Prvi mandat kot predsednik Evropske nogometne zveze (Uefe) je Aleksander Čeferin dobil 14. septembra 2016, po novi izvolitvi pa bo krovno evropsko zvezo vodil do leta 2027. Foto: EPA
Prvi mandat kot predsednik Evropske nogometne zveze (Uefe) je Aleksander Čeferin dobil 14. septembra 2016, po novi izvolitvi pa bo krovno evropsko zvezo vodil do leta 2027. Foto: EPA

"Res sem hvaležen za to podporo. To mi res veliko pomeni. Je velika čast in odgovornost. Obljubljam vam, da bom naredil vse, da ne razočaram vas in ne razočaram nogometa," se je v kratki izjavi takoj po novi izvolitvi delegatom zahvalil Čeferin.

Foto: AP
Foto: AP

Volitve so bile predvidene kot osrednja točka današnjega kongresa. Potrditev Čeferina je bila, kot rečeno, zgolj formalnost. "Zagotovo je zelo dober občutek. Če te podpre 55 zvez, to pomeni, da verjamejo vate, da mislijo, da si ti pravi, zato je to še večja odgovornost, da ne narediš kakšne napake, da jih ne razočaraš in tako naprej," je za STA po izvolitvi povedal Čeferin.

"Čudim se ljudem, ki so izvoljeni in proslavljajo svojo izvolitev. Proslavljati bi morali, ko končajo mandat, če so kaj naredili," je še povedal v svojem slogu in glede svojih "volivcev" dodal: "Upam, da bodo zadovoljni čez štiri leta."

Čeferin: Domače lige morajo ostati temelj nogometa

Za nov mandat si je zaželel predvsem to, da ne bi še naprej živeli v letih krize. "Vojna v Ukrajini ostaja za zdaj, to je problem tudi športa in družbe. Upam, da se bo ta nora vojna čim prej končala," je začel s prvim izzivom. "Potem bomo morali veliko narediti za vzdržnost klubov. Nekateri so z neracionalnimi porabami ogrozili klube v tolikšni meri, da so ti na kolenih. Nova pravila bodo dovoljevala, da boš porabil največ 70 odstotkov vseh svojih dohodkov za plače in transferje, kar je prvi korak k še močnejšim omejitvam," je o drugem izzivu povedal Čeferin.

"Če se bomo dogovorili z organi Evropske unije, potem bo prej ali slej treba razmišljati o omejitvi plačne mase oziroma nekakšnem 'salary capu', da ustavimo to inflacijo," je še dodal.

Čeferin do novega mandata na čelu Uefe

Rekordni prihodki Uefe za leti 2023 in 2024

Ob tem so delegati 55 nacionalnih zvez stare celine volili tudi izvršni odbor in nekatere druge predstavnike zveze. Ključne točke dnevnega reda so bile še poročilo predsednika in izvršnega odbora ter Uefine administracije za leto 2021/22, finančno poročilo za 2021/22 in proračun za 2023/24. Ta predvideva rekordne prihodke Uefe, ki bodo znašali 6,687 milijarde evrov.

Aleksander Čeferin in predsednik Fife Gianni Infantino. Foto: EPA
Aleksander Čeferin in predsednik Fife Gianni Infantino. Foto: EPA

V sicer 20-članskem IO-ju bo žensko mesto po novem zasedla Valižanka Laura McAllister, ob njej pa so danes vanj za štiri leta izvolili še Albanca Armanda Duko, Danca Jesperja Moellerja Christensena, Čeha Petra Fouska, Gruzijca Levana Kobiašvilija, Španca Luisa Rubialesa, Francoza Philippa Dialloja in Ukrajinca Andrija Pavelka. Dvoletni mandat pa je dobil Nemec Hans-Joachim Watzke. Dve mesti podpredsednika Fife za štiriletni mandat sta zasedla Madžar Sandor Csanyi in po novem Angležinja Debbie Hewitt. Član Fifinega sveta za štiri leta bo Portugalec Fernando Gomes, za dve leti pa Nemec Bernd Neuendorf.

Čeferin o pobudnikih Superlige: Sramotne laži postavljajo nad resnico

Foto: AP
Foto: AP

Ob mirni tekmi za vodenje Uefe se Čeferin spoprijema z veliko razburljivejšim dogajanjem v nogometnem svetu, na kar je v svojem govoru opozoril tudi 55-letni odvetnik. Opozoril je na vse večje razlike med majhnimi in velikimi, med bogatimi in revnimi v nogometu. Kot je dejal, je zato naloga vseh nogometnih deležnikov, da poskrbijo za ravnotežje, potrebno za vzdržni razvoj nogometa: "Srečujemo se z vse hitrejšo globalizacijo in vsem, kar to prinaša – tako koristi kot tveganja," je dejal Čeferin in dodal, da "nikoli ne smemo pozabiti, da je nogomet javna dobrina, ena zadnjih, ki ni privatizirana".

