Prejšnja šestletna pogodba iz leta 2016 do leta 2022 je bila vredna milijardo ameriških dolarjev (882 milijonov evrov). Zdaj bo NBC za TV-pravice do vseh 380 tekem Premier lige v naslednjih šestih sezonah, torej vse do leta 2028, plačala kar 2,7 milijarde dolarjev (2,4 milijarde evrov). V posel so zajeti tudi prenosi v ZDA v španskem jeziku na televiziji Univision.
Vsota enaka skupni izgubi zaradi pandemije
Ameriška televizijska mreža NBC je v četrtek potrdila dogovor s Premier ligo, a sama ni posredovala nobenih informacij o finančnem okviru. Z novo pogodbo si bo angleška prva nogometna liga lahko opomogla po dve milijardi funtov (2,38 milijarde evrov) visoki izgubi prvoligaških klubov vse od začetka koronske pandemije.
Španski ligi 1,2 milijarde za 8 let
Za primerjavo: španska La Liga je na začetku leta sklenila z ESPN-jem dogovor za osem sezon v vrednosti 1,2 milijarde evrov, a pri tem bodo del pobrali tudi posojilodajalci, ki si španskemu tekmovanju posodili denar za prebroditev koronske krize.
Američani plačali toliko kot Skandinavci
Z novimi bogatimi pogodbami, ki jih Premier liga sklepa v zadnjem obdobju. Na začetku leta 2020, tik pred izbruhom pandemije, so TV-pravice v nordijskih državah (Švedska, Norveška, Danska in Finska) za obdobje šestih sezon prodali v identični višini 2,4 milijarde evrov.
Na Balkanu 100 milijonov za sezono
Ne nazadnje je Telekom Srbije za svojo Areno Sport kupil TV-pravice od Premier lige prav tako za šest sezon (2022‒2028) za območje celotne nekdanje Jugoslavije (vključno Slovenijo) za 600 milijonov evrov oziroma 100 milijonov na sezono angleškega elitnega klubskega nogometa.
Premier liga dejansko prava Superliga
Poznavalci in analitiki nogometnega "moneyballa" izpostavljajo, da je zdaj Premier liga z novimi pogodbami dokončno razred zase in da v Evropi ne obstaja več peterica velikih lig ali pa trojica najboljših državnih prvenstev, temveč bo v naslednjem šestletnem obdobju Premier liga v resnici postala Superliga.
Novinar NY Timesa Tariq Panja, ki je bil vpleten v razkrivanje neslavnega projekta Superlige, je že dopisal, da se pojavljajo govorice in ideje, da preostalim velikim evropskim nogometnim klubom ne preostane nič drugega, kot da bi oblikovali svojo Superligo, a brez angleških klubov. Tem se kljub koronavirusni pandemiji prihodki iz TV-pravic še dvigujejo in dejansko ne potrebujejo novega samostojnega tekmovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje