Ronaldo je s 15. zadetkom postal najboljši strelec svetovnih prvenstev. Foto: Reuters
Gana
Kot da bi slutili, kaj se bo zgodilo, so ganski navijači zahtevali poštenega sodnika. Foto: EPA
Ze Roberto
Ze Roberto je gol proslavil s pogledom v nebo. Foto: EPA
Richard Kingston
Ganski nogometaši, na sliki vratar Kingston, so bili zadnji predstavniki črne celine. Foto: EPA
Sodnik
Ratomir Dujković je imel slovaškemu sodniku Lubošu Michelu marsikaj povedati. Foto: EPA

Neuspešno postavljeno "ofsajd" zanko je že v 5. minuti izkoristil Ronaldo, ki se je sam znašel pred Richardom Kingstonom in ga zlahka premagal. To je bil njegov rekordni 15. gol na svetovnih prvenstvih, s katerim je prehitel Gerda Müllerja (14). Popolnoma enakovrednim Gancem se je priložnost za izenačenje ponudila v 42. minuti, ko je po podaji s kota John Mensah z glavo zadel nogo Dide.

Delilci pravice pogledali Adrianu skozi prste
V sodnikovem podaljšku so Brazilci dosegli še drugi gol. Lucio je potegnil v protinapad, nadaljevala sta Kaka in Cafu, ki je nato z desne strani poslal žogo v kazenski prostor, kjer jo je Adriano iz čistega ofsajda poslal v mrežo. Ganci so protestirali, a Luboš Michel je bil neomajen. Adrianov gol, že 200. brazilski na svetovnih prvenstih, je veljal.

V drugem polčasu so Brazilci prepustili pobudo Gancem, sami pa z obrambno igro zlahka držali rezultat. Končni izid so postavili v 84. minuti, ko je bil Ze Roberto uspešen po podobni akciji kot Ronaldo, saj so Ganci znova neuspešno nastavili "ofsajd" zanko. V zaključku tekme bi lahko Afričani, ki so od 81. minute igrali brez pordelega Asamoah Gyana, prejeli še kakšen gol, a jih je rešil Kingston. Še končna statistika: posest žoge 49:51 v korist Gane in streli v okvir vrat 10:7 za Brazilijo.

Ronaldo: Rekord ni bil moj cilj
"Rekord ni bil nikoli moj cilj, kljub temu pa sem vesel, da sem ga podrl. A ne pozabimo, naš glavni cilj je finale in zaenkrat nam dobro kaže. Kljub visoki zmagi nam ni bilo lahko, saj proti Braziliji vsako moštvo igra z neverjento motivacijo," je dejal Ronaldo.

Na očitke o neprepričljivi igri je brazilski selektor Carlos Alberto Parreira odgovoril: "Zgodovina ne govori o lepi igri, pač pa o naslovih. Igrati zelo dobro in lepo za oko, ni najpomembnejše. Kar šteje, so zmage."

"Na svoje nogometaše sem izjemno ponosen, saj so se borili od prve do zadnje minute. Zgrešili smo nekaj priložnosti, na drugi strani pa so Brazilci zabili tri gole. So odlično moštvo in če za delček sekunde popustiš, te uničijo," pa je bil komentar selektorja Gane Ratomirja Dujkovića.

Od minute do minute:
90.+3
Kingston je znova ubranil smrtno priložnost Juanu.
90. Cafu se je znašel sam pred Kingstonom, ki pa je bil na mestu.
88. Izjemna priložnost za Ronalda, a Kingston ubrani njegovo bombo z nekaj metrov.
84. Ricardinho je podal globinsko podajo čez obrambno vrsto Gane, ki je zaspala, Ze Roberto pa je nato preigral Kingstona in poslal žogo v prazno mrežo.
83. Kakaja je zamenjal Ricardinho.
81. Gyan je zaradi simuliranja prekrška prejel še drugi rumeni karton na tekmi.
55.-70. Brazilci čakajo na konec tekme. Pobuda je na strani Gane.
70. Amoaha je zamenjal A. Mensah.
69. Dida je ubranil nevaren diagonalen strel Gyana z leve strani kazenskega prostora.
61. Namesto Adriana je na igrišče prišel Juninho.
60. Boateng je zamenjal Adda.
57. Roberto Carlos je z leve strani vtekel v kazenski prostor, a je meril naravnost v Kingstona.
45.-55.
Ganci napadajo, Brazilci pa se branijo in prežijo na protinapade.
48. Po prekršku v napadu je Gyan žogo "nabil" v avt.
46. Gilberto Silva je vstopil namesto Emersona.
-----------------------------------------------------------------
Polčas:
Ganci so popolnoma enakovreden nasprotnik in bi si zaslužili gol. Statistika: posest žoge: 48:52 v korist Gane, streli v okvir vrat: 4:3 za Brazilce.
45.+1 Hiter protinapad Brazilije je z nekaj metrov zaključil Adriano, ki pa je bil ob podaji Cafuja z desne strani v prepovedanem položaju. Adriano je bil v pasivnem "ofsajdu" položaju tudi v začetku akcije.
44.
Juan je zrušil Adda.
42. Velika priložnost za Gano: Mensah je po podaji s kota s petih metrov streljal z glavo, a je žoga Dido zadela naravnost v nogo.
38. Addo je zrušil prodirajočega Adriana.
36.
Gyan je s 6 metrov streljal čez prečko. Oviral ga je Emerson.
29. Paintsil je s prekrškom ustavil protinapad Kakaja.
29. Ganci so popolnoma enakovredni. Nova priložnost za Amoaha, a je bil njegov poskus z desetih metov lahek plen za Dido.
23. Amoahu se ponudi priložnost na robu kazenskega prostora, vendar je streljal slabo.
19. Dramani je ustrelil s 30 metrov, Dida pa je žogo odbil čez prečko.
13. Še ena slabo nastavljena ofsajd zanka Gancev. Adriano se je sam znašel pred Kingstonom, nato pa ob preigravanju teatralno padel, za kar mu je Michel pokazal rumeni karton.
11. Muntari je izgubil dvoboj z Luciom, nato je Brazilca ustavil s prekrškom.
7.
Appiah zruši Kakaja.
5. Kaka je podal v prazen prostor, kamor je vtekel Ronaldo, ki je nato preigral Kingstona in dosegel rekordni 15. gol na svetovnih prvenstvih. Ganci so slabo nastavili zanko za prepovedani položaj. Zamudil je Paintstil.
1. S sredine igrišča so začeli Brazilci.