Pri tem se prvi mož Uefe ni mogel izogniti pobudam nekaterih najbogatejših evropskih klubov za novo tekmovanje, tako imenovano Superligo. Pobudnike tega tekmovanja je Čeferin primerjal z volkom iz zgodbe o Rdeči kapici: "Oni zdaj trdijo, da želijo rešiti nogomet. Dobro je, da še nihče ni umrl od sramu. Pri tem projektu gre za drugačno ideologijo od naše. Takšno, ki postavlja cinizem nad moralo, sebičnost nad solidarnostjo, pohlep namesto dobrohotnosti, zagledanost vase namesto odprtosti do drugih, lastne interese nad altruizmom. Sramotne laži nad resnico," je dodal.

Dogajanje v Lizboni se je začelo že v torek s sejo izvršnega odbora Uefe. Na njej so izbrali gostitelja za ženski EP 2025. To je Švica.

Kot je ob tem zatrdil Čeferin, Uefin model temelji predvsem na športnih dosežkih: "V našem svetu dosežki nimajo cene. Dosežkov ni mogoče terjati. Ni jih mogoče kupiti. Mogoče si jih je prigarati, sezono za sezono, na igrišču in zunaj njega. Na tej celini ni prostora za kartele. Če obstaja ena stvar, ki je ne smemo nikoli pozabiti, je, da nogomet je in bo vedno ostal šport ljudi. Razbiti moramo mit, da je privatizacija nogometa proces, ki ga ni mogoče ustaviti."

Ob tem je še povedal, da je naloga vseh v Uefi, da interesi nogometa nadvladajo interese nekaj posameznikov.

Mijatović: Sodelovanje z Uefo in Čeferinom ne more biti boljše

"Boljšega sodelovanja v prihodnje na more biti, ker je na zelo visoki ravni. Predsednik je vedno na voljo, kar koli potrebujeta slovenska zveza ali slovenski nogomet. Želimo si, da gre samo tako naprej, in o tem ne dvomim," je po novem mandatu Čeferina za STA komentiral sodelovanje Nogometne zveze Slovenije in Evropske nogometne zveze Radenko Mijatović, predsednik NZS-ja.

Da so tako on kot drugi predstavniki 55 članic Uefe zadovoljni z dosedanjim delom Čeferina in ekipe, dokazuje popolna podpora na volitvah. Že pred več kot pol leta je bilo jasno, da ima podporo vseh članic. Nekaj razlogov za takšno podporo je nanizal predsednik NZS-ja. "Mislim, da je k temu vodilo predvsem delo v preteklih šestih letih, ko je bilo narejenega ogromno. Uefa se je velikokrat znašla na razpotjih, vse odločitve pa so bile pravilno usmerjene in v dobro nogometa. Šlo je za veliko ključnih zadev, predvsem odziv in izpeljava tekmovanj v času covida-19, modeliranje evropskih tekmovanj, uvedba Lige narodov, Konferenčne lige, preprečitev Superlige, ker bi bila ta zelo škodljiva za evropski in svetovni nogomet - vsaj po mnenju večine. V to sodi tudi redistribucija prihodkov, ki jih Uefa skoraj v celoti vrača v nogomet," je naštel prvi mož NZS-ja.

Tudi ta, tako kot vse članice, dobiva od Uefe kar znatna sredstva iz programa Hattrick, ki bo v prihodnjih štirih letih vsaki zvezi prinesel po 17 milijonov evrov. "To je izjemno za infrastrukturo, izobraževanje, vzgojo, izvajanje programov in drugo. To je pomembno tudi za pomoč klubom v težkih časih. Brez te solidarnosti bi majhne nacionalne zveze, teh pa je veliko, težko delovale. Tako pa kot Uefa vrača vse v nogomet, tako tudi NZS vse, kar dobi v programu Hattrick, redistributira v nogometne deležnike," je pojasnil Mijatović.

Ta je tudi optimist, da bodo reformirana evropska klubska tekmovanja, med drugim bo Liga prvakov od 2024/25 dalje imela več tekem in več klubov, 36, tudi manjšim klubom dala možnosti za odmeven uspeh."Ta model tekmovanja, ki bo rahlo moderniziran, vsem ponuja velike možnosti. Tudi predsednik Čeferin je v nagovoru povedal, da imamo v različnih evropskih tekmovanjih v končnici klube iz 17 različnih držav, tudi manjših. Veliko je zadev, ki omogočajo majhnim, da konkurirajo velikim," je še povedal Mijatović.

Torej tudi spet slovenski klub v skupinskem delu katerega od tekmovanj? "Moramo upati na to, možnosti vsekakor so," je sklenil.