Vedad Ibišević je v Bundesligi ponovil 24 let star dosežek Klausa Allofsa. Foto: EPA
Vedad Ibišević je v Bundesligi ponovil 24 let star dosežek Klausa Allofsa. Foto: EPA
Miroslav Blažević
Miroslav Blažević je ob imenovanju za selektorja BiH-a razdelil tamkajšnjo javnost, vendar jo je z dvema visokima domačima zmagama in svojo tradicionalno jezikavostjo kmalu pridobil na svojo stran. Foto: EPA
V Nemčiji rojeni Zvjezdan Misimović je eden izmed ključnih igralcev Wolfsburga in čete Miroslava Blaževića. Foto: EPA
Miralem Pjanić je največji biser reprezentance Bosne in Hercegovine, vendar ga v Mariboru zaradi poškodbe ne bo. Foto: EPA
Ćiro in Salihović bi bila zadovoljna z remijem

Karizmatični selektor je na vročo klop sedel pred letošnjimi kvalifikacijami za svetovno prvenstvo. Pričakan je bil z velikim pompom in z jasno nalogo - iz skupine izjemnih posameznikov narediti ekipo in jo prvič popeljati na veliko tekmovanje.


Zori izvrstna generacija
Apetiti tamkajšnje javnosti so resda veliki, vendar imajo tudi “kritje”. Raste namreč izvrstna generacija igralcev, ki se lahko postavi po robu tudi najboljšim reprezentancam na svetu. Kdo so torej nasledniki Safeta Sušića, Mehmeda Baždarevića, Meha Kodra in Hasana Salihamidžića?

Zgodba o prvem strelcu Bundeslige Vedadu Ibiševiću
V prvi vrsti je tu prvi strelec Bundeslige Vedad Ibišević, ki je v 13 krogih kar 14-krat premagal nasprotnega vratarja in je najbolj zaslužen, da je novinec Hoffenheim skupaj z Bayerjem na vrhu nemškega prvenstva.

Zgodba 24-letnega napadalca je tipična za prostore, ki jih je opustošila vojna vihra. Leta 2000 se je talentirani najstnik skupaj z družino odpravil “s trebuhom za kruhom” v Švico in postal član Basla. Le 10 mesecev zatem so se preselili v ZDA. V St. Louisu je za svoje univerzitetno moštvo Ibišević dosegel 18 zadetkov na 22 tekmah in bil izbran za novinca leta.

V premoru med sezonama je bil vpoklican v reprezentanco BiH-a do 21 let, kar je bila prelomnica v njegovi karieri. Opazil ga je namreč takratni trener Paris SG-ja Vahid Halilhodžić in ga odpeljal v Francijo. Kalil se je v drugoligašu Dijonu, potem pa odšel v Nemčijo, kjer je leta 2006 podpisal pogodbo z Alemanio iz Aachna. Leto pozneje je za milijon evrov odšel v Hoffenheim in zablestel v polnem sijaju.

Ibišević ima vse, kar potrebuje moderni napadalec. Fantastična tehnika, lahkotnost obladovanja žoge, močan udarec, odlična igra z glavo, hitrost in tudi višina (189 cm) so jamstvo, da ga čaka izjemna kariera in že po tej sezoni odhod v vrhunski klub. Kakšen uspeh je uspel Ibiševiću, so izračunali tudi zelo natančni nemški statisti. Po 11 krogih je bosanski nogometaš v Bundesligi dosegel 13 zadetkov, kar je nazadnje uspelo Klausu Allofsu pred 24 leti. Takrat je sezono v dresu Kölna končal pri 26 golih.

Vidna vloga Bošnjakov v nemški ligi
Iz BiH-a pa še zdaleč ni samo Vedan Ibišević, ki ga nemška spletna stran www.transfermarkt.de ceni na 4,5 milijona evrov. Isto ceno ima njegov soigralec pri Hoffenheimu Sejad Salihović. Še bolj cenjen je dvojec Wolfsburga. Napadalec Edin Džeko je ocenjen na 5 milijonov evrov, ofenzivni vezist Zvjezdan Misimović pa na kar 6,5 milijona evrov. Več kot dva milijona evrov je trenutno na nogometni tržnici vrednih kar 11 igralcev Bosne in Hercegovine. Poleg omenjenega kvarteta so to še vezist splitskega Hajduka Senijad Ibričić (2,5), napadalec Paoka Zlatan Muslimović (2,5), vratar turškega Büyüksehirja Kenan Hasagić (2,5), vezist Eintrachta iz Frankfurta Zlatan Bajramović (3) ter dva igralca na levi strani – Saša Papac iz Glasgow Rangersov (4) in Emir Spahić iz moskovske Lokomotive (5,3).

Bosanski Messi tarča evropskih velikanov
Pred vsemi pa je bosanski čudežni deček, komaj 18-letni Miralem Pjanić, ki ga zaradi zloma noge v Maribor ne bo. “Bosanski Lionel Messi” ali mešanica Sušića in Baždarevića, kot ga je slikovito opisal Halildodžić, je pred letošnjo sezono za 8 milijonov evrov prestopil iz Metza v Lyon in takoj dobil mesto v prvi postavi francoskih serijskih prvakov. Ofenzivni vezist velja za enega izmed največjih svetovnih talentov. Že zdaj je tarča evropskih velikanov Chelseaja, Arsenala, Liverpoola, Real Madrida in Interja.

Zavrnil Luksemburžane in celo Francoze
Še bolj zanimiva je njegova reprezentančna kariera. Pjanić je rojen v Zvorniku, vendar je večino otroštva preiživel v Luksemburgu, kjer je igral tudi za mladinsko reprezentančno selekcijo. Pjanićeva želja pa je bila le ena – igrati za Bosno in Hercegovino. Prav zato je zavrnil luksemburško in francosko nogometno zvezo, ki sta si ga na vse kriplje prizadevali zvabiti v svoje vrste. Po sporu, ki je romal celo do Fife, je Pjanić le dobil zeleno luč za igranje za reprezentanco BiH-a, kjer je letos debitiral.

Na tržnici vredni 25 milijonov evrov več od Slovencev
Celotna bosanska reprezentanca je na transfermarktu vredna 58.700.000 evrov oziroma za dobrih 25 milijonov evrov več kot slovenska izbrana vrsta. S četo Čira Blaževića se po ceni lahko kosajo le trije slovenski nogometaši – Samir Handanović (7), Milivoje Novaković (4) in Robert Koren (3).

Doma dve visoki zmagi, na tujem dva tesna poraza
Bosna in Hercegovina je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo odigrala štiri tekme. Doma je viosko premagala Estonijo (7:0) in Armenijo (4:1), na gostovanju pa je minimalno klonila proti evropskim prvakom Špancem (1:0) in po vodstvu v Carigradu še nesrečno proti Turčiji (2:1).

R. K.

Ćiro in Salihović bi bila zadovoljna z remijem