Veselje igralcev Vitorie, ki je po hitrem zaostanku povedla že s 4:2, a domov na sever Portugalske se vračajo zgolj z zadetkom prednosti. Foto: www.alesfevzer.com

Sedem golov je padlo na prvi tekmi NK-ja Celje v Konferenčni ligi, pri čemer so slovenski podprvaki zadeli v prvih in zadnjih sekundah tekme, na kateri je sicer prevladoval portugalski klub, pri katerem se je pred 30 leti uveljavil Zlatko Zahović.

Vitória je bila natančnejša pri zaključkih in se ni zapletala. Razmerje poskusov strelov 13:11 za goste in streli v okvir vrat 7:7. Za nameček se je ob sedmih zadetkih še trikrat stresel okvir vrat: dvakrat od Victorie, enkrat od Celja, kar kaže, da bi se lahko tekma na Areni Z’dežele razpletla tudi drugače.

Bobičanec iz voleja za ekspresno vodstvo

Tekma v Celju se je začela z eksplozijo domačih in ledeno prho za goste. Vitoria je krenila s sredine, takoj izgubila žogo, ki jo je na levem krilu pobral Julien Lamy. 23-letni Francoz je takoj oddal visok predložek na drugo stran, kjer je Luka Bobičanec iz prve poslal žogo neubranljivo pod prečko. 1:0 za Celje po zgolj 17 sekundah igre na uvodni tekmi 2. predkroga Konferenčne lige!

V 6. minuti bi grofi lahko podvojili vodstvo, ko je preigraval in z roba kazenskega prostora ustrelil Chukwubuikem Ikwuemesi, a se je v gostujočih vratih izkazal Bruno Varela.

Neizmerno veselje dodobra zdesetkanih Celjanov ob bliskovitem vodstvu na prvi tekmi NK-ja Celje v Konferenčni ligi. Foto: www.alesfevzer.com

Jota in Andre Silva za preobrat

Po četrt ure igre so se Portugalci iztrgali iz krča in prevzeli vajeti igre. V 18. minuti je Matko Obradović še ustavil strel Jota Silve z glavo, a po prekinitvi v 25. minuti je napadalec z glavo toliko privzdignil žogo, da je preletela sicer slabo postavljenega Obradovića za izenačenje na 1:1. Vitoria je nadaljevala s pritiskom in v 35. minuti so konkvistadorji povedli po tehnično domiselni kombinaciji obeh podajalcev. Andre Silva si je izmenjal dvojno podajo z Joto Silvo, nato pa mirno iz bližine matiral Obradovića. Ob izteku prvega polčasa je okvir vrat rešil Celjane pred tretjim golom Vitorie, ki bi bil sicer avtogol Vida Kodermana.

Matko izenačil, a odgovoril je Amaro

V nadaljevanju se je nadaljevala premoč Portugalcev, ki pa so v napadu izgubili ostrino. Po slabi uri igre je sledil drugi šok za Vitorio in izenačenje Celja. Z nekaj sreče je žoga prišla do Bobičanca, ki se je odločil za silovit strel s 25 metrov, vratar Varela je branil, a žogo le odbil do Aljoše Matka, ki ni zapravil izredne priložnosti za 2:2.

Vendar deset minut pozneje je Vitoria znova povedla. Po trojni menjavi ob prekinitvi je Ze Carlos ob prvem stiku z žogo udaril z razdalje, Obradović je branil, izbita žoga pa je na robu 16-m prišla do osrednjega branilca in 20-letni André Amaro je z natančnim strelom zadel za 3:2.

20-letni branilec André Amaro je s 4 milijoni evrov nogometaš z najvišjo tržno vrednostjo v zdajšnji ekipi Vitorie. Foto: www.alesfevzer.com

Namesto visoke zmage gostov žarek upanja

Celjska obramba igra je popolnoma razpadla in v 80. minuti je rezervist Goncalo Nogueira dokončal delo in povišal na 4:2 za gostujoči klub iz severa Portugalske. Do konca bi lahko Celjani znižali zaostanek, a zmanjkalo je tudi sreče. Nino Kouter je stresel prečko, Klemen Nemanič je po kotu žogo poslal tik mimo vratnice, Matko pa je spodkopano žogo poslal previsoko. Vseeno se je izid še spremenil: v 96. minuti oziroma ob samem izteku sodnikovega dodatka je zadel Edmilson za končnih 3:4.

Celje prvič v Konferenčni ligi

Za Celjane, v prejšnji sezoni drugo ekipo slovenskega prvenstva, je portugalski tekmec prva evropska ovira v sezoni. Povratna tekma bo 3. avgusta v slovitem srednjeveškem mestu na severu Portugalske.

Po treh letih se je evropski nogomet vrnil v knežje mesto, Celjani sploh prvič sodelujejo v Konferenčni ligi. Vitória je lani v 2. predkrogu Konferenčne lige izločil Puskas Akademio, a nato izpadel proti Hajduku, potem ko je v Splitu izgubil z 1:3. Nekdanji Zahovićev klub (1993–1996) sicer ne sodi med portugalske velikane, saj je do zdaj v zgodovini osvojil zgolj dve lovoriki: superpokal leta 1988 in državni pokal za sezono 2012/13.

Vendar pogled na tržno vrednost in zanimivost igralcev pove ogromno: Vitória Guimarães ima po Transfermarktu igralce, vredne 44,5 milijona evrov, Celje pa zgolj 6,95 milijona evrov.

Sorodna novica Jakupović tik pred zadnjim žvižgom rešil Maribor poraza v Luksemburgu

S kom v primeru napredovanja?

Po žrebu ta teden so že znani tekmeci slovenskih klubov, če se bosta uvrstila v naslednji krog Konferenčne lige. Maribor se bo v primeru zmage v tretjem krogu kvalifikacij pomeril z zmagovalcem turško-moldavskega dvoboja Fenerbahče – Zimbru. Celje v primeru podviga proti favorizirani Vitorii čaka boljši z malteško-beloruskega obračuna Balzan – Neman Grodno. Prav Balzan je že v 1. krogu izločil Domžale, tretjega slovenskega predstavnika v kvalifikacijah Konferenčne lige.

Novi trener Albert Riera je v primerjavi z uvodnim krogom Prve lige proti Aluminiju v prvi postavi opravil pet menjav. Celjanom se močno pozna kopica poškodb, zdaj so ob koncu 1. polčasa izgubili še bočnega branilca Vida Kodermana, vidne težave je imel tudi napadalec Ikwuemesi. Foto: www.alesfevzer.com