Sports Group), Manchester United (družina Glazer), Manchester City (Šejk Mansour), Sunderland (Ellis Short), QPR (Tony Fernandes), Arsenal (večinski delež ima Američan Stan Kroenke).
Premier liga je že ostro zavrnila Bevanove trditve in je BBC-ju zatrdila, da je predlog nesmiselen in da FA vsekakor ohranja možnost veta na vsak predlog Premier lige.
Zaprta liga le pot do nove delitve prihodka?
Pred dvema letoma je predsednik Boltona Phil Gartside predlagal dvonivojski zaprt sistem, s čimer bi zaprli obstoječo Premier ligo in Championship (drugo ligo), a je bila ideja hitro in ostro zavrnjena. Od takrat se klubi uradno o čem podobnem niso pogovarjali, a obstajajo številni namigi, da tuji investitorji, predvsem Američani, razmišljajo, kako bi se dalo način tekmovanja iz lig NFL, MLB, NBA in NHL vpeljati v Anglijo.
Druga plat "Amerike" - večja izenačenost in tekmovalnost
V ZDA in Kanadi so "profesionalne lige" zaprte - izpad in napredovanje sta onemogočena, osnovno vodilo lastnikov klubov je sestavljanje konkurenčnega moštva, ki pa še vedno mora prinašati dobiček. Športno pozitivna stran severnoameriških zaprtih lig je večja tekmovalnost in izenačenost klubov, saj se priliv talentov enakomerno porazdeli po zaslugi sistema naborov ("draft" najbolj nadarjenih športnikov), hkrati pa se potrošnja klubov omejuje s proračunsko omejitvijo ("salary cap").
Da nasprotja med samimi klubi naraščajo, razkriva tudi zahteva direktorja Liverpoola Iana Ayrea, da se morajo zaslužki od medijskih pravic prodanih v tujini razdeliti bolj v korist velikih klubov, ki so tudi najbolj zaslužni za eksplozijo prihodkov iz tujine v zadnjem desetletju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje