Reprezentanca Čila je do zdaj edina, ki je zabila dva gola na eni tekmi. Foto: EPA
Reprezentanca Čila je do zdaj edina, ki je zabila dva gola na eni tekmi. Foto: EPA

Ker prvenstvo poteka v Argentini in ker so gavči ena najmočnejših reprezentanc na svetu, je svetovna nogometna javnost pričakovala gladko uvrstitev v finale. Argentinci se tako ali tako ne bodo zadovoljili z drugim kot z zmago. Selektor Sergio Batista ima na razpolago eno najboljših moštev zadnjega časa. Vsaj po posameznikih sodeč. Pa vendar je skromna Bolivija Argentini povzročila veliko preglavic, domači igralci pa so lahko še zadovoljni, da so z uvodnega srečanja odnesli vsaj točko.

Vsi trije malčki presenetili
Podobno se je zgodilo Brazilcem proti Venezueli in Urugvaju proti Peruju. Prav Bolivija, Peru in Venezuela so na papirju najslabši udeleženci prvenstva, saj na lestvici Fife zasedajo 49., 68. in 93. mesto. Mednje lahko vrinemo še Kolumbijo, ki jo mednarodna zveza uvršča na 54. mesto. Na srečo ali pa na žalost je prav Kolumbija naslednji nasprotnik Argentine. Tekmo bo danes gostil stadion brigadnega generala Estanislava Lopeza v Santa Feju. To je njegovo uradno ime, nihče v Argentini pa ga ne imenuje drugače kot Pokopališče slonov. Razlog za takšno poimenovanje: tamkajšnji klub Colon je večkrat premagal na papirju močnejša moštva, pomembne tekme pa je na njem izgubljala tudi reprezentanca. Sliši se kot prekletstvo, in če zanj vedo Kolumbijci, Batisti in njegovim varovancem ne bo pomagala niti sveta vera, kot se v prevodu imenuje mesto Santa Fe.

Pri Unicefu najbrž niso zadovoljni s številom golov
Morda je kriva obrambna igra slabših moštev, morda neučinkovitost favoriziranih, vsekakor pa smo v prvih štirih dneh prvenstva videli bolj malo golov. Le osem na šestih tekmah in le tri na prvih štirih. Precej slaba popotnica za nadaljevanje prvenstva, ki naj bi bilo eno najvznemirljivejših in temperamentnih nogometnih tekmovanj na svetu. Za vsak zadetek bo španska banka, ki je eden izmed sponzorjev tekmovanja, izplačala tisoč dolarjev organizaciji Unicef. Kot za zdaj kaže, ta številka ne bo prav visoka. Ob trenutnem povprečju bi se do konca prvenstva v mošnjiček organizacije, ki je pri nas deležna velikih kritik, steklo okoli 35 tisoč ameriških dolarjev. Vsekakor to ni številka, ki so jo pri Unicefu pričakovali.

Uradna pesem "Verjamem v Ameriko"
Ker je včasih bolje verjeti v dobre namene, pa čeprav se nato izkaže, da si bil samo naiven, verjamemo, da bo denar, kolikor ga pač bo, porabljen v prave namene. Ali kot je naslov uradne pesmi prvenstva: Verjamem v Ameriko - Creo en America.